Kas notiek vēderā
Ja dzīvnieks apēdis ko tādu, kas, kopā ar barības masām pārvietojoties, vēderā rada sāpes, zarnās sākas spazmas, kustība tajās ir traucēta. Tas viss veicina zarnu nosprostojumu veidošanos. Tu vari savam mīlulim tādas ciešanas aiztaupīt, pievēršot lielāku uzmanību tam, kas var nonākt viņa vēderā.
Biežākie nosprostojumu vaininieki
- Kauli (īpaši, ja daudz un asi). Joprojām daļa cilvēku domā, ka suni var barot ar kauliem. Piemērota izmēra kauliņš derēs pēc ēšanas kā graužama birste, taču nekādā gadījumā nedrīkst mīluli pacienāt ar kaulu, kas var sadalīties asās lauskās.
- Norīti svešķermeņi (rotaļlietas un citi priekšmeti, atkritumi, koksne, zeme u. c.). Problēmas cēlonis var būt arī šķietami nevainīgas rotaļas ar dzīvniekiem. Tāpēc nevajadzētu suņiem mācīt ķert akmeņus un nelielus zarus, ko mīlulis var norīt vai ar zobiem sadalīt šķēpelēs. Kaķis var apēst priekšmetu, ko saimnieks spēlējoties velk diedziņā vai ripina, imitējot peles kustēšanos.
- Barības masa (vecākiem dzīvniekiem nereti nosprostojumus rada novājēšanai paredzētā barība, kurai ir mazāks tauku saturs; kaitēt var arī, ja apēsts pārāk liels daudzums sauso granulu un netiek pietiekami izdzerts ūdens).
Kam biežāk sastopama?
- Senioriem (lēnākas zarnu perestaltikas jeb zarnu kustības; apgrūtinātu kustību un sāpošu pakaļkāju dēļ grūtības ieņemt atbilstošu pozu, lai nokārtotos)
- Tuklīšiem
- Dzīvniekiem ar šauru iegurni
Pazīmes, kas var liecināt par nosprostojumu
- Dzīvnieks vairākkārt pietupstas, bet nekakā (dažkārt saimnieks, īpaši pastaigājoties tumsā, to var nepamanīt) vai izkārnījumu katrā pastaigas reizē ir pavisam maz (īpaši raksturīgi veciem un maziem suņiem, kam parasti nosprostojumi veidojas taisnajā zarnā).
- Ciets un sāpīgs vēders, izskatās kā uzpūsts.
- Mīlulis kļuvis nemierīgs.
- Staigā ar izliektu muguru.
- Slikta ēstgriba (tas gan ir individuāli, iespējams, ka dienas divas trīs, pat nedēļu ēstgriba ir it kā normāla).
- Bieža vemšana (dzīvnieks atvemj putas, kuņģa sulu, žulti vai apēsto barību).
Kā rīkoties?
Sunim, kas grauzis koksni, kaulus, profilakses nolūkos var lieku reizi iebarot nedaudz nerafinētas augu eļļas. Kaķim, kas mazliet apēdis ko nepareizu, palīdzēs laksatīvās pastas. Ja rodas aizdomas par vēdera problēmu, kas varētu būt saistīta ar zarnu nosprostošanos, noteikti konsultējies ar veterinārārstu, kā tev labāk rīkoties.
- Iespējams, pietiks ar eļļojošu medikamentu lietošanu (speciālas laksatīvās pastas, var noderēt pat parastā vazelīneļļa), taču ne uz savu roku, jo dažos gadījumos tie var pat kaitēt.
- Ja speciālists ieteiks veikt klizmu, veterinārajās aptiekās atrodams speciāls klizmu maisiņš, pildīts ar jau sagatavotu maisījumu.
- Smagos gadījumos, kad izveidojies pilnīgs zarnu nosprostojums, palīdzēt varēs tikai operācija.
Kad pie veterinārārsta jādodas nekavējoties
- Apēsts ass svešķermenis, asi kauli.
- Apēsts liela izmēra priekšmets.
- Ja dzīvnieka pašsajūta acīmredzami pasliktinājusies (vemšana, sagurums, zudusi interese par apkārt notiekošo).
Uzmanību!
Ja mīlulis apēdis auklu, dziju, auduma strēmeli un gals karājas no mutes, nekādā gadījumā nemēģini pats to izvilkt! Tu viņam vari radīt nopietnas traumas.
Citi lasa
Ņem vērā!
Ja daļēji nosprostojumi kļūst par regulāru parādību:
- Taisnajā zarnā izveidojas paplašinājums, kura dēļ var nākties dzīvnieku operēt.
- Ilgstoši mokoties ar izkārnījumu izspiešanu, tiek spiesti un kairināti visi iekšējie orgāni, arī urīnpūslis, tāpēc ar laiku dzīvnieks nespēj kontrolēt urinēšanu.
- Var izveidoties trūces.
Vai vemšana izraisa sāpes?
Ja vemšana atgadās reti, tā dzīvniekam ciešanas nesagādā, bet, ja īsā laikā vairākas reizes atkārtojas, tas kļūst sāpīgi.