• Sekss ir svarīgs arī pēc bērnu piedzimšanas

  Attiecības
  Sindija Meluškāne
  Sindija Meluškāne
  26. oktobris, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: shuttersock
  Zīdīšanas hormoni, negulētas naktis, daudz jaunu pienākumu – dažkārt jaunie vecāki jūtas tik noguruši, ka, domājot par seksu, prātā nāk tikai viens jautājums – pa kuru laiku?

  Kad vispār var atsākt mīlēties?

  Ķermenis pēc dzemdībām katrai sievietei atkopjas individuāli, taču parasti no seksa iesaka atturēties 4–6 nedēļas pēc dzemdībām vai kamēr ir izdalījumi. Ja nu akurāt kādai jaunajai māmiņai laikā, kamēr vēl ir izdalījumi, vēlme pēc seksa izrādās pārāk spēcīga, speciālisti iesaka noteikti lietot prezervatīvus.

  Kāpēc seksa ir mazāk?

  Arī tad, kad jau var atsākt mīlēties, sievietes seksuālā apetīte var būt mazāka. Un tam var būt vairāki iemesli.

  • Ja bijušas smagas dzemdības, sievietei var būt emocionāli grūti atsākt seksuālās attiecības, jo tās saistās ar dzemdībās pārdzīvoto. Vislabāk, ja sievietei ir iespēja par to runāt – ar savu partneri, ar PEP mammu vai citu speciālistu, kas var sniegt atbalstu, lai sieviete izreaģētu dzemdībās piedzīvoto un neiestrēgtu nepatīkamajās izjūtās.
  • Mēnesi pēc dzemdībām sieviete var vēl nejusties seksuāli iekārojama, jo ir jāpaiet laikam, lai ķermenis atgūtu formu. Īpaši grūti var būt tām, kam ir augstas prasības pret savu ķermeni. Tas, ko var darīt, – censties radīt gaisotni, atbilstošu apgaismojumu, kurā sieviete tomēr jūtas ērti, un lielāku uzsvaru likt nevis uz vizuālo baudījumu, bet pieskārieniem, sajūtām, arī skaņu.
  • Izjust lielāku apmierinātību par savu ķermeni palīdz arī vingrošana, jo, sākot veikt dažādas fiziskas aktivitātes, veidojas labāka sava ķermeņa apzināšanās un pieņemšana. Turklāt vēderpreses un starpenes muskuļu vingrināšana arī praktiski palīdzēs ātrāk atgūt formu.
  • Citkārt iemesls ir pavisam piezemēts – gan jaunajai māmiņai, gan tētim jauno pienākumu dēļ var būt tik liels nogurums, ka tad, ja izdodas tikt pie brīva brīža, domas ir tikai par miegu, nevis seksu. Var palīdzēt, ja viens otram uz maiņām ļaujat kārtīgi izgulēties, un, protams, liels atbalsts var būt ģimenes locekļu vai draugu palīdzība, piemēram, mājas piekārtošanā vai silta ēdiena pagatavošanā.
  • Nozīme ir arī hormoniem. Jo, kad sieviete zīda bērniņu ar krūti, hormoni parūpējas, lai sieviete no tā gūtu baudu un justos ļoti apmierināta jau no kontakta ar savu bērniņu vien. Taču arī te speciālisti iesaka neiestrēgt mīlestībā tikai pret bērniņu, vajadzētu rūpēties arī par partnerattiecībām un palūkoties uz tām ilgtermiņā. Pat tad, ja uzreiz pēc bērniņa piedzimšanas sieviete jūtas iemīlējusies savā bērniņā gluži kā maza meitene, kas tikusi pie sen kārotas lelles, ir svarīgi nepazaudēt attiecības ar vīrieti, lai viņai būtu, no kā smelties spēku. Ja sekss ilgstoši tiek atstāts novārtā, diemžēl var brukt arī attiecības.

  Protams, seksam nav jābūt gluži ar varu uzspiestam, bet dažkārt ir vērts pamēģināt arī tad, ja īpaši negribas, jo seksam piemīt kāda brīnišķīga īpašība – jo vairāk tā ir, jo vairāk gribas.

  Tas atkal ir saistīts ar hormoniem, jo seksa laikā izdalās dopamīns un oksitocīns, kas rada sajūtu – bija tik forši, gribas vēl.

  Idejas seksam, kad mājās mazs bērniņš

  Jātver mirklis Šķiet, ka laika seksam vairs nav vispār? Un vakaros tā nāk miegs… Bet kurš teicis, ka seksam ir piemēroti tikai vakari? Pamīlēties var arī pēc nakts vai agrās rīta barošanas, kad bērniņš aizmidzis. Šī ir dabas dota iespēja ļauties spontanitātei un, tverot mirkli, radoši izmantot iespējas. Mazais pēc vakariņām aizmidzis uz sedziņas? Pamīlējieties! Arī tad, ja bērniņš guļ jūsu gultā, mammas un tēta mīlēšanās turpat blakus bērniņam nekaitēs, gluži otrādi – ja mamma un tētis jutīsies labi, arī bērniņš jutīsies labāk.

  Pirms un pēc. Atceries, ka sekss nav tikai mehāniskas darbības, dažkārt īstais sekss ir tieši tas, kas notiek pirms un pēc. Silts rokas pieskāriens, maigs kniebiens dibenā, buča aiz auss, vienkārši tāpat, garām ejot. Tepat Latvijā ir radīta pat īpaša pieskārienu apģērbu sērija, lai veicinātu pieskaršanos: facebook.com/bewithclothing.

  Iemīlēšanās mūzika. Dažkārt seksuālo apetīti var atgūt, klausoties mūziku, kas bija tuva un aktuāla iemīlēšanās laikā. Varbūt īpaši jaukas un mīļas atmiņas raisa kāzu deja, ko var taču nodejot arī viesistabā vai pat virtuvē.

  Mīļa vēstulīte. Iemīlēšanās fāzē visi parasti ir diezgan naski uz komplimentiem, īsziņām un WhatsApp ziņojumiem. Uzsākot kopdzīvi, romantiskie ziņojumi arvien vairāk pārtop par saimnieciska rakstura vēstījumiem par to, kas jānopērk, kas jānokārto un jāatceras, bet kā būtu, ja pēc seksa tava otra pusīte saņemtu īsziņu: «Bija forši, gribas vēl.»

  Auklīte. Arī tas var būt risinājums! Var sarunāt kādu no vecmāmiņām vai auklīti, kas brīvdienā, kad abi vecāki ir mājās, ved mazo diendusas pastaigā, bet jums tikmēr ir laiks pabūt divatā.

  Izbrauciens divatā.

  Var darīt arī gluži pretēji – paaicināt vecmāmiņu vai auklīti uz mājām un divatā doties kādā tuvākā vai tālākā izbraucienā. Un, starp citu, kad jums pēdējo reizi bija sekss mašīnā?

  Ekskursija uz seksšopu. Izklausās vulgārāk, nekā ir patiesībā! Veikalos, kur tirgo visu par un ap seksu, protams, var atrast arī dažādas vairāk nekā pikantas un pat ekstrēmas lietiņas, tomēr šeit ir gana daudz lietu arī normāliem cilvēkiem. Piemēram, ja kautrējies par savām ķermeņa aprisēm, vari nopirkt seksīgu apakšveļu ar rišiņām un volāniem, kas piesegs to, ko vēlies noslēpt. Šeit var iegādāties arī lubrikantus un aksesuārus patīkamākam seksam. Turklāt apkalpojošais personāls šajos veikalos parasti nebrīnās ne par vienu jautājumu, kas skar seksu, tāpēc savus aizspriedumus un mulsumu droši var atstāt ārpusē.  

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē