Izslēdz gaismu, sakārto ledusskapi! Kā ekonomēt uz rēķinu rēķina

Neskaitīt līdzi, neizslēgt lieku lampiņu, īpaši nepiedomāt par taupīšanu – tā varējām dzīvot pirms gada. Taču laikā, kad komunālie rēķini aug griezdamies un elektrības cena biržās sasniedz arvien jaunus rekordus, aktuāls kļūst jautājums, kā samazināt izmaksas. Labā ziņa – tas nenozīmē, ka no kaut kā obligāti jāatsakās. Arī tikai ieradumu maiņa ļaus ietaupīt, nezaudējot komfortu.
Toms Timoško
Toms Timoško

Konsultēja Laila Zemīte, Rīgas Tehniskās universitātes Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes prodekāne un asociētā profesore, un Rihards Kotlers, energouzņēmuma Enefit enerģijas risinājumu eksperts. 

Tiem, kuri izvēlējušies dinamisko pieslēgumu, kurā elektrības cena līdz ar biržas cenas svārstībām mainās katru stundu, ir iespēja ietaupīt.

Spuldzīšu jaunā ēra

Vēloties samazināt rēķinu par elektrību, vieglākais ir sākt ar apgaismes spuldžu nomaiņu, ko maldīgi uzskatīt par niekošanos vien. Arī režisors Andrejs Ēķis publiski atklājis, ka pieteicis karu dārgajiem tarifiem. Viņa mājā kopumā ir ap 40 spuldžu, un to nomaiņa pret LED palīdzējusi ievērojami samazināt maksu par elektrību. Priekšstatam – dažas halogēnās spuldzes joprojām ir ar 50 W vai pat 100 W jaudu, kamēr modernie LED risinājumi var iztikt vien ar 5–10 W. Tas nozīmē, ka istaba būs tikpat gaiša, bet jāmaksā mazāk. Šādi apgaismojumam patērēto enerģiju var sadeldēt pat par 90 procentiem. Turklāt resursu ekonomija nav vienīgais LED spuldžu bonuss. Tās pieejamas dažādās krāsu temperatūrās, ļaujot gaismu pieskaņot konkrētai telpai. Piemēram, lai uzlabotu koncentrēšanās spējas, darbistabā var izvēlēties vēsākus toņus, bet guļamistabā dot priekšroku siltākiem, nomierinošiem. Spilgtumu un krāsu mēra lūmenos (lm) un kelvinos (K), un pareizo kombināciju visvieglāk būs izvēlēties veikalā uz vietas, kur visas spuldzes redzamas darbībā.

Klasi augstāk!

Vislētākā enerģija ir tā, ko nepatērējam, tāpēc ir tālredzīgi nomainīt novecojušās elektroierīces, kas to visdūšīgāk apēd. Tādas visbiežāk ir ūdens boilers, ledusskapis, veļasmašīna un elektriskā plīts.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Par 4 nedēļām
1 €
pirmie trīs maksājumi, pēc tam 3.99 €
Izmēģini
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā
Populārākā izvēle
Par pirmo gadu
24.49 €
pēc tam 34.99 €
Abonē
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Raksta abonements
5 €
Derīgs 28 dienas
Abonē
plus
Pieeja vienam rakstam
plus
Santa+ vide bez reklāmām
plus
Pieeja rakstam jebkurā ierīcē
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē