• Kas tomātiem vajadzīgs jūlijā?

  Dārzs
  Mārīte Gailīte
  7. jūlijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Digihelion / Shutterstock
  Jūlijā neaizmirsti par tomātu mēslošanu, cītīgu laistīšanu, temperatūras kontrolēšanu un augu veidošanu. Ja viss būs, kā plānots, šomēnes jau sāksim vākt pirmo ražu! Konsultē Mārīte Gailīte, agronome un dārzeņkopības eksperte.

  Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva

  Veido!

  Ja iestādīti indeterminantie hibrīdi (tomāti, kas aug, līdz tiem noņem galotni), šis darbiņš ir vienkāršs – sānu dzinumi, kas veidojas lapu žāklēs, regulāri jāizņem, kamēr tie vēl ir mazi, tikko pirkstos satverami. Jāizņem arī tās pazares, kuras dažkārt veidojas ziedķekaru galos, kā arī tās, kuras atkārtoti aug auga lejasdaļā. Celmiņi nav jāatstāj, lai mazinātu puves attīstības risku.

  Sarežģītāk ir ar pusdeterminantajiem hibrīdiem, kuru augšana apstājas virs 6.–8. ķekara, jo nekad īsti nevar uzminēt, kad tieši tas notiks. Katrā ziņā amatieru siltumnīcā vairāk kā uz 6 ķekariem cerēt nevajadzētu, un 7. ķekars kopā ar visu galotni būtu jānogriež. Ja tomēr gribi audzēt garāku augu ar lielāku ķekaru skaitu, pati pēdējā, augšējā pazare vienmēr ir jāatstāj līdz brīdim, kad izveidosies nākamā, – citādi galotne var pazust pirms laika un nebūs pazares, no kuras to varētu atjaunot.

  Jāsāk arī skaitīt lapas – augam pietiek ar 15 pilnīgi attīstītām lapām. Ja to vairāk, zemākās jānoņem.

  Tās var akurāti noplēst, bet drošāk lietot mazu sekatoru (grieznes), jo plēšot nereti lapai līdzi nāk mizas strēmele no stublāja. Brūces palielina inficēšanās risku, tāpēc vislabāk tās aizsmērēt ar krīta putriņu: malto celtniecības krītu atšķaida ar ūdeni līdz zobu pastas konsistencei un ar pirkstu vai otiņu uzsmērē visās bojājumu vietās.

  Laisti un mēslo!

  Augiem nepieciešams ūdens, lai tie spētu sevi atdzesēt. Tāpat no ūdens nodrošinājuma ir atkarīga barības elementu uzņemšana un transports augā. Visvairāk tas attiecas uz kalciju. Kompleksie mēslojumi kalciju nesatur, tāpēc tas jādod atsevišķi kalcija nitrāta veidā vienlaikus ar laistīšanu (20 g uz 10 l ūdens). Ja laiks pieturas izteikti karsts, var būt noderīgi smidzinājumi ar CalMax (50–100 ml uz 10 l ūdens).

   Šādas saritinājušās lapas liecina, ka tomātiem ir karsti, bet gaisa mitrums ir par zemu.

  Ir svarīgi apsmidzināt auga galotni un jaunus, vēl neizaugušos augļus, jo tieši tiem kalcija pietrūkst visvairāk. Karstā laikā šādi smidzinājumi var būt nepieciešami katru nedēļu, lai aizsargātu augļus no sausās galotnes puves.

  Nedrīkst aizmirst arī par citiem barības elementiem, tāpēc pamīšus ar kalcija nitrātu jāmēslo arī ar balto (NPK 17–6–18) vai sarkano (NPK 12–12–36) Kristalonu vai citu līdzīga sastāva mēslojumu.

   Karstumā mitruma un kalcija trūkuma dēļ uz augļiem veidojas sausā galotnes puve.

  Sargā no slimībām un kaitēkļiem!

  Pret baltblusiņām vari siltumnīcā izkārt dzeltenās vai rūtainās līmplāksnes auga galotnes līmenī. Starp citu, zinātnieku pētījumos noskaidrots, ka kukaiņi labprātāk apmetas uz lapas malas, tāpēc rūtainās līmplāksnes ir efektīvākas – kukaiņi rūtiņu līnijas redz kā lapas malu, tāpēc vairāk lido uz tām.

  Jau jūlija sākumā būtu jāveic pirmie profilaktiskie smidzinājumi ar 3. reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzekli NeemAzal-T/S – tam ir plašs darbības spektrs, un tas kontrolē visus kaitēkļus siltumnīcā, nenodarot kaitējumu citiem kukaiņiem. Līdzeklis jālieto stingri pēc instrukcijas norādījumiem, apstrāde jāatkārto pēc 5–7 dienām, lai aizsargātu no jauna izaugušās lapas.

   Dzeltenās līmplāksnes palīdz laikus pamanīt kaitēkļus, kā arī daļu kaitēkļu iznīcina.

  Neļauj pārkarst!

  Ja līdz šīm siltumnīcas jumts vēl netika nobalsināts ar krītu, tas jāizdara tagad, lai aizsargātu augus no pārkaršanas. Otrs variants ir uzklāt uz stieplēm balto agrotīklu, veidojot griestus. Pārbaudīts, ka šāds ekrāns pazemina gaisa temperatūru par 2 grādiem, bet augi vienlaikus turpina saņemt pietiekami daudz gaismas.

  Sāc vākt augļus!

  Tie, kas iestādīja profesionāļu audzētos dēstus, jau jūlija vidū sāk vērot pirmo augļu krāsošanos – paši pirmie nogatavojas ķirštomāti, visilgāk pucējas lielaugļu šķirnes.

  Audzējot pašu vajadzībām, vērts ļaut tomātiem nogatavoties pie auga, tad tie ir visgaršīgākie.

  Ja ir ļoti daudz aizmetušos augļu, labāk novākt tos nedaudz agrāk, lai netraucētu jaunāko augļu nobriešanai. Un – ar visiem augļkātiņiem, tad tomāti ir aromātiskāki un ilgāk saglabājas svaigi.

  Ja siltumnīcā ļoti karsts, novāktos tomātus labāk novietot vēsākā telpā un atdzesēt 18–20 grādu temperatūrā. Atceries, ka tomātus nedrīkst glabāt pagrabā vai ledusskapī, jo temperatūrā, kas zemāka par 12 grādiem, tie strauji zaudē garšu.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē