• Pieminot deportācijas upurus, folkloras kopa «Upīte» izdevusi diskodziesmu latgaliešu valodā

  Mūzika
  Elza Krūmiņa
  25. marts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Ekrānuzņēmums no video
  Balvu novada folkloras kopa «Upīte izdevusi dziesmu «Ak, dzeive», kas veltīta vienam no sāpīgākajiem Latvijas tautas notikumiem – deportācijai – izsūtīšanai un līdz ar to cilvēku sadzīšanu kolhozos.

  Šodien ir tā diena, kad okupācijas vara pēc otrā pasaules kara veica nežēlīgu Latviešu tautas represiju – izsūtīja tūkstošiem nevainīgu cilvēku, tā atlikušajiem piespiežot strādāt kolhozos. Folkloras kopa «Upīte» izvēlējās martā publicēt dziesmu «Ak, dzeive», kura tieši par to stāsta, ka dzīve ir nežēlīga un Latvijas tautai ir salauzts tās ierastais dzīves veids. Oriģināli šī dziesma ir melanholiska, aizkustinoša. Folkloras kopa «Upīte» izvēlējās šo dziesmu aranžēt 20. gadsimta 70. gadu disko skaņās, kas piešķir dziesmai savādu skanējumu. Dziesmai pievienots reps, kura teksta autors ir Arnis Bukšs.

  Folkloras kopas vadītājs Andris Slišāns un šīs dziesmas video autors saka: «Dziesmas video stāsts ir veidots kā 20. gadsimta 70. gadu diskoballīte, kur mūziķis, kas uzstājas tam laikam raksturīgajās disko skaņās izpilda ļoti nopietnu un ar dziļu domu dziesmu. Jaunieši izklaidējas, nedomājot par savu vecāku un vecvecāku likteņiem, jo pagājuši vairāk kā 30 gadi no sāpīgajiem notikumiem, nomainījusies paaudze, turklāt starp viņiem protams ir «ciema caca» – komjauniešu vadītāja, kura ir izteikta okupācijas varas slavinātāja. Bet šajā disenītē arī ierodas patriotiski noskaņots vīrietis, kurš ir kā baltais zvirbulis, viņa pārliecības dēļ tiek izsmiets, bet viņam sanāk parādīt pareizo ceļu.»

  Folkloras kopa «Upīte» ir savākusi vairāk kā 100 kolhoza laikos dziedātās dziesmas. No šīm dziesmā ieplānots vismaz 10 dziesmas atjaunot, dodot tām jaunu skanējumu, bet vēl vismaz 30 dziesmas kvalitatīvi ierakstīt, lai tās nepazustu, jo šo dziesmu zinātāji paliek vecāki un dziesmas dzied retāk, tiek aizmirstas līdz izzūd pavisam. Iedzīvinātas un atjaunotas tiek tās dziesmas, kurās jūtama smeldze par brīvību, kurās dzied par mīlestību, attiecībām, sadzīvi un pat okupācijas laiku izsmejošām tēmām.

  21. novembrī tika prezentēta pirmā dziesma «Kara laukā». 21. decembrī tika dāvināta klausītājiem jauna dziesma «Kod īt iz balli». 21. janvārī tika prezentēta dziesma «Brigaders». Februārī tika dāvināta Līvijas Supes teiktā ukraiņu tautas dziesma “Marička”. Martā tiek dāvināta dziesma «Ak, dzeive». Ieraksts tika veikts studijā «Bigmaar’s Records», bet video versiju dziesmai veidoja «Waltz Visuals» kopā ar video režisoriem Andri Slišānu un Kati Slišāni. Video aktieri – folkloras kopas «Upīte» dalībnieki un kopas draugi.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē