• Kur svinēt Jāņus, ja negribi svinēt Jāņus? 3 ieteikumi saulgriežu Grinčiem

  Jāņi
  Estere Jansone
  7. jūnijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Jāņus uzskata par gada jestrākajiem svētkiem – kamēr daži nepacietīgi gaida, kad varēs mest pie malas visus darbus un atbildības, lai dotos neaizmirstamā (varbūt – aizmirstamā) piedzīvojumā pie kāda drauga laukos, tikmēr daži no mums ir Jāņu Grinči. Mums nepatīk lielas svinības, iereibuši biedri, odu mākoņi un neērtības. Ja esi viens no mums, lasi tālāk!

  Pirmais un galvenais ieteikums Jāņu Grinčiem ir palikt pilsētā vai mājās. Bet, ja vēlies piešaut odziņu savam vakaram – au kājās apavus, uzģērb labāko lietusmēteli un galvā liec kādu improvizētu vainagu un dodies piedzīvojumos.   

  Kur Rīgā svinēt Jāņus?

  Zaļumballe Mežaparkā

  Mežaparka Zaļajā teātrī svētku svinēšana 23.jūnijā sāksies plkst.20 un notiks līdz pat saullēktam. Svinētāji varēs piedalīties pasākumā Rīgas zaļumballe.

  Svētkus ar tautiskām melodijām ieskandinās etnogrupa Ogas un Stiprās sievas. No plkst.21 klausītājus un skatītājus priecēs apvienība Vintāža, bet par roka sadaļu zaļumballē rūpēsies Atis Ieviņš ar pavadošo grupu. Savukārt ap pusnakti uz skatuves kāps Ingus Ulmanis un grupa Lādezers.

  Vēlāk uz skatuves kāps Intars Busulis un Abonementa orķestris, bet tūlīt pēc plkst.2, kad pamalē jau sāks parādīties rīta gaisma, uz skatuves nāks grupa Mazais princis, kuras muzicēšanas galvenais vadmotīvs ir mīlestība. Jāņu rītā svinētāji sauli sagaidīs kopā ar šlāgergrupu Roja no Kurzemes. Gada īsāko nakti kopā ar līgotājiem pavadīs pasākuma vadītāji – apvienība GraBulis – aktieri Andris Bulis un Gints Grāvelis.

  Īpašs ieteikums Jāņu Grinčiem – ja miegs vēl nesauc uz gultu un debesis neklāj negaisa mākoņi, dodies uz Ķīšezera molu Mežaparkā, kur varēsi sagaidīt episku saullēktu.

   

  Rīdzinieku senākā Jāņu svinēšanas vieta

  Līgotājus 23.jūnijā no plkst.20 gaidīs arī senākā Jāņu tradīciju vieta – Dzegužkalns. Dzegužkalns ir augstākais Rīgas kalns un tradicionāli senākā Jāņu svinību vieta, kura vēstures avotos kā rīdzinieku līgošanas vieta minēta jau 18.gadsimtā.

  Pasākumā «Tradicionālie Jāņi Dzegužkalnā» viss notiks kā senāk, un rīdziniekiem un pilsētas viesiem būs iespēja apgūt latviešu kultūras tradicionālās vērtības un ieražas – vainagu pīšanu, zīlēšanu, līgošanu un aplīgošanu, uguns svētīšanu, Jāņu godināšanu, saules pavadīšanu un sagaidīšanu.

  Īpaša vieta Dzegužkalnā tiks ierādīta Jāņuguns iedegšanas rituālam, latviešu rotaļām un dančiem.

  Svētku svinētāji varēs baudīt daudzveidīgu Jāņu programmu, kurā latviešu tradicionālā mūzika skanēs dažādu populāru folkloras, postfolkloras grupu un izpildītāju aranžējumos. Svētkos piedalīsies Liepājas aktrišu folkloras apvienība Atštaukas, kapela Karikste, postfolkloras grupa Iļģi un Rīgas danču klubs, muzikālā apvienība Rahu the Fool un folkroka grupa Jaunais Jāņu orķestris.

  Neizpaliks arī tradicionālie pasākuma vadītāji – Jāņu māte un Jāņu tēvs – Skandinieku ilggadējā dalībniece un pasākumu vadītāja Zoja Heimrāte un folkloras grupas Vilki vadītājs un aktieris Edgars Lipors, kas aktīvi iesaistīs publiku dažādās svētku norisēs.

  Svinēšana Rīgas centrā

  Tiem, kas negrib doties tālu prom no pilsētas centra, jādodas uz līgošanu Grīziņkalnā. Arī te šogad gaidīs ciemos Rīgas Jāņu bērnus, aicinot gada īsāko nakti pavadīt kopā. Tā būs unikāla iespēja baudīt dabas klātbūtni un saulgriežu maģiju pašā pilsētas centrā – pasākumā, kurā apvienojas tradicionālais un mūsdienīgais.

  Jāņu bērnus Grīziņkalnā sagaidīs Marta Lovisa Jančevska un Kaspars Zvīgulis, kur jau no plkst.20 norisināsies Jāņu rotaļas, vainagu vīšana, tradīciju apgūšana un aktīvas Līgo spēles visai ģimenei. Drosmīgākie kulināri uz zālienā izvietota lielā trejkāja varēs gatavot tradicionālo Jāņu sieru.

  Tāpat pasākuma laikā pļavā norisināsies aktīvas spēles dažāda vecuma dalībniekiem – pakavu mešana mērķī, ķekatu gājiens, Līgo atmiņas spēle un citas aktivitātes. Kopā ar folkloras kopu Kokle lieli un mazi varēs apgūt dažādas Jāņu rotaļas, dančus, mācīties Līgo dziesmas un izzināt Jāņu nakts ticējumus, bet Elza Rozentāle un etno rokgrupa visus ievedīs etno mūzikas skaņās.

  No plkst.22.20 notiks Jāņu ugunskura iedegšana, bet pēc tās uz skatuves kāps māsas Dimantas ar programmu Celies, Jāņu diena! Pēc pusnakts uz skatuves tiks aicināta muzikālā apvienība Viedais Fonogrāfs, bet ap plkst.2 visi tiks aicināti uz Grīziņkalna balli kopā ar grupu The Originals.

  Ap plkst.3.40 Līgo ballītes stafeti pārņems DJ Kaspars Zaviļeiskis, kurš kopā ar līgotājiem sagaidīs pirmos saules starus.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē