• Ko vēl iesēt? Kā sakopt siltumnīcu un pagrabu? Septembra darbi sakņu dārzā

    Dārzs
    Mārīte Gailīte
    2. septembris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Anuta23 / Shutterstock
    Septembrī sakņu dārzā darbi pamazām pierimst. Jādomā par ražas novākšanu un uzglabāšanu, kā arī siltumnīcas sakopšanu. Taču joprojām var vēl šo to iesēt rudens ražai! Konsultē Mārīte Gailīte, agronome, dārzeņkopības eksperte.

    Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva

    • Vēl var iesēt redīsus un salātus novākšanai oktobrī.
    • Laiks sagatavot pagrabu ziemas krājumiem. Tas jāatbrīvo no visa liekā – sažuvušām pērnās ražas atliekām, kastēm, spaiņiem u. c. Jāpārbauda, vai durvis un lūkas labi veras ciet, vai nepaliek spraugas, caur kurām ziemā var iezagties sals. Vai darbojas vēdināšanas lūkas. Vai visi plaukti un apcirkņi ir labā stāvoklī, bez appelējušiem vai iepuvušiem dēliem. Viss jāiztīra un jāsalabo. Kur iespējams, ir vērts dezinficēt sienas un griestus, nobalsinot ar krīta un vara sulfāta maisījumu (uz 1 kg celtniecības krīta 20 g vara sulfāta). Tiem, kam pagraba vēl nav, bet gaidāma liela raža, ir vērts izpētīt gatavo pagrabu piedāvājumu. Pēdējos gados tirgū parādījušies gatavie pagrabi no plastmasas, kurus atliek tikai ierakt zemē.
    • Plastmasas kastes dārzeņu un kartupeļu glabāšanai jāizmazgā vispirms ar ūdeni un pēc tam ar kādu trauku mazgāšanas līdzekli. Ja vēlas papildus dezinficēt, var nomazgāt ar kālija permanganātu (1 g uz 10–20 l ūdens). 
    • Gurķi siltumnīcā jau ir slimību un kaitēkļu bojāti. Lai gan tieši septembrī tie kļūst sevišķi saldi un kraukšķīgi zemās nakts temperatūras dēļ, ja negribam, lai pārziemo kaitēkļi un slimības, augi no siltumnīcas jāizvāc, kamēr lapas vēl ir puslīdz zaļas un kaitēkļi nav sagatavojušies ziemas guļai. Tas ir sevišķi svarīgi attiecībā uz tīklērci (Tetranichus urticae), kas jau meklē, kur patverties. Tās mēdz pārziemot augu atliekās, tāpēc ir svarīgi izvākt visas lapas, kamēr tās vēl nedrūp, jo vēlāk nav iespējams savākt visus sīkumus. Tīklērces var paslēpties arī augsnes virskārtā un koka konstrukciju spraugās. Arī tāpēc drošāk izvākt augus no siltumnīcas, kamēr tās vēl ir aktīvas un dzīvo uz augu lapām.
    • Tukšajā siltumnīcā var iestādīt sīpolus lociņu steidzināšanai rudenī. Svarīgi, lai tie būtu vietējie, Latvijā audzēti sīpoli. Tie ir nupat novākti un vēl nav iegājuši miera periodā, tāpēc drīz vien sāk augt. Augšanu var veicināt, nogriežot sīpola augšdaļu, bet nedrīkst pārcensties un nogriezt par daudz. Pilnīgi pietiek tikai nedaudz traumēt sīpolu. Rudenī lociņu ataugšana notiek uz sīpolā uzkrāto barības vielu rēķina, tāpēc, jo vairāk nogriež, jo zemāka loku raža.

     

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē