Šodien uz Ārlietu ministriju pie valsts sekretāra Andra Pelša izsauca Dānijas vēstnieku Flemmingu Stenderu demarša veikšanai saistībā ar plānoto Latvijas valstspiederīgās Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai (DĀR).
ĀM paziņojumā norādīts, ka Latvija atkārtoti aicina neizdot Latvijas pilsoni DĀR, pirms veiktas visas tiesiskās procedūras, aicinot sagaidīt Dānijas apgabaltiesas sēdi, kas notiks 14.februārī.
Respektējot Dānijas tieslietu sistēmu, Latvija pauž neizpratni par Dānijas mērķtiecību, ar kādu Eiropas Savienības pilsone tiek izdota tiesāšanai trešajai valstij, jo sevišķi neizprotami tas ir tādēļ, ka Latvija vairākkārtīgi ir vērsusies pie Dānijas gan diplomātiskā, gan politiskā līmenī ar lūgumu neizdot Misāni, norāda ĀM.
«Šobrīd, kad viņa ir uzsākusi badastreiku, aicinām Dāniju pievērst īpašu uzmanību viņas veselības stāvoklim, lai izvairītos no būtiska veselības apdraudējuma,» pausts paziņojumā. ĀM aicina Dāniju rīkoties saskaņā ar augstajiem cilvēktiesību standartiem, kas ir vienlīdz svarīgi gan Latvijai, gan Dānijai.
Kā ziņots, Dānijā aizturēto Misāni kriminālvajāšanas sākšanai DĀR plānots izdot 12.februārī, jeb divas dienas pirms Dānijas apgabaltiesā gaidāmās tiesas sēdes par sievietes iespējamo atbrīvošanu saistībā ar to, ka savu sodu viņa būtu jau izcietusi, aģentūru LETA informēja Misānes pārstāvji.
Pēc viņu stāstītā, Dānijas prokuratūra patlaban «ar visiem iespējamiem līdzekļiem mēģina panākt, lai Misāni izdotu Dienvidāfrikai». Ņemot vērā minēto, no šodienas Misāne apcietinājuma vietā sākusi badastreiku. Tā mērķis ir pievērst uzmanību Eiropas Savienības (ES) pilsoņu tiesībām, kas aizliedz izdošanu uz trešajām pasaules valstīm.
Kā uzskata Misānes pārstāvji, izdošana 48 stundas pirms tiesas sēdes esot «spļāviens sejā gan Misānei, gan Latvijai, parādot, ka Dānijas ģenerālprokuratūras skatījumā Latvijas valsts iedzīvotāji nav ES pilsoņi, kuru tiesības jāaizsargā».
LETA jau vēstīja, ka Dānijas tiesa pagājušajā mēnesī nolēma paturēt apcietinājumā valstī aizturēto Misāni, aģentūrai LETA pavēstīja Misānes pārstāvji. Tiesas sēdē tika lemts par Misānes paturēšanu apcietinājumā vai atbrīvošanu, jo DĀR nebija viņu pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā.
Sievietes pārstāvji apgalvoja, ka tiesa sākotnēji nolēma Misāni atbrīvot, taču Dānijas prokuratūra nekavējoties cēla pretprasību. Dānijas prokuratūra argumentējusi savu rīcību ar to, ka DĀR ir garantējusi Misānei vietu cietuma kamerā kopā ar 18 citām ieslodzītajām, kur viņai būtu nodrošināti 4,4 kvadrātmetri personīgās telpas.
Prokuratūrā iepriekš skaidroja, ka Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.
Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.
Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.