Dabā trūkst
Latvijas zemītē raksturīgs vara deficīts – sevišķi ļoti smilšainās vai barības vielām bagātās, kūdrainās augsnēs.
Ko dod?
- Varš svarīgs gan augļu kokiem un krūmiem, gan dārzeņiem, īpaši sīpoliem, burkāniem, salātiem, jo nodrošina dažādus smalkus procesus, piemēram, hlorofila sintēzi, augu pašaizsardzības spēju stiprināšanu u. c.
- Ļoti noderīgs daudzgadīgajiem augiem dažādu stumbra slimību – vēža, iedegas, bakteriozes, bakteriālās iedegas – profilaksei, jo citu efektīvu risinājumu to ārstēšanai nav. Laikus lietoti, vara preparāti samazina arī augļu puvi, lapu plankumainību, kraupi, neīsto miltrasu.
Kur sastopams?
Mēslojumos un augu aizsardzības līdzekļos dažādās formās – kā vara vitriols, vara helāts vai vara hidroksīds. Augu aizsardzībā svarīgākas ir hidroksīda un oksihlorīda vara formas, bet mēslošanā – helāti.
Kā aizsargā?
Varš iekļūst sēņu un baktēriju (biežākie augu slimību ierosinātāji) mazajās šūnās un fiziski neļauj tām attīsties un izplatīties tālāk, bojājot augu.
Citi lasa
Kad lietot?
- Rudenī – līdz lielākām salnām, arī tad, ja augiem lapas nav nobirušas.
- Pavasarī – tiklīdz ir silts un mitrs, tieši pirms lapu plaukšanas (tikai ne ziedēšanas brīdī, jo var apdedzināt ziedputekšņus).
- Sezonas laikā – rozēm, vīnogām un citiem augiem, kam raksturīgas dažādas slimības.
Labākā dezinfekcija
Reti kurš nav dzirdējis par slaveno Bordo šķīdumu! Tā pamatā ir vara vitriola un kaļķa maisījums, ko izmanto kā dezinfekcijas līdzekli dārzos. Taču, lietojot varu saturošus produktus (Burgundija, Bordo, vara vitriols) slimību ierobežošanai, augi vienlaikus izmanto tur esošo varu arī kā barības elementu.
0,5%
Tāda ir droša lietošanas koncentrācija lielākajai daļai vara preparātu, tomēr par to vienmēr jāpārliecinās, sekojot instrukcijai uz iepakojuma.