Koka izvēle
Putni nav kaprīzi un piekasīgi radījumi, tāpēc kokam, kuru dekorēsi, nav jābūt ideālas formas. Vislabāk, ja kokam būs daudz horizontālu zaru, kas ir pietiekami plaši izvietoti, lai tos varētu izrotāt ar dažādiem paša gatavotiem rotājumiem.
Egle ar saviem mūžzaļajiem kuplajiem zariem sniegs putniem papildu patvērumu un pasargās ēdamos rotājumus no sniega. Ja dekorē koku, lai varētu vērot putnus, kas to apmeklē, izvēlies tādu, kuru ērti redzēt no loga. Vislabāk, ja kokā vai tā tuvumā jau ir izvietotas barotavas, kas ļaus putniem ātrāk atrast cienastu. Izvēlēties koku, kurā putni regulāri atpūšas, ir vēl viens labs variants, lai būtu drošs, ka viņi pamanīs tavu svētku mielastu.
Idejas rotājumiem
Ir daudz produktu, ko var iekārt eglītē un kas putniem ļoti garšo. Veids, kā tu šo cienastu pasniedz, protams, ir gaumes jautājums – vari taisīt virtenes, veidot rotājumus no sēklu un tauku bāzes, iekārt jau gatavās, veikalos nopērkamās sēklu bumbas putniem. Lūk, vairākas idejas, ko vari nošpikot.
- Putnu graudu bumbas uz taukvielu bāzes, kas jau gatavas var nopirkt veikalos.
- Kaltētu apelsīnu virtene. Tādas vari karināt koku zaros, gan arī dažas daiviņas uz nagliņas uzkārt kaut kur pie terases, žoga vai lodžijas.
- Taukus ar sēklām vari sasaldēt saldējumu formiņās – izskatās ļoti oriģināli.
- Nieru vai cūku taukus vari putniem pasniegt, iekārtus groziņos. Pie tiem putniem ērti ar nagiem pieķerties un mieloties.
- Cienasts kā adventes vainags.
- Egli vari rotāt arī ar paradīzes ābolīšiem, pīlādžu ķekariem un smalkās strēmelēs sagrieztām un nesālītām cūkādiņām.
Putnu eglītes rotājumi. Soli pa solim
Kādas sastāvdaļas nepieciešamas?
- 4 glāzes sēklu maisījuma (vislētāk to var nopirkt tirgū)
- 1/2 glāzes ūdens
- 3/4 glāzes miltu (jebkura veida)
- 3 ēdamkarotes kukurūzas sīrupa (var izmantot arī citu, piemēram, zeltaino cukura sīrupu)
- paciņa kvalitatīva pārtikas želatīna
Kas vēl vajadzīgs?
- eļļas aerosols
- piparkūku formiņas
- aukla, kurā gatavos rotājumus iekārt
- silikona lāpstiņa, ar ko masu ērti samaisīt
- paplāte vai restes, kur izgatavotos rotājumus salikt, lai tie sacietē
Gatavošana
- Apsmidzini formiņu iekšpusi ar eļļas aerosolu. Tas nodrošinās gatavo rotājumu vieglāku izņemšanu no formiņām.
- Ūdenim pievieno cukura sīrupu un uzvāra. Samazini uguni līdz minimumam un pievieno želatīnu, nemitīgi maisot, līdz tas pilnībā izšķīdis. Želatīns var sākt veidot kunkuļus, bet nesatraucies – intensīvi maisot, tie izzudīs. Rezultātā izveidosies sīrupains, lipīgs šķidrums. Tiklīdz želatīns izkusis, ņem šķidrumu nost no uguns.
- Pārlej sīrupu bļodā un pievieno miltus. Visu labi sajauc. Maisījuma konsistencei jālīdzinās kūku mīklai, un tajā nedrīkst būt kunkuļu. Ja mīkla ir pārāk bieza, viegli maisot, pievieno nedaudz karsta ūdens. Ja mīkla ir par šķidru, pievieno vēl nedaudz miltu.
- Pievieno mīklai sēklu maisījumu un visu labi samaisi, lai mīkla pārklātu visas sēklas. Izveidosies biezs, stīvs maisījums. Svarīgi to ļoti labi sajaukt, lai sastāvdaļas stingri turētos kopā un rotājums nedruptu. Apsmidzini silikona lāpstiņu ar eļļu, lai būtu vieglāk maisīt un lai masa un jo īpaši sēkliņas neliptu klāt pie trauka.
- Apsmidzini rokas un karoti ar eļļu un ieklāj gatavo maisījumu formiņās. Sablīvē masu ļoti rūpīgi, neaizmirsti stūrus. Putnu sēklu maisījums var ātri izžūt, tāpēc ņem talkā palīgus, piemēram, bērnus, vai arī bļodu ar mīklu pārklāj ar pārtikas plēvi uz laiku, kamēr gatavo rotājumu. Ik pēc 2–3 rotājumiem rokas vajadzēs atkārtoti apsmidzināt, lai sēklas tām neliptu klāt.
- Ja visas formiņas izmantotas un mīkla palikusi pāri, no tās vari savelt bumbiņas.
- Izmanto koka irbulīti vai ko līdzīgu, lai izveidotu formiņā caurumu, kurā vēlāk ievērt auklu.
- Uzmanīgi saliec rotājumus uz restes vai paplātes, kurā ieklāts cepampapīrs, lai rotājumi nožūtu. Restes ir labāks variants, jo gaiss cirkulē arī no apakšas un rotājumi ātrāk un vienmērīgāk izžūst. Nekādā gadījumā, pirms rotājumi nav pilnībā izkaltuši, neņem nost formiņas – tie vienkārši var sabrukt.
- Kad sausie rotājumi izņemti no veidnēm, iever iepriekš izdurtajos caurumos aukliņas. Ja caurums žūšanas procesā nedaudz samazinājies, uzmanīgi pabaksti to lielāku ar to pašu irbulīti.
- Ja visas formiņas izmantotas un mīkla palikusi pāri, no tās var savelt bumbiņas.
Ātri un vienkārši
Ja negribi ķēpāties ar formiņām
Nopērc tirgū nieru vai jebkurus citus taukus, izkausē un uzlej virsū cepamformā iebērtam sēklu maisījumam. Vienmērīgi visu izlīdzini un liec ledusskapī, līdz tauki sasaluši. Pēc tam sagriez masu vienādos kvadrātiņos un kar eglītē. Ja rocība atļauj, vari veikalā iegādāties zemesriekstu sviestu un sēklu bumbas veidot uz tā bāzes.
Zemesriekstu sviests putniem ļoti garšo, turklāt tas ir ļoti barojošs, kalorijām un taukiem bagāts.
Putniem ziemā nepieciešams daudz enerģijas, tāpēc šajā laikā vispiemērotākā barība ir ar augstu tauku saturu.
Kas kuram garšo?
- Tauki un mazsālīts speķis būs garda maltīte zīlītēm, dižraibajiem dzeņiem, dzilnīšiem un strazdiem.
- Nelobītas saulespuķu sēklas augstvērtīgā tauku satura dēļ ir piemērotas lielākajai daļai putnu.
- Zemesriekstus iecienījušas zīlītes, zaļžubītes, lauku zvirbuļi, dzilnīši un dižraibie dzeņi.
- Sēklas un graudi – kaņepes, linsēklas, prosa, miežu putraimi, auzu pārslas, grūbas, novārīti zirņi un pupas – garšos dažādiem putniem. Var nopirkt veikalā jau gatavu sēklu maisījumu putniem.
- Kaltētus augļus, piemēram, rozīnes, nesmādēs melnie strazdi un dziedātājstrazdi.
- Svaigus augļus – ābolus, bumbierus – iecienījuši strazdi, zīdastes un zīlītes.
Ņem vērā!
Rotājumu iekāršanai izmanto vai nu lentītes, vai arī dabiskās šķiedras auklu.
Izvairies izmantot diegus vai tā saukto žilku, kurā putns, mielojoties ar cienastu, var nejauši sapīties.
Kad sākt dekorēt?
Neatliec visu uz pēdējo mirkli. Putniem jādod laiks, lai viņi var atrast barību, pirms laikapstākļi kļuvuši bargi. Putniem var būtu vajadzīga nedēļa vai divas, lai iepazītos ar koku un justos komfortabli, knābājot sagatavoto mielastu.
Atceries!
Sākot ziemā piebarot putnus, tas jādara regulāri – līdz pēdējiem sniegiem. Ja tev nav iespējas nodrošināt regulāras maltītes, labāk putnus nebarot vispār. Jo, ja ierastajā laikā barotava būs tukša, putni nemeklēs barību citur, bet pacietīgi gaidīs, riskējot aiziet bojā.