• Kā nopirkt kvalitatīvu eglīti podā un kā par to parūpēties līdz stādīšanai dārzā?

    Dārzs
    Inese Helmane
    9. decembris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: LN team / Shutterstock
    Tas ir skumīgs skats, kad pēc Jaungada pie atkritumu kastēm rindojas pusnobirušas eglītes. Varbūt svētkiem labāk izvēlēties nevis cirstu, bet podiņā augošu eglīti, lai nākamajos gados to varētu pušķot svētkiem, jau iesakņojušos dārzā?

    Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva

    Konsultē Armands Paegle, Ziemassvētku eglīšu audzētavas SIA _Paegles egles_ īpašnieks.

    1. Kam jāpievērš uzmanība, lai izdotos nopirkt tiešām kvalitatīvu egli podiņā?
      Vispirms noteikti jāpārbauda, vai augsne podiņā ir mitra un irdena. Tad ar roku jāpārbrauka zaram – skujas nedrīkst nobirt. Arī palokot zarus, tie nedrīkst salūzt – zariem jābūt elastīgiem. Jāpārbauda arī pumpuri, vai tie nav izkaltuši. Ja vien ir tāda iespēja, vajadzētu izņemt egli no poda un aplūkot sakņu sistēmu, lai pārliecinātos, ka saknes caurvij augsni un zeme no tām nenobirst.
    2. Cik lielu egli vajadzētu izvēlēties, ja pēc svētkiem to plānoju pārstādīt dārzā?
      Svarīgāk ir nevis meklēt egli pēc lieluma, bet skatīties uz podu, kādā un kā tā iestādīta. Latvijā ir audzētavas, kas piedāvā vairākus gadus podos audzētas egles. Ja tās ir labi aprūpētas un iestādītas atbilstošos traukos, tāds pareizi kopts kociņš labi ieaugsies dārzā.
      Konteineram jābūt vismaz vainaga platumā – piemēram, pusotra metra augstai eglei ir jāaug vismaz 25 litru podā. Lielu daļu eglīšu podos saliek tikai rudenī – neilgi pirms Ziemassvētkiem. Vai tādu egli varēs saglabāt, atkarīgs no vairākiem apstākļiem, arī no egles šķirnes. Piemēram, metru garas Serbijas egles saknes perfekti ietilpst 20 litru podā.
      Citādi ir ar sudrabegli – tai sakņu sistēma ir apjomīga, un, lai egli varētu ielikt podā, saknes ir stipri jāapgriež. Dārzā pārstādīt varēs arī tādu egli, bet tai būs grūtāk ieaugties.
      Ņem vērā! Jo mazāka egle, jo vieglāk tai būs ieaugties! Tālākstādīšanai dārzā ieteicamas 50–80 cm garas egles.
    3. Kā aprūpēt eglīti, kad tā atnesta mājās?
      Ja ārā ir ļoti auksts, uzreiz istabā eglīti likt nevajag – augam tas būtu šoks. Pie siltuma ieteicams pieradināt pakāpeniski pāris dienu laikā – sākumā pods jānovieto verandā vai garāžā, kaut vai daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpā. Eglīti podā nevajadzētu novietot tuvu radiatoriem, krāsnīm, kamīniem.
      Ja dzīvoklī ir siltā grīda, eglītes pods jāuzliek uz kāda augstāka paliktnīša, lai saknes tik ātri neizžūst. Eglīte noteikti regulāri jālaista, raugoties, lai sakņu kamolam visu laiku būtu mitrums, vēlams rasināt arī skujas.
    4. Vai sveces zaros var likt?
      Var, bet tikai ļoti uzmanīgi – izvietojot tā, lai liesma neapdedzina vai pārlieku nesakarsē skujas.
    5. Cik ilgu laiku eglīti, ko pēc tam paredzēts stādīt dārzā, var turēt istabā?
      Ideālā variantā kociņu siltā istabā nevajadzētu turēt ilgāk par septiņām dienām. Uzreiz pēc svētkiem eglīte jāpārvieto uz vēsākām telpām. 
    6. Ja vēsas telpas nav, varbūt eglīti uzreiz nest ārā pagalmā?
      Var, tikai tad podu būtu labi ievietot lielākā auduma maisā, kas piepildīts ar kādu izolācijas materiālu: salmiem, sausām lapām, sausu kūdru, kaut vai vecu segu. Ja ārā ir sniegs, podu var ierakt sniegā. Galvenais šo darbību mērķis – lai eglītei nenosaltu sakņu sistēma. Ja istabā eglīte sākusi dzīt jaunos dzinumus, pirms kociņu nes ārā, tie jānogriež.
    7. Kad varēs stādīt zemē?
      Līdzko zeme būs atkususi. Ja gadījusies silta ziema un zeme nav sasalusi, var stādīt zemē uzreiz – janvāra sākumā. Tomēr vislabākais laiks stādīšanai ir no aprīļa sākuma līdz maija vidum.
      Kociņš vislabāk jutīsies skābā (pH 5,0–6,5) augsnē. Egle ir diezgan mazprasīgs augs, taču, ja augsne ļoti smilšaina, to vajadzētu ielabot ar skujeņiem paredzēto kūdru, minerālmēsliem vai kompostu.
    8. Kā pareizi iestādīt?
      Lai iestādītu apmēram 80 cm augstu egli, jāizrok pusmetru dziļa bedre. Kociņš jāstāda tikpat dziļi, cik tas ir audzis podā. Jāskatās, lai saknes izkārtojas brīvi, nav saritinājušās un ir pilnībā apklātas ar zemi. Kad augs iestādīts, augsne nedaudz jāpiemīda, lai neveidojas gaisa kabatas, un jānomulčē.
      Ņem vērā! Tikko iestādīta egle vispirms veidos spēcīgu sakņu sistēmu, un virszemes pieaugums būs lēnāks.
    9. Vai iespējams arī to pašu podā iestādīto eglīti saglabāt līdz nākamajiem Ziemassvētkiem?
      Pat rūpīgi kopjot, eglīti podā saglabāt nākamajam gadam būs ļoti sarežģīti. Tad eglīti vajadzētu pārstādīt lielākā podā, vasarā ierakt zemē un kārtīgi laistīt, karstā laikā pat divas reizes dienā. Bet ar visu to iespējamība, ka eglīte podā labā izskatā sagaidīs nākamos Ziemassvētkus, ir diezgan neliela.
    10. Varbūt es pati varētu izaudzēt eglīti podiņā no sēklas?
      Teorētiski tas ir iespējams, taču paies ļoti ilgs laiks, turklāt nez vai eglīte izaugs tik skaista, kā būtu gribējies. Četru gadu laikā stādiņš pastiepsies 30 centimetru garumā. Līdz pusotram metram egle augs vēl piecus sešus gadus.

    3 tipiskās iesācēja kļūdas, pērkot egli podiņā

    1. Iegādāta egle, kura ielikta pārāk mazā podā, kā rezultātā būtiski traumēta sakņu sistēma.
    2. Egle nav pienācīgi laistīta, augsne izžuvusi, tāpēc saknes, jau pārnesot mājās, iespējams, ir iekaltušas. Tāda egle dzīvoklī izturēs labi ja nedēļu.
    3. Nopirkta Latvijas klimatiskajiem apstākļiem nepiemērota suga vai šķirne.

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē