• Spiegošanā apsūdzēto Tuhbatovu uz tiesu vedīs piespiedu kārtā. Bēguļo arī citi Baltijas antifašisti

  Krievijas agresija
  Estere Jansone
  4. aprīlis
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Facebook/Inga Tuhbatova
  Rīgas rajona tiesa ceturtdien tomēr nesāka skatīt krimināllietu, kurā par spiegošanu Krievijas labā apsūdzēta 14.Saeimas deputāta amata kandidāte no partijas «Katram un katrai» Inga Tuhbatova. Viņa uz tiesu vienkārši neieradās.

  Inga Tuhbatova ir apsūdzēta par informācijas nelikumīgu vākšanu un nodošanu Krievijas izlūkdienestam tā uzdevumā ar citas personas starpniecību. Viņa ieguvusi un nodevusi tālāk ziņas, kas skar gan ikdienas norises Latvijā, gan Latvijas aizsardzības sistēmu un drošību kopumā. Tāpat Tuhbatova bija vākusi un apkopojusi informāciju par Latvijā plānotajiem iepirkumiem, kas saistīti ar militāro jomu un Latvijas valsts aizsardzības spēju stiprināšanu.

  Vēl nesen, 2022.gadā, Tuhbatova kandidēja vēlēšanās no tolaik Alda Gobzema vadītās partijas «Katram un katrai» saraksta. Vienlaikus viņa bijusi dalībniece «Baltijas antifašistiem» dēvējošā personu apvienībā, kas jau 2022.gada novembrī sāka izvērst un koordinēt pret Latvijas nacionālo drošību vērstas darbības, izmantojot speciāli šim nolūkam izveidotas saziņas grupas platformā «Telegram».

  Valsts drošības dienests (VDD) medijus iepriekš informēja, ka persona noziedzīgās organizācijas «Baltijas antifašisti» vadītājiem sniedza informāciju par NATO militārās tehnikas pārvietošanos, izvietojumu un kaujas spējām Latvijas teritorijā, zinot, ka šo informāciju plānots nodot Krievijas specdienestiem.

  Uz tiesu vedīs Valsts policija

  Tuhbatovai šodien, 4. aprīlī, bija pienākums ierasties uz tiesas sēdi, taču viņa uz to neieradās. Viņas neierašanās iemesli tiesai nebija zināmi. Uz tiesas sēdi atnākusī advokāte Jeļena Kvjatkovska tiesu informēja, ka viņai ar apsūdzēto bija vienošanās par pirmstiesas izmeklēšanas laiku un apsūdzētā nav vērsusies, lai noslēgtu vienošanos par pārstāvēšanu tiesas procesā.

  Advokātei arī nebija izdevies sazināties ar Tuhbatovu.

  To pateikusi tiesai, advokāte tiesas zāli pameta.

  Prokurore Zane Lodziņa uzskatīja, ka tiesai ir jālemj par Tuhbatovas piespiedu atvešanu un acīmredzot būs jānorīko valsts nodrošināts aizstāvis. Prokurore arī rosināja kādas liecinieces piespiedu atvešanu uz tiesas sēdi.

  Ņemot vērā minēto, tiesnese Ilona Ozoliņa-Kļaviņa

  lēma, ka uz nākamo tiesas sēdi Tuhbatovai jāpiemēro piespiedu atvešana,

  kas nozīmē, ka Valsts policija viņu no dzīvesvietas mēģinās konvojēt uz tiesas namu. Tāpat uz nākamo sēdi tiks uzaicināts valsts nodrošināts advokāts. Par liecinieces piespiedu atvešanu tiesnese patlaban nelēma.

  Nākamā tiesas sēde rezervēta 18.aprīlī plkst.10, 23.maijā, 6.jūnijā un divas sēdes paredzētas septembrī.

  Lodziņa pēc sēdes žurnālistiem plašākus komentārus par apsūdzības detaļām nesniedza, jo iztiesāšana vēl nav sākta un apsūdzība tiesā vēl nav nolasīta. Arī prokurorei nebija informācijas par apsūdzētās neierašanās iemesliem, taču pirmstiesas izmeklēšanas laikā apsūdzētā bijusi sasniedzama.

  Tuhbatovai pašlaik piemērotais drošības līdzeklis ir pieteikšanās noteiktā laikā policijas iestādē. Likums kā bargāko drošības līdzekli paredz apcietinājumu, tomēr patlaban nav zināms, kā prokurore rīkosies, ja apsūdzētā ignorēs ierašanos arī nākamajā sēdē.

  Apsūdzēti arī citi iespējamie spiegi

  Pērn rudenī prokuratūra cēla apsūdzības sešiem Latvijas valstspiederīgajiem – Tatjanai Andrijecai, Aleksandram Žgunam, Staņislavam Bukainim, Sergejam Vasiļjevam, Viktorijai Matulei un Romanam Samuļam – par noziedzīgās organizācijas «Baltijas antifašisti» vadīšanu un piedalīšanos šīs organizācijas pastrādātajos noziegumos. Trīs no šīm personām patlaban izsludinātas meklēšanā.

  Vienlaikus prokuratūra vēl divas personas sauca pie kriminālatbildības par spiegošanu. Abu šo personu lietas bija izdalītas no «Baltijas antifašistu» kriminālprocesa. VDD iepriekš informēja, ka abas šīs personas spiegoja Krievijas labā, pildot konkrētus «Baltijas antifašistu» uzdevumus. Viens no tiem bija taksists Sergejs Sidorovs, bet otra – Tuhbatova.

  Krimināllikums par spiegošanu paredz brīvības atņemšanu no viena līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību līdz trim gadiem.

  Arī taksista Sidorova krimināllietu šonedēļ – piektdien, 5.aprīlī, plkst.10 – sāks izskatīt Rīgas pilsētas tiesa. Likumsargu ieskatā, vīrietis «Baltijas antifašistu» uzdevumā mērķtiecīgi un sistemātiski vācis pret Latvijas nacionālās drošības interesēm izmantojumu informāciju nodošanai Krievijas specdienestiem.

  VDD izmeklēšanas gaitā ir konstatējis 23 šī vīrieša īstenotus spiegošanas gadījumus. Sidorovs uzturējis regulāru saziņu ar «Baltijas antifašistu» vadītājiem, sniedzot informāciju par Latvijas un sabiedroto valstu bruņoto spēku personālu un tehniku, stratēģiski nozīmīgiem objektiem Latvijas teritorijā. Tāpat viņš noziedzīgajai organizācijai nodevis informāciju par uzņēmumiem Latvijā, kas atbalsta Ukrainu un iestājas pret Krievijas agresiju.

  Informācijas ieguvi vīrietim atvieglojis taksometra vadītāja darbs, kas ļāva salīdzinoši netraucēti uzturēties lidostas, ostas un citu stratēģiski nozīmīgu objektu tuvumā.

  VDD vīrieti aizdomās par spiegošanu Krievijas labā aizturēja pagājušā gada 15.augustā.

  Taksista dzīvesvietā tika konstatēti vairāki datu nesēji, kā arī viņa prokremlisko ideoloģisko pārliecību apliecinoši simboli, piemēram, Krievijas un PSRS karogi.

  Sidorovs apsūdzēts arī par darbību, kas vērsta uz nacionālā, etniskā, rasu vai reliģiskā naida vai nesaticības izraisīšanu, par var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.

  VDD pagājušā gada darbības pārskatā teikts, ka saistībā ar plānoto Krievijas Rietumu kara apgabala reorganizāciju Krievijas spiegošanas intensitāte attiecībā uz Latviju tuvākajā nākotnē varētu tikai vēl vairāk pastiprināties.

  Dienests līdz šim publiski ir informējis par 20 kopš 2016.gada aizdomās par spiegošanu un citām nacionālo drošību apdraudošām darbībām Krievijas vai Baltkrievijas labā aizturētām personām.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē