• Laiks veidot ķiršus, sakopt avenes un zemenes! Svarīgākie augļu dārza darbi jūlijā

    Dārzs
    Ilze Grāvīte
    1. jūlijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Maleo / Shutterstock
    Jūlijā daļa augļu dārza jau noražojusi, bet daļa vēl gatavojas savam uznācienam. Jārūpējas gan par vieniem, gan otriem. Kas darāms ar ķiršiem, zemenēm un avenēm? Kā savaldīt kaitēkļus? Apkopojam svarīgākos dārza darbus jūlijā.
    • Aukstums augļu koku ziedēšanas laikā varēja ietekmēt gan ziedus, gan apaugļošanos. Ja augļaizmetņu nav daudz, tos nevajag retināt. 
    • Jūlijs ir piemērotākais brīdis ķiršu veidošanai – to var veikt, apvienojot augļu lasīšanu ar griešanu. Vēlams gan pazemināt, gan retināt, gan atjaunot kailos zarus. Ideālā variantā to veic saulainā laikā, jo saule ir vislabākais brūču dezinficētājs. Ķiršiem zarus griež, atstājot celmiņus, – tas ne tikai pasargās no zara tālākas bojāšanās, bet dažkārt šeit veidojas jauni zari un augļzari.
    • Pēc noražošanas jāravē zemenes, jāizgriež stīgas, jānogriež un jāsavāc vecās lapas. Ja audzē stādus, jāizvēlas veselīgākie un ražīgākie ceri un stīgai jāatstāj pirmās divas rozetes, bet tālākās jānogriež. Nogrieztās lapas jānovāc no lauka, tās vēlams sadedzināt. Līdz rudenim ataugs jauns, veselīgs lapojums.
    • Avenēm drīz pēc ražas novākšanas jāizgriež sausie un bojātie dzinumi, lai samazinātu slimību izplatību. Izgriež arī vāji attīstītos dzinumus, lai tie lieki neatņem spēkus un barības vielas.
    • Jāizlauž jaunie ūdenszari. It īpaši, ja sala dēļ ražas nebūs, koks visu sparu būs atdevis zaru veidošanai. Pēc sausas vasaras ūdenszari būs stiegraini – tādus nākamajā pavasarī izlauzt būs grūti. 
    • Ja pavasarī augiem dots kompleksais mēslojums, tad mitruma trūkuma dēļ tas nav izšķīdis un augi nav spējuši to uzņemt. Ja jūlijā līs, augi sāks strauji augt, un tas var apdraudēt jauno dzinumu nobriešanu rudenī.
    • Uz koku stumbriem liek līmes jostas, lai savāktu tos kaitēkļus, kas meklē vietu ziemošanai (galvenokārt smecerniekus). 
    • Ja agrā pavasarī nosietas sala radītās plaisas, saites jānoņem, lai nesāktu žņaugt stumbru.
    • Augļu novākšanas laikā svarīgi ir neatstāt zaros bojātos augļus, bet savākt tos, lai mazinātu slimību izplatību nākamajā gadā.
    • Ja ir karsts, iespējams, savairosies ērces. Lai tās ierobežotu, stādījumu var palaikam apsmidzināt ar ūdeni, jo mitrums ērcēm nepatīk. Lielākie palīgi mošķu samazināšanai ir derīgie kukaiņi – mārītes, zeltactiņas, spožlapsenītes, spīļastes u. c., tāpēc ļoti lūdzu nelietot dārzā ķīmiju, kas nav paredzēta konkrēta kaitēkļa vai slimību ierobežošanai un bez zināšanām. Tas var nodarīt lielu postu dabai ilgtermiņā!
      Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē