Acis plaši aizvērtas. Kāpēc man nenāk miegs?

Ir nakts, bet varbūt jau ļoti agrs rīts. Miega nav, pārņem izmisums, jo skaidrs, ka nākamā diena būs mokoša. Tam vispār ir risinājums?
Iveta Troalika
Iveta Troalika
Foto: Shutterstock

Konsultē
Elmārs Tērauds, psihiatrs

Ekrānu gaisma aizdzen prom hormonu melatonīnu, kas izdalās mūsu organismā vakarā un liek ieslīdēt sapņu pasaulē viegli un bez raizēm.

Psihiatrs Elmārs Tērauds teic, ka ar bezmiegu mūža laikā saskaras ikviens. Dažiem tā ir viena epizode, kas atnāk un aiziet, citiem miegs pazūd regulāri, ja ir lielāka slodze darbā, pārdzīvojumi attiecībās vai, vienkārši sakot, stress. Bet ir gadījumi, kad miega traucējumi paši par sevi sasniedz slimības mērogu.

«Bezmiega iemeslu ir tūkstošiem, tie var būt saistīti ar uztraukumiem, fizisko veselības stāvokli, fizioloģiskām pārmaiņām ķermenī (piemēram, noteikts menstruālā cikla periods vai menopauzes tuvošanās), dažādu vielu lietošanu. Ja cilvēks ir stipri apaļš, nedrīkst izslēgt arī miega apnojas iespējamību. Miega traucējumi ir nespecifisks simptoms, bet ārkārtīgi biežs,» skaidro Elmārs Tērauds. 

Kad Eiropā sākās karš, ar miega traucējumiem saskārās daudzi. «Cilvēki vēl cieta no kovida sekām – darbā, biznesā, attiecībās –, un tam pievienojās bezspēcības izjūta no absurdās situācijas. Daudziem pa galvu maļas uzmācīgas domas par sevi, tuviniekiem, nākotni, kas miega kvalitāti sabojā ļoti,» piebilst psihiatrs.

Garlaicīgais, bet efektīvais ceļš

Tāpat kā maziem bērniņiem, arī mūsu organismam ļoti patīk režīms. Nekā aizraujoša un jauna šajā stāstā nebūs, bet tās ir aksiomas, ko vajadzētu ievērot: jācenšas celties un iet gulēt puslīdz vienā laikā. Nepārēsties pirms miega, pēcpusdienā nedzert kafiju vai zaļo un melno tēju. Toties vakarā var dzert nomierinošas zāļu tējas, siltu pienu ar medu.

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē