Izraudzīties savam mīlulim labāko apmācības instruktoru ir ļoti svarīgs, taču ne viegls uzdevums. Suņa apmācībai noteikti būtu jāizvēlas mūsdienīgas un zinātniski pamatotas metodes, kas saistītas ar panākumu atalgošanu, nevis sodīšanu par nevēlamu uzvedību. Bailes nekad nav labs skolotājs. Jau sen ir pierādīts, ka suns vislabāk apgūst darbības, kas viņam asociējas ar ko pozitīvu – ar uzslavu, gardumu, rotaļu, saimnieka uzmanību un prieku. Metodes, kas balstītas uz ietekmēšanu, piespiešanu, bailēm no soda jeb, kā mēdz teikt, vecā skolas paņēmieni ir mazāk efektīvi un mēdz būt pat bīstami, jo var iedragāt suņa psihi. Tādēļ jau pašos skolotāja meklējumu sākumos jāorientējas uz pozitīvās apmācības piekritējiem.
Kāds īsti ir pozitīvās apmācības instruktors?
Tāds instruktors izvairās apmācībā izmantot sāpes, bailes un sodīšanu. Viņš paļaujas uz pozitīvā spēku, izprotot arī to, kas patiesībā ir dominēšana un kādus draudus slēpj suņa sodīšana. Taču ar to, ka būsi izvēlējies instruktoru, kurš gatavs strādāt ar pozitīvās apmācības metodēm, vien nepietiek. Ne visi ir vienādi talantīgi un prasmīgi. Labs treneris ir ieinteresēts pēc iespējas vairāk uzzināt par skolojamā suņa raksturu, līdzšinējo dzīves pieredzi, viņa stiprās un vājās puses, izprast, kādi ir cēloņi nevēlamai uzvedībai, ja tāda tavam sunim ir parādījusies. Viņš uzreiz neņemsies diktēt, ko tev nepieciešams mainīt, bet gan pārrunās, kādas izmaiņas suņa uzvedībā būtu iespējams panākt un par ko varētu rasties bažas, sākot uzvedības koriģēšanu.
Labs apmācību instruktors:
- lieliski prot kontaktēties ne tikai ar suni, bet arī ar saimnieku – uzklausīt viņa vēlmes, problēmas un jautājumus. Viņam jāprot pieskaņot savu mācīšanas stilu gan tavam mīlulim, gan arī tev, jo galu galā taču tev jākļūst par sava mīluļa turpmāko skolotāju; spēj ar pozitīvām metodēm mainīt arī negatīvu suņa uzvedību. Ir viegli iemācīt sunim jaunas komandas, bet daudz grūtāk mainīt nevēlamus ieradumus, it īpaši agresīvu uzvedību. Tas, kā instruktors strādā šādās situācijās, vislabāk atklāj, vai viņš ir patiess pozitīvās apmācības treneris vai īstenībā pieļauj arī vecās spēka metodes;
- cenšas noskaidrot tava suņa uzvedības vēsturi, jo tas viņam palīdz izprast cēloņsakarības. Tikai tad iespējams izveidot plānu pozitīvajam treniņam. Esi piesardzīgs, ja instruktoru neinteresē suņa dzīves pieredze;
- pats piedāvā iepazīties ar saviem klientiem, lai uzzinātu, kā viņi vērtē līdzšinējo sadarbību. Labam instruktoram nav, ko slēpt;
- vēlas iesaistīt apmācībā (vismaz vairākās sākuma nodarbībās) visu ģimeni, jo visiem, kas mājās ir saskarsmē ar suni, ir jālieto vienādi skaidra valoda un jāievēro konsekvence visās prasībās;
- nodarbībās saimnieku ne tikai apmāca, bet arī pastāvīgi informē par to, kādus tuvākos un tālākos mērķus cenšas sasniegt.
Kas instruktoram jāpajautā
Iekams nolīgt skolotāju sava suņa apmācībai, ieteicams viņam uzdot dažādus jautājumus, kas palīdzēs novērtēt, kā speciālists strādā un cik liela ir viņa zināšanu un prakses bagāža. Lūdz, lai viņš tev izstāsta:
- kādas apmācību metodes izmanto;
- kur un kā viņš ir apguvis zināšanas suņu apmācībā, vai ir saņēmis attiecīgu sertifikātu;
- kā turpina papildināt savas zināšanas;
- kādu aprīkojumu izmanto apmācību laikā;
- kā sazināties ar viņa klientiem, lai palūgtu atsauksmes;
- kādus pakalpojumus viņš piedāvā suņu saimniekiem.
Ņem vērā! Tev ir svarīgi noskaidrot, vai treneris nekliegs uz savu apmācāmo, negrūstīs viņu, neraustīs aiz pavadas, neapsaukās, kad suns nebūs pareizi izpildījis komandu, tādēļ aizej pavērot vismaz pāris viņa vadītas nodarbības. Ja trenerim ir pareiza pieeja un viņš ievēro suņa vajadzības, tad ar minimālu laika ieguldījumu un pūlēm iespējams gūt maksimālus panākumus.
Uzmanies no krāpniekiem!
Jāuzmanās neuzķerties uz krāpniekiem, kas prot piestāstīt saimniekam pilnas ausis, kādas gudrības tiks īsā laikā iemācītas, bet patiesībā šo darbu neprot. Izrādās, suņu apmācību jomā gadās sastapties pat ar viltus treneriem. Pamācoša ir kāda saimnieka pieredze. Viņš sava suņa skolotāju izvēlējies pēc sludinājuma internetā. Sludinājuma publicētājs sacījies esam pieredzējis kinologs un piedāvājis individuālas nodarbības saimnieka dzīvesvietas apkaimē. Saimnieks priecīgs, ka pašam brīvs laiks, mīlulis pie viena tiek izstaidzināts, jo treniņi notiek apkārtnes pļavās un mežos. Maksa par nodarbību arī šķitusi pieņemama. Bet pēc mēneša kinologs vairs nav bijis sazvanāms. Pēcāk noskaidrojies, ka sunim nodarbību laikā it nekas nav iemācīts.
Kinologus, kas nodarbojas ar suņu apmācību, var meklēt dažādās lapās internetā, piemēram, dogs.lv, suņuapmācība.lv, suņuskola.lv, talsusuns.lv, sludinājumu portālos, dažādos kinologu klubos un apvienībās, šķirnes suņu audzētāju klubos, kā arī vēršoties Latvijas Kinoloģiskajā federācijā Rīgā.