JRT aktrise, režisore Elita Kļaviņa: Nevaru izlikties, ka nezinu

«Vai tu liksies mierā? Par ko tu te tā karo!?» Arī tādu vērtējumu savām aktivitātēm šoruden saņēmusi Jaunā Rīgas teātra aktrise, režisore Elita Kļaviņa. Šoruden uz teātra skatuves nonācis viņas dubultveikums Es atgriežos no tālienes – Elitas režisētā teātra izrāde un dokumentālā filma par trim ieslodzītām sievietēm. Šo dubultdarbu raksturo vientulības un vardarbības tēma, un tieši par vardarbību pret sievietēm Latvijā Elita nolēmusi neklusēt.
Gundega Gauja
Gundega Gauja
Foto: Natalja Golubova. Stils: Agija Vismane

Pieturzīmes

•  Jaunā Rīgas teātra aktrise, kinoaktrise, režisore.
•  Autore divām dokumentālajām filmām Iļģuciema māsas un Zorjana Horobraja (Lielais Kristaps nominācijā Labākā studentu filma 2019. gadā).
•  Saņēmusi Spēlmaņu nakts balvu Labākā aktrise par Alīdes Tru lomu izrādē Muša un Labākā otrā plāna aktrise par Felicitas Ertneres lomu izrādē Meklējot spēlmani
•  Filmējusies 11 kinofilmās.
•  Piešķirta Lielā Kristapa balva nominācijā Labākā aktrise par lomu filmā Rīga. Dublis 1.
•  Precējusies, triju bērnu mamma.

Vairākas sievietes no manas filmas visu mūžu dzīvojušas tādā pelēkajā zonā – piedzimst lielā ģimenē, kur tēvs ir karalis, kurš sit bērnus, kas ir kā kalpi.

– Pirmizrāde pagājusi, izrāde uzsākusi savu dzīvi – jums šobrīd ir tāds mierīgāks laiks? 
– Pēc pirmizrādes tiešām bija atelpas brīdis – izmantoju trīs brīvās dienas, lai aizbrauktu pie dēla uz Londonu, pastaigāju pa pilsētu, izvēdināju galvu. Taču izrāde vēl ir tik svaiga, tā vēl kaut kā iekšēji attīstās, mazliet mainās, pienāk skatītāju reakcijas, un to visu tik viegli vēl nevaru atlaist. Tā nav tāda izrāde kā, piemēram, Linda Vista, ko spēlējam jau sešus, septiņus gadus, – viss nostabilizēts, skaidrs. Te vēl viss ir mainīgs, un tas ir interesanti.  

– Skatītāji teātrī vienā vakarā redz gan franču autores viencēliena lugu Es atgriežos no tālienes, gan filmu par to, kā Iļģuciema cietumā jūsu vadībā tiek uzvestas Čehova Trīs māsas. Šķiet, izrādē vairāk ir uzsvars uz vientulības tēmu, bet filmas centrā ir vardarbības tematika. Trīs sievietes cietumā apgūst aktiermākslu, bet filma būtībā iedziļinās viņu pašu piedzīvotajā ļoti vardarbīgajā pieredzē. 
– Arī filma ir par pamestību, vientulību ģimenē. Lugai un filmai ir daudz saskarsmes punktu, un cilvēki skatoties atrod savējos. Tā nav izrāde izklaidei. To apzinājos jau tad, kad izvēlējos šo materiālu un sāku ar to strādāt.

– Kāpēc jūs vispār pievērsāties šīm smagajām tēmām? Varbūt tas, ka pati esat no harmoniskas vides, dod jums enerģiju iet dziļāk smagajās tēmās?
– Lai uztaisītu šādu filmu un izrādi, acīmredzot pašā ir jābūt kaut kādai harmonijai. Bet to secinu tikai pēc laika, kad darbs jau padarīts. Tapšanas procesu par harmonisku es nesauktu, bija daudz šaubu un grūtu izvēļu. Taču es to daru, jo redzu tur svarīgas tēmas, svarīgus jautājumus par mūsu esamību kopumā.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Par 4 nedēļām
3.49 €
pirmie trīs maksājumi, pēc tam 3.99 €
Izmēģini
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā
Populārākā izvēle
Par pirmo gadu
24.49 €
pēc tam 34.99 €
Abonē
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Raksta abonements
5 €
Derīgs 28 dienas
Abonē
plus
Pieeja vienam rakstam
plus
Santa+ vide bez reklāmām
plus
Pieeja rakstam jebkurā ierīcē
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē