Konsultē Lauma Garkalne, ainavu arhitekte uzņēmumā Labie koki, Ilva Ozola, stādaudzētavas Saules pļavas saimniece.
Ko stādīt, lai puķu dobe neliktu vilties? Vispirms jau – ziemcietes, jo tās drīzāk ir dobes mugurkauls, viengadīgās un divgadīgās puķes var piestādīt kā kūkas cakas. Lauma Garkalne iesaka kombinēt pārbaudītas vērtības – mūsu vecmāmiņu puķes helēnijas un rudbekijas – ar mūsdienīgajām ieceļotājām no Ziemeļamerikas, kas dobi pārvērš bagātīgā puķu pļavā.
Savukārt Ilva Ozola savā stādaudzētavā lolo mūsu klimatam un ainavai piemērotus augus un savā augusta puķu topā liek dabas bērnus – vienkāršus augus un to maz pārveidotās formas, kas spēj pielāgoties mūsdienu mainīgajam klimatam, izturēt karstas, sausas vasaras un atjaunoties pēc skarbām ziemām. Jāpiebilst, ka lielākā daļa ieteikto augu abās izlasēs pārklājas, apliecinot, ka tie godam pelnījuši vietu mūsu augusta dobes topā.
Perovskija (Perovskia)
- Viens no jaunajiem augiem, Latvijas dobēs dzīvo apmēram 10 gadu. Ar pļavas auga un lavandas noskaņu. Piemērota dabiskiem stādījumiem, dobē rada nomierinošu efektu.
- Augsne, apgaismojums: piemērota izteikti saulainām vietām, vidēji mitrām augsnēm.
- Ko stādīt kaimiņos: līganās graudzāles, ežziedes un košos ziedētājus – ehinācijas, monardas, dālijas, helēnijas u. c.
Izops (Hyssopus)
- Viegls, gaisīgs augs, aromātisks un ilgi ziedošs. Krāsas un formas dēļ var dobē aizvietot cimperlīgo lavandu. Labi pārziemo, izturīgs pret kaitēkļiem un slimībām.
- Apgaismojums, augsne: viskošāk ziedēs pilnā saulē, augsnes ziņā pieticīgs, salīdzinoši sausumizturīgs.
- Ko stādīt kaimiņos: augus ar pļavas sajūtu – ehinācijas, ziemasteres, graudzāles.
Helēnija (Helenium)
- Klasika no vecmāmiņu dārziem. Paspilgtina dobi ar silto un košo krāsu gammu. Īstas rudens saulītes, tādēļ priecēs arī septembrī, oktobrī.
- Augsne, apgaismojums: iestrādāta augsne, saulaina vieta.
- Ko stādīt kaimiņos: izvēlies augus, kas atvēsina helēniju košumu, – graudzāles (ciņusmilga, molīnija), ziemcietes violetos un pelēcīgos toņos (agastahes, ežziedes). Nevajadzētu stādīt blakus citus košos ziedētājus.
Rudbekija (Rudbeckia)
- Stādījumos ar graudzālēm rada vieglu pļavas sajūtu. Ilgi zied, izturīga.
- Īpašas šķirnes: ‘Goldsturm’ – pārbaudīta, izturīga šķirne spilgti dzeltenā krāsā, nedaudz agresīva, vairojas ar apakšzemes dzinumiem un staigā pa dobi. Rietumu rudbekija (Rudbeckia occidentalis) – neparasts brūns zieds bez ziedlapiņām.
- Apgaismojums, augsne: nav specifisku prasību, taču, kā jau visiem dzeltenajiem augiem, patīk saule. Piemērota vidējas auglības un mitruma dārza augsne.
- Ko stādīt kaimiņos: rudbekijai piestāvēs agastahe, baltās ehinācijas, brūnvālītes, dimanta zāle.
Ehinācija (Echinacea)
- Ehinācija ir zieds solists, kas ienes dārzā košumu. Ieteicams izvēlēties klasiskās rozā un baltās šķirnes.
- Augsne, apgaismojums: patīk saulaina vieta, auglīga, bet ne slapja augsne. Vislabāk jūtas smilšmālā, smilšainas augsnes nepieciešams ielabot. Slapjās vietās nepārziemo.
- Ko stādīt kaimiņos: ehinācijai blakus ieteicams stādīt kaut ko nomierinošu, piemēram, zilgano molīniju vai agastahi. Labi izskatīsies arī ežziedes, pelašķi, monardas, penstemones, šķavu pelašķi un graudzāles.
Agastahe (Agastache)
- Piesaista taureņus un citus apputeksnētājus, visam augam piemīt patīkams aromāts. Agastahei raksturīga stabila struktūra, tā balsta citus augus. Augs ir sausumizturīgs, labi pārziemo un mēdz izsēties.
- Īpaša šķirne: ‘Black Adder’ – tumšs lapojums, piparmētru smarža. Visizturīgākā: pamatforma Agastahe rugosa.
- Augsne, apgaismojums: labi jutīsies saulainā vietā, sausā līdz vidēji mitrā augsnē.
- Ko stādīt kaimiņos: agastahei piestāvēs ehinācija, rudbekija, ežziedes, zilpodzes, graudzāles, pelašķi (krāsainie).
Virdžīnijas veronika (Veronicastrum virginicum)
- Viens no modernajiem augiem, kas nācis no Eiropas ziemciešu stādījumiem. Liela auguma, krāsu gamma violeta, balta, rozā. Liels augs lielai dobei, kam nepieciešams daudz vietas. Apmaļu tipa dobēs vislabāk iederas aizmugures plānā. Vislabāko efektu var iegūt, stādot blakus vairākus stādus.
- Apgaismojums, augsne: patīk bagātīga, mitra augsne. Vislabāk jutīsies saulē, pusēnā.
- Ko stādīt kaimiņos: ļoti labi izskatās kombinācijā ar lielajām molīnijām. Piestāv arī krastkaņepes, miskantes, vējmietiņš.
Šķavveida ziemastere (Aster ptarmicoides)
- Smalki, neuzkrītoši, balti ziediņi, kas kalpo kā fons košākiem augiem. Neveido atvases. Pieticīga, izturīga pret slimībām un miltrasu, labi ziemo.
- Augsne, apgaismojums: labi jūtas saulē, pusēnā, vidēji bagātā, sausā un vidēji mitrā augsnē.
- Ko stādīt kaimiņos: smalkajai ziemasterei piestāvēs izops, agastahe, ehinācija, graudzāles.
Monarda (Monarda)
- Plaša krāsu variācija, piemīt patīkama bergamotes smarža. Nav daudz jālaista. Ieteicams izvēlēties šķirnes, kas izturīgas pret miltrasu. Viens no augiem, kas attālinās no centra, atstājot tukšu vidu. Kad tas notiek, zini – pienācis laiks pārstādīšanai.
- Augsne, apgaismojums: patīk saulaina vieta, var būt viegli noēnota, nepieciešama vidēji auglīga augsne.
- Ko stādīt kaimiņos: labi sader ar agastahi, perovskiju, ehināciju un graudzālēm.
Vītola vējmietiņš (Lythrum salicaria)
- Latvijā sastopams savvaļā gar upēm un grāvjiem. Universāls pļavas rakstura augs, kas pacieš dažādus apstākļus un labi pārziemo. Pieejams gan maigās, gan ļoti košās krāsās.
- Apgaismojums, augsne: augs ir pieticīgs, taču vislabāk jutīsies vidēji auglīgā un vidēji mitrā augsnē, saulainā vietā.
- Ko stādīt kaimiņos: veroniku, rudbekiju un citus sauli mīlošus augus, kas iederas dabiska stila stādījumos.
Brūnvālīte (Sanguisorba)
- Gari, līgani kāti, kas dārzā ienes gaisīgu viegluma efektu. Izturīga, pieticīga un ziemcietīga.
- Augsne, apgaismojums: vislabāk stādīt pilnā saulē, vidēji bagātīgā, vidēji mitrā augsnē.
- Ko stādīt kaimiņos: citus dabisko stādījumu augus – rudbekijas, saulesactiņas un graudzāles.
Molīnija (Molinia)
- Graudzāle, ar kuru nevar nošaut greizi. Daudz dažādu veidu, izmēru, iederēsies jebkura stila dobē. Ziemo labi un atšķirībā no citām populārām graudzālēm pavasarī salīdzinoši agri mostas un zied jau augustā.
- Augsne, apgaismojums: labi jūtas saulē un pusēnā, trūdvielām vidēji bagātā, vidēji mitrā augsnē.
- Ko stādīt kaimiņos: molīnijām piestāv gandrīz visi augi, taču ieteicams izvēlēties izteiksmīgas ziemcietes, kas iederas pļavas tipa stādījumos, – ehinācijas, ežziedes, helēnijas, ziemasteres, saulesactiņas, gandrenes.
Ķīnas astilbe (Astilbe chinensis)
- Ķīnas astilbes ir liela auguma, rada grandiozu iespaidu. Zied vēlāk par parastajām astilbēm un atšķirībā no citām astilbju sugām tām saulē neapdeg lapas.
- Apgaismojums, augsne: ieteicama pusēna, vismaz 4–5 stundas jānodrošina ēna. Ideālā vieta – netālu no liela koka, var stādīt arī ēkas ziemeļu pusē. Nepieciešama bagātīga augsne, daudz humusa un mitruma.
- Ko stādīt kaimiņos: astilbēm piestāv gandrenes, hostas, lielās zvaigznītes.
Gandrene (Geranium)
- Izturīga, ziemcietīga, ilgi ziedoša. Gandrenes ir viegli pavairojamas veģetatīvi, daļa šķirņu vairojas ar atvasēm.
- Īpašās šķirnes: ‘Rozanne’ – bagātīgi zied no jūnija līdz septembrim, tumšbrūnā gandrene ‘Samobor’ – izceļas ar dekoratīvu lapojumu, izskatīga arī pēc noziedēšanas.
- Augsne, apgaismojums: vislabāk jūtas pusēnā, trūdvielām vidēji bagātā, viegli mitrā augsnē. Auglīgā, pietiekami mitrā augsnē augs arī saulē.
- Ko stādīt kaimiņos: gaisīgās molīnijas, ciesas, heihēras, brūnvālītes, sudrabsveces.
Tūbainā anemone (Anemone tomentosa)
- Viens no Latvijā sen pazīstamiem augiem. Zied jūlija beigās, augustā. Ja ir labi apstākļi, sasējas. Romantiska balti rozā nokrāsa, kas pēdējos gados ir modē.
- Apgaismojums, augsne: pusēnas augs, taču, ja sagatavota laba, mitra augsne, augs arī saulainā vietā. Smilšainā augsnē aug negribīgi.
- Ko stādīt kaimiņos: labi izskatīsies graudzāles, ehinācijas un augi, kas rada gaisīgu efektu.
Sudrabsvece (Cimicifuga)
- Sudrabaini ziedi, kuru skaistums izceļas dārza ēnainajās dobēs.
- Apgaismojums, augsne: nepieciešams mitrums un vēsa, valga augsne. Šis ir augs ēnai, ēkas ziemeļu pusei.
- Ko stādīt kaimiņos: labi iederēsies astilbes, gandrenes, hostas un lielās zvaigznītes.
Ir labi zināt
- Plānojot visu sezonu ziedošu dobi, vērts ielūkoties ziedēšanas kalendārā. Tāds pieejams, piemēram, stādaudzētavas Puķu lauki mājaslapā pukulauki.lv.
- Ja vēlies, lai dārzs kalpotu tev, nevis otrādi, izvēlies vienkāršas, izturīgas un pieticīgas augu sugas un šķirnes.
- Vēlams augus grupēt pēc augšanas prasībām. Piemēram, ja sausumu mīlošos augus iestāda starp mitrumprasīgajiem un dobi sāk regulāri laistīt, tie audzēs zaļo masu, gāzīsies un pūs.
- Pirmajā gadā pēc iestādīšanas gana daudz jālaista visi augi, tostarp sausumu mīlošie.