Skaidro ANNA BĒRZIŅA, dermatoloģe Annas Bērziņas Ādas klīnikā, mamma divpadsmitgadīgai meitai (ļauj viņai eksperimentēt ar kosmētiku):
Savā ārstes kabinetā esmu pieredzējusi situācijas, kad mammas, atnākot kopā ar savām pusaugu meitām, cenšas paust ļoti striktu viedokli, ka krāsošanās un vispār jebkādas kosmētikas lietošana ir totāli nepieņemama, un tad gaida, ka arī es kā ārste tam piekritīšu. Ka meitenēm cieši jo cieši piekodināšu – NEDRĪKST lietot kosmētiku! Tomēr vairakkārt dzīvē esmu pārliecinājusies, ka viss, ko aizliedzam, kļūst vēl iekārojamāks, un ar pārmērībām, kā zināms, var iebraukt citā grāvī. Tāpēc pats galvenais, kas man kā ādas ārstei un arī kā mammai ir šajā sakarā sakāms – neaizliedz savai meitai eksperimentēt ar kosmētiku, bet esi gudri atbalstoša.
Ja āda ir normāla, vesela, tai nav nosliece uz pumpiņu veidošanos vai pastiprinātu taukainību, kas mēdz parādīties, tuvojoties pusaudžu vecumam, kosmētiku drīkst lietot. Pats galvenais, lai nerastos problēmas, ir ādu pēc tam kārtīgi attīrīt. Tieši tas ir rituāls, ko katra mamma var savai meitai iemācīt.
Kas vajadzīgs meitenes ādai?
Jau pašā sākumā būtu labi vienoties, ka stāsts būs par mazu meiteņu sejas ādas kopšanu – vecumā no 5 līdz aptuveni 11 gadiem, kad parasti vēl nav hormonālu pārmaiņu radītu ādas problēmu. Ja tavai meitai ir plus mīnus 10 gadu un āda vesela – nav ne izteikti sausa, ne jutīga –, parasti nekāda specifiska tās kopšana nav nepieciešama. Taču jāpatur prātā, ka hormonālas izmaiņas var sākties arī agrīni – jau ap 11 vai 12 gadu vecumu, un tad dažkārt nepieciešama ne vien specifiska ādas kopšana, bet arī ārstēšana. Ja tas viss vēl tikai priekšā un ikdienā tava meita neniekojas ar dekoratīvo kosmētiku, viņai pilnībā pietiek noskalot seju ar tīru ūdeni. Tomēr pieredze rāda, ka jau diezgan agrā vecumā meitenēm ir kārdinājums krāsoties un nereti sociālo mediju, piemēram, TikTok ietekmē, viņu kosmētikas plauktiņš ir krietni pilnāks nekā mammām. Tad gan, pat ja grima izmēģinājumi notiek tikai laiku pa laikam, nevis katru dienu, būtiski ir pēc katras dekoratīvās kosmētikas lietošanas reizes ādu rūpīgi notīrīt. To saku arī savām pacientēm un viņu mammām – kosmētiku drīkst lietot, bet ar nosacījumu, ka pēc tam izmanto piemērotu līdzekli ādas attīrīšanai.
Ar ko ATTĪRĪT?
Tas lielā mērā atkarīgs no lietotās kosmētikas.
● Ja meitene eksperimentē tikai ar lūpukrāsu, acu ēnām, varbūt skropstu tušu, tad pilnībā pietiek ar micelāro ūdeni, ko uzpilina uz vates plāksnītes un kosmētiku maigi notīra. Lai nenošautu greizi un nelietotu kaut ko, kas meitas ādai var kaitēt, atslēgvārdi, pēc kuriem izvēlēties produktu, varētu būt jutīgas vai sausas ādas kopšanai. Līdzekļi, kas radīti sensitīvai ādai, būs saudzīgāki nekā tie, kas piemēroti kombinētas vai problemātiskas ādas kopšanai.
● Ja tava meita mācās lietot arī konsīlerus, tonālos krēmus, bronzerus, vaigu sārtumu, jārēķinās, ka šo produktu atstātais slānītis uz sejas ādas ir daudz biezāks un sedzošāks, tāpēc tā notīrīšanai, visticamāk, prasīsies kāds putojošs līdzeklis gela vai putu veidā. Bet atkal jāievēro – jutīgas vai sausas ādas kopšanai, jo tie būs saudzīgāki. Pēc sejas ādas attīrīšanas ar putiņām to var viegli attīrīt arī ar micelāro ūdeni.
● Micelārā ūdens vietā ādas attīrīšanai var izmantot arī pieniņu un toniku, bet tad jālieto abi šie produkti viens pēc otra, jo tie katrs veic savu uzdevumu – viens attīra, otrs tonizē ādu, aizver poras.
Ja meita dekoratīvo kosmētiku lieto biežāk, varbūt pat katru dienu, āda jāattīra divas reizes dienā – no rīta un vakarā.
Ar ko atļaut krāsoties?
Nevar noliegt, ka bērniem paredzētās kosmētikas klāsts ir ļoti plašs – un ne tikai iepakojuma noformējumam izvēlēto multeņu varoņu ziņā. Taču (lai gan nevēlos vispārināt, jo, iespējams, atrodami arī labi piemēri!), jāatzīst, ka bērnu kosmētika mēdz būt nekvalitatīvāka – tā var nevienmērīgāk klāties, būt mazāk noturīga, kas savukārt ir iemesls to lietot biezākā slānī un vairākkārt, tādā veidā kairinot ādu. Tāpēc mans ieteikums būtu: labāk, lai meitenes kosmētikas maciņā ir mazāk produktu, bet lai tie ir kvalitatīvāki – piemēram, vidējā cenu kategorijā un no zināmākiem zīmoliem ar labu reputāciju.
Vai vajadzīgs SEJAS KRĒMS?
Ir divas situācijas, kad meitenei ar normālu, neproblemātisku ādu krēmu šajā vecumā būtu lietderīgi lietot.
1. Ja meita uzklājusi dekoratīvo kosmētiku un vakarā attīrījusi ādu ar putojošu līdzekli. Visbiežāk pēc tam prasās uz ādas uzklāt vieglu, šķidras konsistences, mitrinošu krēmu plānā kārtiņā, jo putojoši līdzekļi mēdz krietni nomazgāt nost ādas dabīgo aizsargslānīti. Tāpēc var būt sausuma sajūta. Tomēr noteikti nevajadzētu izvēlēties biezus, treknus krēmus uz eļļas bāzes un arī pašas eļļas ne – tās bērna ādai vairāk nodarīs skādi, nekā labumu.
2. No rītiem aukstā laikā. Lai pasargātu ādu no aukstuma un vēja iedarbības, ziemas sezonā var plānā kārtiņā uzklāt uz sejas barojošāku un biezāku krēmu. Vairāki ražotāji savu produktu klāstā iekļāvuši speciāli aukstam laikam paredzētus krēmus, kurus var atpazīt pēc atslēgas vārdiem cold cream. Tiesa, svarīgi jebkuru krēmu neklāt uz ādas īsi pirms došanās ārā, bet savlaicīgi, vismaz 15–
20 minūtes iepriekš, lai tas pagūtu iesūkties. Pretējā gadījumā, izejot ārā ar tikko uzklātu krēmu, sejas āda var apsalt. Tāpat bieža kļūda ir uzklāt krēmu pārāk dāsnā kārtā – pietiks ar plānu aizsargslānīti.
Rituāls kopā ar mammu – MASKA
Kā jau sacīju, būtiskākais meitas pieaugšanā un interesē par kosmētiku ir komunikācija – atklātas un draudzīgas attiecības ar mammu. Atklātām sarunām, ļaušanai iepazīt savu ķermeni un saprāta robežās eksperimentēt ar kosmētiskajiem līdzekļiem, kā arī mammas pašas piemēram, kā rūpēties par sevi, būs daudz lielāks efekts nekā kategoriskiem noliegumiem. Piemēram, jauks atpūtas brīdis mammai kopā ar meitu var būt maskas uzklāšana uz sejas. Esmu novērojusi, ka pašlaik meitenēm interesē tā dēvētās salvetes veida maskas, kuras izņem no iepakojuma un uzklāj uz sejas kā drāniņu. Šāda veida maska ir piesūcināta ar dažādām vielām, un līdz ar to ir dažādi sagaidāmie efekti. Bērnu un agrīnā pusaudžu vecumā piemērotākās būs tās, kurām ir mitrinoša vai nomierinoša iedarbība. Meitenēm noteikti nevajadzētu lietot savelkošas un balinošas iedarbības maskas. Tāpat, lai maska nekaitētu meitas ādai, mammai rūpīgi jāiepazīstas ar instrukciju uz iepakojuma – kādam ādas tipam maska piemērota un cik ilgi to drīkst turēt uz ādas (parasti tās ir 15 minūtes).
Uzticami kopjošās kosmētikas ražotāji
Šo firmu līdzekļus, lūkojot, lai tie ir jutīgai vai normālai ādai ar attīrošu vai mitrinošu efektu, vari droši izvēlēties savai meitai!
● Bioderma
● La Roche Posay
● Eucerin
● Uriage
● Babē
● Avene
Šos meitenītei NEVAJADZĒTU lietot!
Eļļu saturošus līdzekļus. Mārketinga nozare nesnauž un sola, ka, piemēram, sejas mazgāšanas līdzekļi uz eļļas bāzes pabaros, mitrinās, attīrīs un vēl daudzējādā citādā ziņā uzlabos ādas stāvokli. Tomēr uz šiem saukļiem vien nevajadzētu paļauties… Proti, eļļas molekula pati par sevi ir lielāka izmērā, tādēļ tā pēc līdzekļa lietošanas paliek uz ādas virsmas un aizsprosto poras un tauku dziedzerus. Īpaši nelabvēlīgi tas var ietekmēt ādu, kurai jau ir tieksme uz taukainību vai citas problēmas. Vienīgais izņēmums, kā mazas meitenes varētu lietot eļļu saturošus līdzekļus, ir lūpu balzami – lūpu āda dabiski ir sausāka, tajā ir ļoti maz vai pat nemaz nav tauku dziedzeru.
Līdzekļus, kuru sastāvā ir retinols. Tas ir viens no A vitamīna atvasinājumiem, kas darbojas kā antioksidants un parasti ir nobriedušai ādai paredzētos krēmos, un, jā, reizēm dermatologi to rekomendē arī aknes ārstēšanai. Tomēr sākumskolas vecuma meitenēm to noteikti nevajadzētu lietot –
pat pie pirmajām pinnēm ne! Tātad nevajag ļaut niekoties ar krēmiem no mammas plauktiņa.
Līdzekļus, kas satur niacinamīdu. Tā ir viela, ko pusaudži gana ātri iemācās, jo viena no tās iedarbībām saistīta ar aknes ārstēšanu. Taču bez tās niacinamīdam ir vēl citi efekti – mazināt iekaisumu, hiperpigmentāciju jeb brūnos pleķīšus uz ādas, darboties pret ādas novecošanu un grumbu veidošanos. Šai aktīvajai vielai ir labas īpašības, bet, lai katrā situācijā būtu atbilstošs efekts, nozīme ir vielas daudzumam, produkta izpildījumam un konsistencei, tāpēc bērnu vecumā to bez speciālista ieteikuma nevajadzētu lietot.
Augļskābes saturošus pīlinga līdzekļus. Tad, kad vairs nav aknes izpausmju, augļskābju pīlingus pusaudžiem iesaka arī dermatologi (tie palīdz nolobīt ādas raga slānīti, mazina taukošanos), taču tos noteikti nedrīkst lietot akūta iekaisuma laikā un vecumā, kad āda vēl nav problemātiska. Jā, vārds skābe ir arī hialuronskābes nosaukumā, taču hialuronskābe atšķirībā no augļskābēm ir mitrinoša viela un nelielā daudzumā var būt arī ādas kopšanas līdzekļos, kas piemēroti gan bērniem, gan pusaudžiem.