• Pirmie sīpolloki uz palodzes

  Iesaka speciālisti
  Mārīte Gailīte
  24. februāris, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Tu taču to zini – visgaršīgākais ir pirmais lociņš, pirmais redīsiņš, pirmā salātu lapiņa, pirmais zirnis un gurķis. Te būs profesionāļa padomi, kā pie ražas tikt ātrāk. Iesaka Mārīte Gailīte, agronome un dārzeņkopības eksperte.

  Veikalos lociņi nopērkami visu cauru gadu, taču pašu audzētajiem piemīt īpaša vērtība. Vari sākt kaut janvārī! Janvāris ir viens no gada tumšākajiem mēnešiem, kad bez papildapgaismojuma augus ne siltumnīcā, ne uz palodzes izaudzēt nav iespējams. Var tikai steidzināt sīpollokus. Lociņu veidošanai tiek patērētas sīpolā uzkrātās barības vielas, tāpēc papildapgaismojums nav nepieciešams.

  Kuri sīpoli der?

  Visgrūtāk ir atrast steidzināšanai piemērotus sīpolus. Vietējiem sīpoliem ziemā ir miera periods, kas sākas apmēram mēnesi pēc sīpolu novākšanas un atkarībā no šķirnes un uzglabāšanas temperatūras ilgst līdz janvārim, februāra beigām – ja sīpoli izaudzēti no sīksīpoliem.

  Ja sīpoli audzēti no sēklām, to miera periods mēdz būt ievērojami garāks, jo šādi audzē pavisam citas šķirnes, kas ir veidotas speciāli ilgstošai uzglabāšanai un tāpēc ilgi nedīgst. Tāpat steidzināšanai neder Holandē audzētie sīpoli, jo tos mēdz apstrādāt ar speciālu vielu – maleīnskābes hidrazīdu –, lai novērstu asnošanu. Taču jāpiebilst, ka šādus sīpolus droši drīkst lietot uzturā.

  Secinājumi:

  • Pērkot sīpolus, pievērs uzmanība to izcelsmes valstij. Latvijā vai Lietuvā audzētie būs piemērotāki.
  • Der 4–5 cm diametra sīpoli. Mazākie ātrāk dīgst, taču loku raža būs neliela.
  • No lielākiem izaug lielāki, biezāki loki, taču steidzināšana prasa vairāk laika.

  Kā steidzināt?

  Visvienkāršākais variants ir – izmantot ūdeni.

  • Burciņas diametram jābūt nedaudz mazākam par sīpola diametru – tā, lai sīpolu varētu uzsēdināt uz burkas.
  • Traukā ielej krāna vai akas ūdeni tik daudz, lai starp ūdens virsmu un sīpola pamatni paliek 1–2 cm gaisa.
  • Burkas novieto uz palodzes un tām virsū uzliek sīpolus. Nu atliek vien vērot, kā attīstās sakņu sistēma un vēlāk parādās lociņi.
  • Nepieciešamības gadījumā sīpolu var pacelt un ūdens daudzumu papildināt. Pēc 10–15 dienām jau varēs šķīt pirmos lociņus.
  • Vienreiz nogrieztie lociņi turpinās ataugt un ražu varēs vākt tik ilgi, kamēr neizsīks barības vielu krājumi sīpolā.
  • Var gadīties arī ar pamatnes puvi inficēti sīpoli – tad gan sakņu vietā drīz vien attīstīsies nejauki smakojošā puve. Šādi sīpoli jāizvāc un jāizmet – tur nekas nav glābjams.

  Ja ģimene ir kupla un zaļumi ļoti garšo, labāk lociņus audzēt substrātā. Tā var būt neitralizēta kūdra, dārza zeme, piemēram, no kurmju rakumiem, zāģu skaidas, smiltis, keramzīts… Barības vielu saturam substrātā nav nozīmes – svarīgas ir tā ūdens saturēšanas spējas un struktūra, jo saknēm vajag gan mitrumu, gan gaisu.

  • Bieza substrāta kārta nav nepieciešama, pietiks ar 5–6 cm, ne vairāk par 10 cm.
  • Sīpolus stāda sekli, tik vien kā iespiežot tos iepriekš samitrinātā substrātā, tuvu citu citam.
  • Turpmāk viss notiek tāpat, kā audzējot ūdenī. Galvenais – nepārcensties ar laistīšanu!
  • Parādoties pirmajām lapām, ir vērts 1–2 reizes pabarot ar kalcija nitrāta šķīdumu (1 g/1 l).

  Agrie loki siltumnīcā un dobē

  Ja augsne nav sasalusi un izkaltusi, siltumnīcā sīksīpolus varēs iestādīt jau februāra beigās vai martā. Tad iespējams izaudzēt daudz loku, jo šajā laikā gurķu vai tomātu dēstus siltumnīcā vēl nestāda. Lietderīgi sīksīpolus stādīt balkona kastēs – tad, ja vajadzēs, augus varēs pārvietot. Vienu vai divas sīksīpolu rindas stāda arī gar dobes malu, ja tur jau nav iesēti redīsi.

  Dārza dobēs sīksīpolus varēs stādīt tūlīt pēc sniega nokušanas.

  • Ja mērķis ir lociņi, stāda biežāk: starp sīpoliem atstāj 5–7 cm. Lai iegūtu sīpolu ražu, tad sīksīpolus parasti stāda ik pēc 7–10 cm, starp rindām atstāj 10–15 cm.
  • Lociņu ieguvei var izmantot jebkuras šķirnes sīksīpolus.
  • Izvēloties lociņu audzēšanai sarkanos sīksīpolus (piemēram, ‘Red Baron’, ‘Red Kite’, ‘Red Pearl’), iegūst ļoti interesantu ražu – zaļās lapas ar sarkanu kājiņu.

  Kā tikt pie agrākas ražas?

  4 veidi, kā atmodināt aizmigušos sīpolus

  Ja tie nav ķīmiski apstrādāti…

  1. Turēt diennakti 40 grādu temperatūrā. Mājās to varētu panākt ar elektrisko sildītāju un nelielu slēgtu telpu (tukšu pieliekamo). Taču dažu sīpolu dēļ to darīt nav vērts.
  2. Nedaudz nogriezt sīpolam augšdaļu, bet tik tiešām mazliet, nevis līdz sīpola pusei. Mehāniski bojājumi liek sīpolam sarosīties.
  3. Nogriezt ļoti plānu kārtiņu (burtiski 1 mm) no sīpola pamatnes. Taču šis paņēmiens ir riskants, jo var nejauši bojāt tā saukto pēdiņu – tā veido sīpola stublāju, kurā arī atrodas topošo lociņu pumpuri.
  4. Nomizot, ielikt polietilēna maisiņā un ievietot ledusskapī dārzeņu nodalījumā. Pēc 4–5 dienām stādīšanai piemērotiem sīpoliem veidosies saknes, bet pārējos varēs izmantot ēdiena gatavošanai.

  Lociņu raža ir tieši atkarīga no sīpola lieluma. Zemnieki siltumnīcās lociņos novāc aptuveni pusi no iestādīto sīpolu svara. Mājās audzējot, raža varētu būt nedaudz lielāka.

  Ko vēl var janvārī steidzināt?

  Konteineros ar substrātu – zaļumus no sakņaugiem: selerijām, pētersīļiem, galda bietēm un pat ingvera. Šiem augiem vairāk piemērotas balkona kastes, jo nepieciešama lielāka substrāta kārta. Apaļas saknes iegremdē substrātā līdz pusei, ingveru pilnībā ierok, bet pētersīļa sakni iestāda slīpi tā, lai virspusē paliktu tikai saknes piere. Vienīgi jāņem vērā, ka mehāniskie bojājumi – skrambas, iegriezumi – mēdz izraisīt seleriju un pētersīļu sakņu puvi, tāpēc zaļumu steidzināšana mēdz būt mazāk veiksmīga nekā sīpoliem. Lapas nebūs tik lielas un spēcīgas kā vasarā dobē.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē