• Elektroauto uzlāde mājās – cik tas maksā?

  Auto
  Auto Latvija
  Auto Latvija
  3. novembris, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pexels
  Ar katru gadu elektroauto ar zilajām numurzīmēm uz mūsu ielām un ceļiem kļūst arvien vairāk. Saskaņā ar CSDD datiem šī gada 1. jūlijā Latvijā bija reģistrēti vairāk nekā 5200 elektromobiļi, un pēdējo divu gadu laikā to skaits ir audzis vairāk nekā trīskārtīgi. Šobrīd elektroauto sasniedz jau 10% no jaunu auto tirgus. Lai gan šis ir videi draudzīgs un ekonomisks pārvietošanās līdzeklis, lielākās raizes šo automašīnu īpašniekiem sagādā tā uzlāde, īpaši ārpus lielajām pilsētām, tāpēc elektroenerģijas ražotāja «Enefit» e-mobilitātes pakalpojumu attīstības speciālists Daniels Treņins un «Inbank Latvija» vadītājs Dainis Skrinda skaidro, kā notiek uzlādes punkta izveide savā privātmājas teritorijā un ar kādām izmaksām ir jārēķinās.

  «Lai gan līdz ar elektroauto skaita pieaugumu arī uzlādes punktu kļūst arvien vairāk, tomēr uzlāde publiskajās vietās ir saistīta ar zināmām neērtībām – tā ir laikietilpīga un prasa īpašu plānošanu. Šī iemesla dēļ savas uzlādes stacijas ierīkošana mājās atmaksājas gan finansiāli, gan būtiski ietaupa laiku,» saka D. Skrinda.

  Uzstāda dažu stundu laikā

  Lai uzstādītu elektroauto uzlādes vietu privātmājas teritorijā, nav nepieciešams īpašs saskaņojums, tāpēc iekārtas montāžas process ir ātrs un parasti aizņem 2 līdz 3 stundas. Montāžu veic sertificēts elektromontieris, kas pēc uzstādīšanas veic arī iekārtas testēšanu un konfigurēšanu. Process var būt laikietilpīgāks, ja ir nestandarta gadījums un ir jāveic papildu darbi, piemēram, uzlādes ierīce atrodas lielā attālumā no elektrības sadales skapja vai arī ir nepieciešams palielināt mājas elektrības pieslēguma jaudu.

  Kā skaidro D. Treņins, uzlādes iekārtu iespējams uzstādīt elektroauto īpašniekam ērtā vietā gan garāžā, gan pagalmā. Auto lādētājus var stiprināt gan pie ēkas fasādes, gan uz speciāla statīva kā brīvstāvošu objektu. Lai arī lādētāji ir hermētiski noslēgti ar labu mitruma izolāciju, eksperts iesaka to uzstādīt vietā, kur uzlādes iekārta ir pasargāta no tiešas laikapstākļu ietekmes, piemēram, lietus un sniega.

  Cik tas izmaksā?

  Tirgū ir pieejamas vairāku veidu elektroauto uzlādes iekārtas ar dažādu jaudu. Tās ir iespējams gan iegādāties, gan nomāt. Iekārtu cena ir atkarīga no tās tehniskajām iespējām un iekārtas spējas komunicēt, izmantojot interneta pieslēgumu un bezvadu tehnoloģijas. Vidēji uzlādes iekārtas maksā no 800 līdz 1300 eiro, bet noma, sākot no 30 eiro mēnesī. Papildus jārēķinās ar uzstādīšanas izdevumiem, kas ir ap 250 līdz 450 eiro.

  «Mūsu pieredze liecina, ka, lai gan izmaksas nav ļoti lielas, ne vienmēr mājsaimniecībām uzreiz ir pieejami brīvi līdzekļi, kurus ieguldīt uzlādes vietas izveidē. Aizvien biežāk novērojam, ka pat, ja līdzekļu pietiktu, mājsaimniecības labprāt izvēlas maksājumu sadalīt daļās, paturot vairāk brīvu līdzekļu uz rokas. Tā kā elektroauto ir videi draudzīgāks transportlīdzeklis nekā auto ar iekšdedzes dzinēju, klientiem ir iespējams saņemt aizdevumu, kas paredzēts dažādu energoefektivitātes risinājumu ieviešanai, piemēram, mūsu zaļās enerģijas aizdevumu.

  Sadarbībā ar «Enefit» esam izstrādājuši arī īpašu nomaksas risinājumu, kas sniedz iespēju klientiem elektroauto uzlādes sistēmas iegādes un uzstādīšanas izmaksas sadalīt daļās, ikmēneša maksājumu pieskaņojot savām iespējām,» stāsta D. Skrinda.

  Finansiāls ieguvums

  Arī elektroauto uzlādes iekārtas iet roku rokā ar jaunākajām tehnoloģijām, lai klientiem sniegtu komfortu un iespējami lielāku finansiālu ieguvumu. Lādētājus var lietot kopā ar dažādām aplikācijām, kas ļauj ietaupīt izmaksas, jo automašīnas uzlāde tiek automātiski veikta laikā, kad cenas biržā ir viszemākās. Šajā gadījumā maksimālo finansiālo ietaupījumu gūs tie lietotāji, kam ir biržas elektrības pieslēgums.

  «Lai ievērojami samazinātu katra nobrauktā kilometra cenu un paātrinātu elektroauto atmaksāšanās laiku, aplikācijas lietošana ir ļoti ieteicama. Piemēram, mūsu aplikācija ir ērti savietojama ar ikvienu elektroauto modeli, neatkarīgi no ražotāja. Elastīgā slodzes kontrole (DLM) nodrošinās, lai elektroauto uzlādes jauda tiktu pielāgota ēkas enerģijas patēriņam reāllaikā, novirzot visu brīvo neizmantoto jaudu elektroauto lādēšanai. Ja patēriņš mājsaimniecībā ir mazāks, elektroauto tiek uzlādēts ar lielāku jaudu un otrādi. Tādā veidā automašīnu var uzlādēt pēc iespējas ātrāk un drošāk, neradot papildu izdevumus mājas elektrotīkla nostiprināšanai,» skaidro D. Treņins.

  Mājsaimniecībās, kurās ir uzstādīti saules paneļi, eksperti iesaka elektroauto uzlādi veikt brīdī, kad spīd saule un paneļi ražo elektrību, tādējādi nebūs jāmaksā par enerģijas sadales komponenti, un izmaksas par elektroauto uzlādi būs tuvu nullei.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē