Laiks būvēt viesnīcu vientuļajām bitēm

Nodrošināt augu apputeksnēšanu un saglabāt dabas daudzveidību – tie ir kukaiņu mājas galvenie uzdevumi. Ja arī tu tādu vēlies savā tuvumā, ir īstais laiks sākt būvdarbus.
Ilze Šķietniece
Foto: Shutterstock

Konsultē
VOLDEMĀRS SPUŅĢIS, entomologs.

Kukaiņu māju vidē izvieto atkarībā no mērķa. Ja svarīgākais ir vēlme un interese vērot dabu, tad to var likt pie dzīvojamās ēkas.

Kukaiņu mājas galvenais uzdevums ir piesaistīt dažādas vientuļo bišu sugas, tāpēc angliskais nosaukums bee hotel jeb bišu viesnīca tai varētu būt daudz atbilstošāks. Tajā pašā laikā šajā konstrukcijā mēdz iemitināties arī krāšņlapsenes, racējlapsenes, jātnieciņi, zirnekļi, ķirmji, mitrenes, vaboles, trūdēdāji odi un citi. 

Kukaiņu māja dārzā, sētā vai uz lauka var noderēt triju galveno iemeslu dēļ. Pirmkārt, piesaistot dažādu veidu bites, iespējams nodrošināt augu apputeksnēšanu un iegūt labāku ražu. Otrkārt, konstrukcija veicina sugu daudzveidību konkrētajā vietā. Par to, ka beigās nāksies cīnīties ar nevēlamiem kaitēkļiem, nav jāuztraucas, ja māja veidota atbilstoši speciālistu ieteikumiem. Treškārt, tā ļauj iepazīt kukaiņu dzīvi un var būt interesants mini muzejs pašu sētā, ko gribēsies vērot gan mazajiem, gan lielajiem. 

Ideja Latvijā pirmo reizi īstenota pirms gadiem trīsdesmit. Tā aizgūta no ārvalstīm, kur kukaiņu māju veidošanas tradīcijas meklējamas daudz senākā pagātnē. Viena no līderēm ir Lielbritānija, kur jau kopš seniem laikiem bijusi populāra dabas vērošana. Otrs galvenais kukaiņu māju būvēšanas iemesls Rietumeiropā ir intensīvā lauksaimniecība, kuras radīto seku dēļ jau sen tiek iznīdētas daudzas kukaiņu sugas, tajā skaitā bites. Tagad par šo jautājumu aizvien biežāk ceļ trauksmi arī Latvijā. 

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē