Diktatora vecākais dēls

Svetlana Allilujeva, Staļina vienīgā meita, par savu pusbrāli JAKOVU DŽUGAŠVILI ir teikusi: «Viņam nebija nekā kopīga ar tēvu, izņemot mandeļu formas kaukāziešu acis. Jakovs bija ļoti mierīgs cilvēks, nedaudz neveikls, ļoti kluss, bet iekšēji ciets un apņēmīgs.»
Sandra Eglīte
Sandra Eglīte
Foto: No pulicitātes materiāliem

Vilcēns

Staļina (īstajā vārdā Josifa Džugašvili) vecākajam dēlam Jakovam Džugašvili ir 14 gadi, kad viņš pirmo reizi ierauga savu tēvu. Tas notiek Maskavā, kurp pusaudzis ir ieradies pēc tēvoča uzstājīga rīkojuma – brauc turp un mācies! Zēns ir piedzimis savu vecāku dzimtenē Gruzijā, bet uzaudzis bez mātes un tēva. Jakovam ir tikai daži mēneši, kad nomirst māte un viņu pieņem audzināt mammas māsa. Bet ko tikmēr dara tēvs? Cīnās pret pastāvošo valsts iekārtu, ir profesionāls boļševiku partijas darbinieks, kurš nelegāli darbojas Aizkaukāzā, tiek arestēts un izsūtīts trimdā uz Sibīriju. Savukārt pēc revolūcijas un boļševiku nākšanas pie varas kļūst par vienu no ietekmīgākajiem cilvēkiem partijā un līdz ar to – arī valstī. 

Kad Jakovs ierodas tēva dzīvoklī, viņš par dēla ierašanos nav sajūsmā. Tobrīd Staļinam ir 43 gadi, milzu ambīcijas, prasme vērpt izsmalcinātas intrigas, lai pilnībā pārņemtu varu. Viņš ir sakārtojis arī privāto dzīvi: apprecējis sena un uzticama partijas biedra meitu – par sevi 23 gadus jaunāko Nadeždu Allilujevu, ir piedzimis dēls Vasilijs, kuram tēvs devis uzvārdu Staļins. Vecākais dēls ir Džugašvili, un varbūt Jakovs tēvam atgādina par viņa jaunību, par savulaik pieļautajām kļūdām, par paša pieņemtajām izvēlēm, lai kļūtu par visvareno Staļinu… Kas zina, kāpēc tā notiek, bet pret vecāko dēlu tēvs izturas ļoti skarbi, viņš dēlu saukā par vilcēnu. Jo puisis ir klusētājs, labprātāk paiet malā un bikli noraugās notiekošajā. Viss, ko Jakovs redz Maskavā, tik ļoti atšķiras no viņa līdzšinējās dzīves Gruzijā. Un vēl – sākumā puisis neprot krievu valodu, runā tikai gruzīniski, kas neveicina viņa ātru iedzīvošanos jaunajā vidē. Braucot uz Maskavu viņš, protams, ir cerējis, ka beidzot būs ieguvis tēvu, kurš atbalstīs un iedrošinās. Tā nenotiek, un tēva klātbūtnē dēls patiesībā allaž jūtas kā negribēts padēls, un tas jauneklim sagādā sirdssāpes. 

Pēc Jakova neveiksmīgā pašnāvības mēģinājuma tēvs pret viņu izturējās vēl skarbāk.

Kaut arī tēva sieva Nadežda ir tikai sešus gadus vecāka par Jakovu, tieši viņa ir tā, kas uztraucas par puisi, gādā, lai viņš kaut cik iejūtas neierastajos apstākļos. Gadu pēc Jakova pārcelšanās uz dzīvi Maskavā viņa tēvs sasniedz savu mērķi – 1922. gada 3. aprīlī Staļins kļūst par Komunistiskās partijas ģenerālsekretāru, un nu viņa rokās ir milzīga vara! Kā viņš to izmantos, mēs diemžēl zinām…

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Par 4 nedēļām
3.49 €
pirmie trīs maksājumi, pēc tam 3.99 €
Izmēģini
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā
Populārākā izvēle
Par pirmo gadu
24.49 €
pēc tam 34.99 €
Abonē
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Raksta abonements
5 €
Derīgs 28 dienas
Abonē
plus
Pieeja vienam rakstam
plus
Santa+ vide bez reklāmām
plus
Pieeja rakstam jebkurā ierīcē
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē