• Labākās adreses un ieteikumi, ja gribi pasūtīt sēklas internetā

  Dārzs
  Gunta Šenberga
  Gunta Šenberga
  27. janvāris, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pexels
  Pēc sēklu paciņām nav jāiet uz veikalu – tās vari ērti pasūtīt internetā. Apkopojam sēklu interneta veikalus Latvijā un Eiropā, kā arī ieteikumus, lai iepirkšanās būtu droša.

  Kā iepirkties droši

  Jebkuras preces, arī sēklu pirkšana internetā saistīta ar zināmu risku, tāpēc vērts veltīt laiku interneta vietnes izpētei.

  • Pievērs uzmanību, vai tajā norādīts uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese, tālruņa numurs un e-pasta adrese.
  • Pirms maksāt, vērts piezvanīt vai aizrakstīt e-pastu, lai pārliecinātos, vai otrā galā vispār kāds atbild.
  • Informāciju var salīdzināt ar lursoft.lv datubāzi, arī paskatīties, vai uzņēmums neatrodas maksātnespējas vai likvidācijas procesā. Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājaslapā ptac.gov.lv var pārbaudīt, vai pārdevējs neatrodas Aizdomīgo interneta vietņu sarakstā. Var ieskatīties arī sudzibas.lv. Jāpiebilst, ka ne vienā, ne otrā nekā slikta par Latvijas sēklu pārdevējiem nav.

  Sēklu tirgotāji Latvijā

  Sēklu tirgotāji Eiropā

  Lai gan internets robežas nepazīst, tomēr sēklas ir īpaša prece, un to ievešanu Latvijā regulē Sēklu un šķirņu aprites likums un uzrauga Valsts augu aizsardzības dienests. Latvijā droši drīkst ievest sēklas no Eiropas Savienības dalībvalstīm, Islandes, Norvēģijas, Lihtenšteinas un Šveices. No visām pārējām jeb tā sauktajām trešajām valstīm (nejaukt ar trešās pasaules valstīm!), piemēram, no ASV, drīkst ievest dekoratīvo augu sēklas un dārzeņu (gurķu, tomātu, kāpostu u. c.) sēklas personiskām vajadzībām nelielā daudzumā.

  No trešajām valstīm ievedot dažu augu sēklas, tās tiek pakļautas karantīnas kontrolei. Lai gan, salīdzinot ar citiem stādāmā materiāla veidiem, piemēram, sīpoliem vai stādiem, ar sēklām ir mazāks risks ievazāt kaitēkļus un slimības, tomēr, no trešajām valstīm ievedot dažu augu sēklas, tās tiek pakļautas karantīnas kontrolei. Šie augi ir paprika (Capsicum), tomāti (Solanum lycopersicum), parastā kukurūza (Zea mais), šalotes sīpoli (Allium ascalonicum), dārza sīpoli (Allium cepa), puravi (Allium porrum), maurloki (Allium schoenoprasum), pupiņas (Phaseolus) un vēl daži. Tāpēc šādas sēklas drošāk pasūtīt Eiropas Savienībā, piemēram, igauņu Sēklu pasaulē, jo tad par to drošību jau būs pārliecinājies tirgotājs, kurš tās ieveda Eiropas Savienībā.

  • seemnemaailm.ee (Tartu) – latviešu iecienīts Igaunijas internetveikals Sēklu pasaule.
  • thompson-morgan.com – Lielbritānijas lielākais sēklu sūtītājs. Arī viens no senākajiem Eiropas sēklu tirgotājiem, pirmo katalogu publicēja 1855. gadā. Var pasūtīt pat sēklas kartupeļus!
  • suttons.co.uk – vēl viens Lielbritānijas sēklu tirgotājs, kas var lepoties ar vēsturi kopš 19. gadsimta.
  • chilternseeds.co.uk – puķu un dārzeņu sēklas. Lielbritānija.
  • plant-world-seeds.com – puķu un dārzeņu sēklas. Lielbritānija.
  • johnnyseeds.com – puķu un dārzeņu sēklas. Lielbritānija. Te nopērkama arī Sun-Fill Purple F1 – Amerikā izveidota savāda izskata saulespuķe ar vairākām smailu, zaļu ziedlapu kārtām, kas noteikti patiks floristiem.
  • jelitto.com – puķu sēklas. Vācija.
  • chrestensen.de – puķu un dārzeņu sēklas, arī bioloģiski audzētās. Vācija.

  Pievērs uzmanību!

  • Minimālajam pasūtījuma apjomam. Lielākajai daļai interneta veikalu, kas apkalpo mazos pircējus, mazdārziņu saimniekus, minimālā pasūtījuma ierobežojuma nav – pasūti kaut vienu paciņu ar piecām sēklām. Citiem minimālā pasūtījuma summa ir 10 eiro, savukārt vairumtirgotājiem – vairāki desmiti vai pat simti eiro. Ja tomēr iekārotās sēkliņas atrodamas tikai vairumtirgotāju e-veikalu plauktos, vērts tās pasūtīt kopā visam draudzeņu vai kaimiņieņu pulciņam.
  • Maksai par piegādi. Jāņem vērā, ka parasti ir minimālā maksa par piegādi. Piemēram, ja par pašu mazāko sūtījumu jāmaksā 3 eiro, tad ir gluži vienalga, vai tajā ir trīs vai divdesmit sēklu paciņas. Prātīgāk un taupīgāk, protams, ir visu iekāroto pasūtīt vienā reizē.
  • Piegādes veidiem. Populārākie piegādes veidi ir pasta sūtījums, kurjera piegādāts sūtījums, sūtījuma saņemšana pakomātā. Parasti ir vairāki varianti, un var izvēlēties sev ērtāko un izdevīgāko. Latvijas interneta veikalos nereti pasūtījumu var saņemt arī pašā veikalā.
  • Salīdzini cenas. Salīdzinot cenas dažādos interneta veikalos, ņem vērā sēklu skaitu paciņā.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē