• Šobrīd

  weather img

  Rīga +10°C

  Skandāls Bruknā — kas īsti notiek kopienā?

  Bruknas Kalna svētību kopiena
  Anastasija Kuzminova
  Anastasija Kuzminova
  Evija Kalnbērza
  Marta Kalniņa
  3. septembris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: F64
  Izskanējusi satraucoša ziņa – katoļu priestera Mediņa vadītajā Bruknas Kalna svētību kopienā, kuru atbalsta sabiedrībā zināmi ļaudis, bērniem liekot smagi un ilgi strādāt uz lauka un nepaklausīgos atstājot bez ēdiena.

  Latvijas lepnums un slavenību draugs

  Pirms vairāk nekā 20 gadiem Afganistānas kara veterāns, katoļu priesteris Andrejs Mediņš privatizēja brūkošo Bruknas muižu un ar ģimenes un domubiedru atbalstu sāka kopienas izveidi. Baznīcas celtniecība, rūpes par muižas ēku, Bārbeles skolas atjaunošana un lauku darbi – to 51 gadu vecais Mediņš sauc par attīrīšanos un iespēju atgriezties pie Dieva. «Kopienā pastāv stingri bezierunu noteikumi, kuru mērķis ir disciplinēt cilvēkus iekšējās un ārējās izpausmēs,» teikts kopienas mājaslapā.

  Lai atbalstītu Mediņa darbu, Bruknas muižā regulāri pulcējās slavenības. Labdarības koncertos uzstājās Renārs Kaupers, Ieva Akuratere, Igo un daudzi citi. Notika mākslinieku plenēri un teātra izrādes. Pasākumos gūtie ienākumi tika veltīti kopienas projektiem. Arī svētdien dziedātāja Olga Rajecka aicināja ļaudis pulcēties koncertā Kurmenē, lai atbalstītu Andreju Mediņu. 

  Mācītājs 2017. gadā tika atzīts par Latvijas lepnumu, viņa kontā ir fonda Viegli balva Laiks Ziedonim. Priesteris mēdz būt tiešs un skarbs, tomēr kopienas dzīve publiskajā telpā radīja labu iespaidu.

  Tāpēc liels bija pārsteigums, kad 5. augustā Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) kopienā uzsāka pārbaudi un konstatēja – pie Mediņa bērni tikuši nodarbināti lauku darbos pat 12 stundas dienā. Darbs turpinājies gan svelmē, gan reizēm arī naktīs, bet par nepakļaušanos nepilngadīgie sodīti – pārtikuši no maizes un ūdens. Bijusi arī kliegšana, publiska kaunināšana un pat iedunkāšana. Pārbaudes laikā tika norādīts arī uz to, ka rehabilitācijas centrā kopā ar bērniem uzturas pieaugušie, kas izcietuši cietumsodu.

  Mācītājs aizrādījumus neņēma vērā

  Kā PDz pastāstīja VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Evija Rācene – pārkāpumus Bruknā apstiprināja vairāki no 12 līdz 17 gadus veci pusaudži. Mācītājs nav varējis pateikt, cik bērnu tur atrodas, nespējis uzrādīt dokumentus, kas apliecinātu, ka tie ir viņa aprūpē.

  «Mēs izskaidrojām Mediņam, kāpēc nepilngadīgie bez vecākiem tur atrasties nevar. Pakalpojums, ko viņš sniedz, ir domāts pieaugušajiem. Tur nav nekāda pāraudzināšanas iestāde!

  «Pārmērīgās stundas, veicot fiziski smagu darbu vai sodīšana ar gavēni ir bērnu tiesību pārkāpums.»

  «Tika sastādīts akts, kurā fiksēja pārkāpumus, un Mediņš to parakstīja.

  «Viņš mierīgi uzklausīja mūsu ieteikumus. Likās, ka saprata, kādēļ atbraucām. Pēc divām nedēļām atkārtotā pārbaudē secinājām, ka fiksētie pārkāpumi nav novērsti. Mums vairs nebija pārliecības, ka viņš ņems vērā mūsu sacīto,» atzina Rācene. Sazināties ar Mediņu PDz neizdevās. Viņš klusēja, bet nedēļas nogalē ziņoja, ka otrdien Bruknas muižā organizēs preses konferenci.

  Lems par Mediņa tālāko darbību

  Rācene atzīst – tagad arvien vairāk cilvēku stāsta par piedzīvoto kopienā. Ne visi, kas baudījuši darba terapiju Bruknā, to atceras ar prieku. «Viņi pateicas, ka beidzot pārkāpumi ir atklāti un par to runā. Acīmredzot līdz šim cilvēki neuzdrošinājās informēt par notiekošo.» Šādi stāsti parādās arī sociālajos tīklos. Kāda pusaudža māsa tviterī pauda, ka brālis tur vasaras nometnē guvis nopietnu muguras apdegumu, un Bruknā tas uzskatīts par sīkumu.

  Jau pirms vairākiem gadiem par Mediņa darba terapiju medijos klāstīja bijušais kopienas dalībnieks, kurš uzskatīja, ka bijis bezmaksas darbaspēks.

  «Priesteris Andrejs Mediņš pret mums izturējās kā feodālis pret dzimtcilvēkiem,» portālam TVNET pauda Uldis Ādminis. Turpretī psihoterapeite Inga Brikmane iestājās par Mediņu, sakot – pusaudžu gados viņš kļuvis par viņas krusttēvu, palīdzējis atklāt daudzu jauniešu talantus.

  Informācija par mācītāja pusaudžu pāraudzināšanas metodēm nodota Valsts policijai, Labklājības ministrijai, Valsts darba inspekcijai un Pārtikas un veterinārajam dienestam. No šīm institūcijām atzinumus gaida arī Romas katoļu baznīca, lai Latvijas bīskapu konferencē lemtu par Mediņa tālāko darbību.

  Operdziedātāja Ilona Bagele

  Operdziedātāja Ilona Bagele kas ir uzstājusies Bruknas muižā, atzīst: «Manuprāt, tas ir pārpratums. Klātienē Mediņš šķita cilvēks ar lielu pārliecību par to, ko dara. Biju viņa dievkalpojumā, kur Mediņš pauda savu nostāju daudzos jautājumos un mācēja to izstāstīt vienkārši. Zinu cilvēkus, kuri padzīvojuši Bruknā, un viņu dzīve pēc tam mainījusies uz labu.»

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība - Parūpējies par savu sirdi!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+