Palīgā, es prokrastinēju! Kas tas īsti ir, un kā ar to tikt galā?

Būsim godīgi: lielākā daļa no mums prokrastinē. Pārmetam to paši sev, jūtamies vainīgi… Un atkal prokrastinējam. Kāpēc? Ir vismaz trīs galvenie iemesli: trūkst labu paradumu un sistēmas (vāja disciplīna); trūkst tolerances pret noteiktām emocijām, piemēram, pret trauksmi vai garlaicību; ir kļūdaini domāšanas modeļi.
Olga Kazaka
Olga Kazaka
Foto: Shutterstock

Kad apzināmies šos iemeslus, varam izmantot dažādas metodes, kas palīdz cīnīties ar tiem. Tieši par tām šoreiz parunāsim.

Mani paradumi

Pastāv plaši izplatīts uzskats, ka prokrastinācija ir disciplīnas trūkuma rezultāts: mēs labāk izvēlamies izklaidi un atpūtu, nevis cītīgu darbu. Taču mūsdienīgāka interpretācija norāda, ka cilvēkiem, kas prokrastinē, vienkārši nav labas sistēmas un pareizu paradumu. Stabili paradumi mazina paškontroles nepieciešamību, palīdz vieglāk ievērot vēlamo uzvedības modeli un izvairīties no kārdinājumiem. Taču paradumu iesakņošanās parasti ilgst vairākus mēnešus.

 

Tāpēc ir svarīgi sev pajautāt – kādi paradumi man jau ir, lai es tiktu galā ar pašiem svarīgākajiem uzdevumiem? Ja nekas neienāk prātā, ieteicams izmēģināt šīs pieejas. 

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē