• Šobrīd

  weather img

  Rīga +7°C

  Imunitāte ir tik svarīga

  Eksperti papildus vakcīnu rekomendē tikai pacientiem ar ļoti novājinātu veselību

  Aktuāli
  Ziņu aģentūra LETA
  31. augusts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Vēl viena vakcīnas pret Covid-19 deva jau pēc vakcinēšanas procesa pabeigšanas ir nepieciešama pacientiem ar ļoti novājinātu veselību, šādu pozīciju sēdē 30.augustā atbalstījusi Imunizācijas valsts padome (IVP).

  Pašlaik lietošanai Latvijā ir apstiprinātas četras vakcīnas pret Covid-19Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca un Johnson&Johnson, taču AstraZeneca vakcīnu zemā pieprasījuma dēļ Latvijā faktiski vairs nelieto. Pirmajām trim vakcīnām vakcinēšanās procesa pabeigšanai ir nepieciešamas divas potes, bet Johnson&Johnson – tikai viena. Vakcinācijas procesu ar vienu poti var pabeigt, arī sapotējoties pēc Covid-19 pārslimošanas.

  Pašlaik pasaulē medicīnas speciālisti spriež, vai imunitātes pret Covid-19 nostiprināšanai cilvēkiem būtu nepieciešama tā dēvētā vakcīnas trešā deva. Jautājumu ir izvērtējusi arī IVP, kas Latvijā rekomendē papildus jeb balstvakcinācijas devu pret Covid-19 potēt pacientiem ar ļoti novājinātu veselību, proti, personām, kas pielīdzināmas slimības vai terapijas izraisītas augstas imūnsupresijas pacientiem.

  Kā aģentūru LETA informēja padomē, vienlaikus IVP uzsver, ka būtiskāk ir paplašināt vakcinācijas aptveri ar pirmo un otro devu īpaši augsta rika grupās. Tāpat padome atkārtoti aicina paplašināt to cilvēku skaitu, kuri pilnīgai imunitātes iegūšanai var saņemt tikai vienu vakcīnas devu.

  Lai izvērtētu papildus vakcinācijas nepieciešamību, sēdes laikā tika izvērtēti pašreiz pieejamie zinātniskie fakti un pierādījumi, kā arī ņemti vērā iepriekš labi zināmie imunizācijas pamatprincipi, uzsvērt IVP paziņojumā.

  IVP ekspertu vērtē, ka pacientiem ar slimības vai terapijas izraisītu augstu imūnsupresijas stāvokli iepriekš vakcinācijā pret Covid-19 saņemtās divas vakcīnas devas imūnas supresijas dēļ var nebūt izveidojušas optimālu imūno atbildi un iedarbību.

  Tāpat šobrīd būtu būtiski ņemt vērā pašreizējos epidemioloģiskos Covid-19 vīrusa izplatības apstākļus sabiedrībā, it īpaši vīrusa delta varianta izplatību, inficējoties ar kuru šie pacienti potenciāli ir pakļauti smagai Covid-19 gaitas attīstībai, hospitalizācijas riskam un slimības hronizācijai. Līdz ar to, padomes vērtējumā, ir atbalstāma un šobrīd rekomendējama papildus vakcīnas pret Covid-19 devas saņemšana konkrētai pacientu grupai ar ļoti novājinātu veselību.

  Kā liecina pašreizējā zinātniskā informācija, balstvakcinācija var tikt īstenota ar jebkuras tehnoloģijas Eiropā pret Covid-19 apstiprinātu vakcīnu, neatkarīgi no primārajai imunizācijai izmantotās vakcīnas pret Covid-19 tehnoloģijas. Vakcinācija ar papildus devu rekomendējama, sākot ar 28.dienu pēc otrās devas saņemšanas vai vēlāk, izvērtējot imūnsupresijas pakāpi, kā arī nepieciešamības gadījumā jautājumu izskatot ārstu konsīlijā. «Johnson&Johnson» vakcīnas gadījumā intervāls ir, sākot ar 28.dienu pēc pirmās jeb vienīgās devas saņemšanas.

  IVP secinājusi, ka plašas sabiedrības vakcinācija ar papildus devu šobrīd vēl nav zinātniski pamatota.

  Šobrīd IVP rīcībā nav zinātniski pamatotas informācijas, datu un pierādījumu par papildus jeb balstvakcinācijas nepieciešamību pārējām sabiedrības grupām, neatkarīgi no vecuma vai veselības stāvokļa, teikts padomes paziņojumā.

  IVP norāda, ka seko līdzi jaunākajai pieejamajai zinātniskajai informācijai un rekomendācijām no starptautiskajām veselības organizācijām un zāļu regulatoriem, un, tiklīdz būs zinātniski pamatoti argumenti, IVP sniegs viedokli par nepieciešamību vakcinēt ar papildus devu kādu no sabiedrības grupām.

  Tāpat IVP atkārtoti norāda, ka būtu nepieciešams mainīt šī brīža regulējumu Latvijā un paredzēt, ka vienu vakcīnas devu, kā arī vakcinācijas sertifikātu cilvēks var saņemt neatkarīgi no laika, kāds ir pagājis no pozitīva saslimšanu ar Covid-19 apstiprinoša testa veikšanas.

  IVP atkārtoti uzsver un iebilst Veselības ministrijas noteiktajam regulējumam, ka vakcinācijas sertifikāts izsniedzams pēc vienas vakcīnas devas saņemšanas 180 dienu laikā, bet ne vēlāk.

  Pamatojoties uz medicīnas, tajā skaitā, infektoloģijas un imunoloģijas pamatprincipiem, kā arī šobrīd pieejamās zinātniskās literatūras datiem, IVP atzīmē, ka pozitīvs SARS CoV-2 tests, nenorādot termiņu, un viena vakcīnas pret Covid-19 deva nodrošina līdzvērtīgu aizsardzību ar personu, kura saņēmusi divas devas un kurai iepriekš nav bijusi saskare ar SARS CoV-2.

  Šāds nosacījums, kas balstīts zinātnes un medicīnas prakses pierādījumos, šobrīd tiekot rekomendēts arī tādās valstīs, kā, piemēram, Vācija, Austrija, Spānija, Igaunija, Islande un vēl daudzās citās Eiropas Savienības valstīs, atzīmē IVP.

  IVP uzskata, ka 180 dienu limits SARS CoV-2 polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) pozitīvam testam rada zinātniski nepamatotu un diskriminējošu situāciju, jo liedz iespēju saņemt tikai vienu Covid-19 vakcīnas devu tiem cilvēkiem, kuru SARS CoV-2 PĶR tests bijis pozitīvs vairāk nekā pirms 180 dienām pirms plānotās vakcīnas saņemšanas brīža. IVP tostarp norāda, ka tas mazina arī pusaudžu motivāciju vakcinācijai pret Covid-19 un rada nepamatotu papildu risku nevēlamo reakciju attīstībai pēc vakcinācijas šo vakcīnu izteiktās reaktogenitātes dēļ.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība - Stiprini imunitāti!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+