– No kurienes blaugznas tik pēkšņi uzrodas?
– Blaugznas nav tikai galvas ādas lobīšanās, ko izraisījis kāds taustāms iemesls – matu laka vai, piemēram, gadalaiku maiņa. Patiesībā tā ir slimība. Dermatoloģijā to sauc par seborejiskā dermatīta minimālu parādību, kas izpaužas uz galvas matainās daļas ādas. Tas var parādīties arī citur uz ķermeņa – ap degunu, muti, arī krūškurvja apvidū vai uz muguras, starp lāpstiņām. Tur seborejiskais dermatīts parasti redzams kā ādas lobīšanās, apsārtums, un tas nozīmē, ka slimība jau ir ielaista.
– Tātad, ja cilvēkam ir blaugznas, viņam jāsāk uztraukties par savu veselību vispār?
– Noteikti, jo seborejiskais dermatīts ir hroniska ādas slimība, kuru diemžēl pilnībā izārstēt nevar – var tikai apārstēt. Un pēc tam cilvēkam visu turpmāko mūžu jāievēro ārsta norādījumi, lai slimības paasinājumi būtu retāki. Taču izdarīt tā, lai blaugznas nekad vairs neparādās, – to mēs nevaram.
– Un tomēr – no kurienes šī slimība uzrodas? Nevar taču vienu dienu vienkārši ne no šā, ne no tā sākties…
– Seborejiskais dermatīts ir ģenētiski noteikta, iedzimta kaite. Esat redzējusi zīdainīti, kuram uz galvas ir dzeltenīgas krevelītes? Pēc kāda laika tās pazūd, un pēc tam pirmā slimības epizode var izpausties tikai pubertātes vecumā – tad, kad aktīvāk sāk darboties tauku dziedzeri.
Taču – konkrēta iemesla šai slimībai nav. No vienas puses, ir pamats domāt, ka iekaisuma procesā piedalās raugveida sēnīte Pityrosporum ovale, bet tas nav līdz galam pierādīts.
Turklāt mums visiem ādā ir šī sēnīte, tikai atšķirīgā daudzumā.
Esmu gan novērojusi, ka, iesakot pacientam līdzekli ar pretsēnīšu iedarbību, parasti blaugznas ievērojami samazinās.
Otrs – dažkārt ādas lobīšanos uz galvas izraisa cinka deficīts, kas var gan izsaukt, gan pa-stiprināt seborejiskā dermatīta uzliesmojumu. Nereti blaugznas uzrodas arī pēc psihoemocionāla stresa – lieliem kreņķiem –, un itin bieži tās mēdz būt cilvēkiem, kuriem ir kāda kuņģa zarnu trakta slimība vai disfunkcija, vai arī – cilvēks uzturā pārlieku daudz lieto ogļhidrātus, asu, ceptu vai žāvētu ēdienu.
Slimību saasina arī vieglie alkoholiskie dzērieni – vīns, šampanietis, alus.
Taču nenotiks tā, ka vasarā pavairāk iedzerts alus un tāpēc sarodas blaugznas. Noteikti nē. Cilvēkam seborejiskais dermatīts ir jau ģenētiski ieprogrammēts, tikai līdz šim snaudis, un glāze alus vai vīna attiecīgos apstākļos to pamodinājusi.
– Esmu dzirdējusi, ka blaugznas esot arī tiem, kuri ikdienā regulāri matus sien astē.
– Jā, matu nosiešana var pa-stiprināt blaugznu veidošanos, jo zem matu gumijas vai sprādzes galvas āda neelpo. Tas pats attiecas arī uz cilvēkiem, kuri cauru gadu, tostarp vasarā, nēsā cepures. Sievietēm tagad modē ir turbānveidīgie lakati.
Ventilācijas nav, galvas āda sasvīst, ir silts un mitrs – lieliska vide, kur sēnītēm un mikrobiem vairoties.
Man bijuši pacienti, kuriem papildus ārstnieciskiem līdzekļiem esmu ieteikusi nomainīt frizūru vai vismaz kādu laiku nevalkāt cepuri, un īsā laikā blaugznas mazinājušās.
Vēl ļoti slikti ir doties gulēt ar mitriem matiem. Tie noteikti jāizžāvē. Vislabāk, protams, dabiskā veidā, bet, ja ļoti nāk miegs, var arī ar fēnu – tikai jāuzregulē vēss, nevis karsts gaiss. Arī pēc fiziskās slodzes – vingrošanas, dārza darbiem vai futbola spēles pagalmā –
mati jāmazgā.
Cilvēki maldīgi uzskata, ka pietiek tikai noskaloties dušā, mati pāris dienu var pagaidīt.
Tā nav! Jo arī galvas āda sasvīst tikpat daudz kā pārējais ķermenis, un sviedru sekrēts, ilgi paliekot uz galvas ādas, ķīmiski mainās un kairina ādu. Turklāt tā atkal ir labdabīga vide, kur vairoties sēnītēm un mikrobiem.
– Bet kā ar matu lakām? Tās izraisa blaugznas?
– Pēc pieredzes varu teikt, ka seborejiskā dermatīta saasinājumus tās provocē, un ne tikai matu lakas. Arī putas, želeja… Taču tie ir atsevišķi cilvēki, kuru galvas āda reaģē uz kādu no vielām, kuras satur šie matu kopšanas līdzekļi.
– Gadalaiku maiņas arī var provocēt slimību?
– Protams, tāpat kā klimata maiņa. Parasti tas notiek, sākoties ziemai vai vasarai. Bet to var saistīt ar kuņģa zarnu trakta problēmām vai disfunkcijām, jo šajā laikā bieži saasinās arī šīs slimības. Parasti cilvēks, kuram ir kāda ādas slimība, vislabāk jūtas sausā klimata joslā un dienvidos. Visi slimības simptomi pazūd, arī blaugznas.
– Bet dienvidos jau visu laiku nedzīvosi… Ko darīt tepat, Latvijā? Mazgāt matus ar pret-blaugznu šampūnu?
– Galvenais, ko gribu uzsvērt, – nevajag sākt pašārstēšanos, jo galvas ādas lobīšanos var izraisīt arī citas slimības: zvīņēde (psoriāze), atopiskais dermatīts, kāda cita sēnīšu infekcija, nevis Pityrosporum ovale. Arī tad var būt blaugznas, nieze, apsārtums. Tāpēc nepieciešams doties pie ārsta, lai noteiktu diagnozi un izvēlētos pareizo līdzekli, ar ko ārstēt galvas ādu.
– Cilvēks pats nevar atšķirt, vai tās ir parastās blaugznas vai kādas citas slimības izraisītas?
– Uz aci, skatoties mājās spogulī, to nevar gan izdarīt. Vienīgais, ko cilvēks pats varētu mēģināt izsecināt, – vai viņam ir sausas vai taukainas blaugznas. Ja tauku dziedzeru darbība ir samazināta un galvas āda kļuvusi sausa, arī blaugznas būs sausas. Un tad tās ir sīkas, baltas, bet mati – visbiežāk nespodri. Savukārt, ja tauku dziedzeru aktivitāte ir pastiprināta, blaugznas ir lielākas, pelēcīgi baltas vai mazliet dzeltenīgas un tās ciešāk pielīp pie galvas ādas un matiem. Šajā gadījumā uz galvas ādas mēdz būt arī strutainas pumpiņas.
– Tātad cilvēks aiziet pie ādas ārsta – kas notiek tālāk?
– Mēs veicam apskati. Ja nepieciešams, arī laboratoriskas analīzes, paņemot dažas nolobījušās zvīņas uz galvas ādas, un tad atkarībā no problēmas izvēlamies ārstēšanu. Seborejisko dermatītu ārstē ar pretblaugznu šampūniem, dažreiz jāpadzer vitamīni, kas spēcinātu imunitāti, varbūt pat kādi pretiekaisuma līdzekļi.
– Kā ir ar izreklamētajiem pretblaugznu šampūniem, kurus var nopirkt gandrīz katrā veikalā, – tie palīdz?
– Katrs šampūns ir domāts kādai konkrētai blaugznu formai. Ja cilvēkam ir tieši tāds blaugznu veids, kādam domāts konkrētais šampūns, rezultāts noteikti būs. Taču, lai tas būtu veiksmīgs, ir vēl kāds nosacījums: lietojot pretblaugznu šampūnu, mati jāmazgā vismaz divreiz nedēļā un dažkārt sākumā pat katru dienu.
Šampūnu uz galvas kārtīgi jāsaputo un jāpatur trīs līdz piecas minūtes.
Jo šis līdzeklis ir kā zāles, tāpēc, lietojot to reizi nedēļā, nevar arī gaidīt panākumus, vai arī – saputot matos, uzreiz izmazgāt un pēc tam teikt, ka šis šampūns ir nekam nederīgs.
– Pēc cik ilga laika būtu gaidāms rezultāts?
– Dažkārt jau pēc divām, citreiz pēc četrām nedēļām. Ja uzlabojuma nav, vislabāk doties pie ārsta, lai izvērtētu, vai papildus nav nepieciešami kādi citi līdzekļi. Diemžēl notiek arī tā: kamēr šampūns tiek lietots, rezultāts ir, kad to pārtrauc lietot, paiet laiciņš un atkal sāk parādīties blaugznas. Tāpēc iesaku periodiski mainīt šampūnu veidu, taču – visu laiku lietot tikai pret blaugznām domātos. Jo, kā jau sākumā teicu, seborejisko dermatītu iespējams vienīgi apārstēt.
– Vai pēc šiem šampūniem drīkst lietot matu balzamu, kondicionieri?
– Var un pat vajag! Tikai jāpērk nevis galvas ādai, bet matiem piemērotu. Jo šie līdzekļi nav jāziež galvas ādā, bet gan rūpīgi jāizklāj uz matiem. Atcerieties, ar pretblaugznu šampūnu galva jāmazgā bieži, un līdz ar to matiem tā ir liela slodze. Tāpēc, lai tie nezaudētu spīdumu, nelūztu vai nešķeltos, kondicionieris vai balzams pēc matu mazgāšanas ir pat nepieciešams.
– Kas notiks, ja blaugznas neārstēs? Izkritīs mati?
– Ja slimība jau ieguvusi patoloģisku formu, jā, tā patiešām var notikt. Jo zvīņas blīvi nosedz galvas ādu, matu folikula apasiņošana pasliktinās, mata sīpoliņš kļūst vājš, un mats izkrīt. Bet tas, protams, gadās reti.
– Ar seborejisko dermatītu drīkst iet pirtī? Un baseinā, kur hlorēts ūdens?
– Tas katram jāizvērtē pašam. Ja cilvēks jūt, ka viņam pēc pirts vai peldbaseina kļūst sliktāk, tad, protams, nav ieteicams to apmeklēt. Hlorēts ūdens nav nekas labs, bet, no otras puses, – nekad neesmu redzējusi, ka pēc baseina vai pirts galvas āda tik ļoti mainītos, lai teiktu, ka šādā ūdenī nedrīkst peldēties. Vienīgi pēc pirts un peldbaseina apmeklējuma galva jāizmazgā ar šampūnu un mati jāizžāvē.
2 īpašie jautājumi
1. Vai blaugznas līp?
Atbilde: Principā – nē. Vīrs un sieva, guļot blakus, noteikti nevar viens otru aplipināt ar blaugznām – ar seborejisko dermatītu. Ta-
ču, ja blaugznu pastiprinošais faktors ir sēnītes vairošanās, tad jālieto katram sava ķemme, cepure…
2. Vai drīkst krāsot matus un likt ilgviļņus, ja ir blaugznas?
Atbilde: To var darīt, bet labāk vispirms apārstēties. Jo slimības saasinājuma laikā galvas ādas caurlaidība ir lielāka, aizsargspējas ir traucētas un ķīmiskās vielas iekļūst dziļāk, bet tas var veicināt nopietnu ādas iekaisumu.
Pret blaugznām ar tautas līdzekļiem
PIRMS matu mazgāšanas
- Uzsildi kastoreļļu vai rīcineļļu, rūpīgi iezied galvas ādu un paturi 30 minūtes.
- Izmērcē ūdenī rupjmaizi (aptuveni 30 minūtes), ar iegūto masu iezied galvas ādu un paturi 30 minūtes.
- Nedaudz sakul olas dzeltenumu, iezied galvas ādu un paturi 30 minūtes.
- Rūgušpienu vienu pašu vai sajauktu ar olu iezied galvas ādā un paturi 30 minūtes.
PĒC matu mazgāšanas
- Izskalo matus un galvas ādu ar nātru novārījumu: puslitram ūdens ņem 100 gramu nātru lapu un vāri 30 minūtes. Pēc tam šķidrumu nokās un atdzesē līdz normālai temperatūrai.
- Kalmju saknes novārījums: uz litru ūdens ņem sešas ēdamkarotes sasmalcinātu kalmju sakņu un vāri 20 minūtes. Pēc tam nostādini un vēl karstu izkās.
- lienādās daļās sajauc sasmalcinātu lielā dadža sakni, viršu lapas un zariņus un māllēpju lapas. Divas ēdamkarotes maisījuma vāri 15 minūtes litrā ūdens. Nostādini, izkās un skalo matus.
- Ja esi tumšmate, pagatavo vieglu etiķūdeni – uz 1 litru ūdens ņem 1 vai 2 ēdamkarotes galda etiķa (ja galvas āda iekaisusi, gatavo vājāku).
- Gaišiem matiem vari pagatavot izdaudzināto kumelīšu tējas novārījumu. Puslitram ūdens pievieno trīs ēdamkarotes kumelīšu ziedu un vāri 10 minūtes. Tad 30 minūtes novārījumam ļauj nostāvēties un izkās.
Izvēloties pretblaugznu šampūnu, lasi etiķeti!
Esmu ieteikusi nomainīt frizūru, un blaugznas ir mazinājušās.
Iedarbīga pretblaugznu šampūna sastāvā jābūt: selēna sulfīdam; cinka piritionātam; ketakonazolam; darvai; salicilskābei; sēram.
Visām šīm vielām nav noteikti jābūt kopā vienā šampūnā. Ketakonazols it īpaši palīdzēs, ja galvas ādas lobīšanos izraisījusi sēnīte.