• Ārsti: tetovējumi palielina risku saslimt ar vēzi

  Atklājumi
  Estere Jansone
  11. jūnijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Unsplash
  Nožēla līdz šim tika uzskatīta par nopietnāko un baismāko tetovējumu blakni, tomēr kāds jauns pētījums norāda, ka tintes rotājums ir daudz kaitīgāks nekā līdz šim šķita.

  Tetovējumi mūsdienās nu ir kļuvusi par pavisam ierastu lietu – šis tintes mākslas darbs vai kādam – ķeburs rotā daudzu cilvēku ķermeņus. Līdz šim ārsti nebija pievērsuši īpašu uzmanību tetovējumu kaitīgumam, tomēr Lundas universitātes ārsti no Zviedrijas plašā pētījumā noskaidroja, ka tetovējumu esamība uz ķermeņa palielina risku saslimt ar limfmezglu vēzi, raksta zinātniskais žurnāls Science Alert.

  Zviedrija ir viena no «tetovētākajām» valstīm pasaulē – te katram piektajam iedzīvotājam ir vismaz viens tetovējums, kā arī šī valsts rūpīgi glabā katra pacienta datus, tāpēc ārsti nolēma pārbaudīt, vai nepastāv kopsakarība starp tetovējumiem un vēža saslimstības risku. Pētījumā, kurā piedalījās 5591 cilvēks, tika noskaidrots, ka tetovētajiem ļaudīm pastāv par 21% lielāks risks saslimt ar reto limfmezglu vēzi nekā tiem, kam zīmējumi uz ķermeņa nav. Turklāt, ārsti novērojuši, ka nav būtiska nozīme tetovējuma izmēram. Svarīgāks faktors ir tetovējuma vecumam. Lielākais vēža risks ir tiem, kam ir svaigi tetovējumi (aptuveni divus gadus veci) un seni tetovējumi (vairāk kā 10 gadus veci).

  Ārsti skaidro, ka tetovējumu tinte sastāv no vairākām ķīmiskām, tostarp arī kaitīgām vielām. Pētījumi rāda, ka tinte, kas iedurta ādā, turpat arī mūžīgi nepaliek.

  Ķermenis tetovējuma tinti uztver kā kaut ko svešu, tāpēc šis ādas rotājums izsauc dabisku ķermeņa imūnreakciju – tetovējums laika gaitā sadalās un tintes daļiņas nonāk limfmezglos.

  Ārsti norāda, ka tetovējumu tintes ķīmiskās vielas, iespējams, laika gaitā var rosināt ļaundabīga audzēja attīstību.

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē