Policija aptur kibernoziedznieku grupu — izņem kriptovalūtu 110 000 eiro apmērā un ap 300 000 eiro skaidrā naudā

Kriminālziņas
Santa.lv
Santa.lv
20. jūlijs
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Valsts policijas foto
Kibernoziegumi tika pastrādāti ārzemēs, bet Latvijas teritorijā, laika periodā no 2015. gada sākuma līdz 2020. gada sākumam ir notikusi ilgstošā noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācija lielajos apmēros.

Šī gada 19. februārī Valsts policijas ENAP amatpersonas saistībā ar notikušo uzsāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 195. panta trešās daļas – par, iespējams, ārvalstīs izdarīto kibernoziegumu rezultātā noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, organizētā grupā. Par šādu noziegumu likumā paredzēs sods – brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un probācijas uzraudzība uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Veicot izmeklēšanu kriminālprocesā, tika iegūta liela apjoma informācija par organizētu grupu, kas ilgstošā laika periodā veic krāpnieciska rakstura darbības interneta vidē. Tajā skaitā tādās sabiedrībā pazīstamās platformās kā Ebay, PayPal, Booking un citās.

Tika noskaidrots, ka organizētā grupa savas aktīvās darbošanās laikā masveidā pirka DarkNet internetā cilvēku personīgos datus, kā arī pieejas datus profiliem dažādās platformās, kompromitētu e-pastu paroles un citus personīgos datus, lai tādejādi vēlāk iegūt piekļuvi cietušo personu elektronisko maksāšanas līdzekļu datiem. 

Krāpšana notika daudzveidīgi, atkarībā no tā, kurā platformā noziedznieki bija darbojušies, taču izmeklēšanas interesēs detalizēti metodes nevar aprakstīt. Minētās informācijas pirkšana pārsvarā notika slēgtā tipa interneta platformās (DarkNet forumos), kurās iespējams iegādāties arī citus brīvā apgrozībā aizliegtos priekšmetus, piemēra, apgrozībā aizliegtās vielas, viltotas preces vai viltotus dokumentus.

Izkrāptos naudas līdzekļus personas pārsvarā legalizēja Latvijas teritorijā, izmantojot tam dažādus paņēmienus – pirka gan kustamo un nekustamo mantu, gan maksāja ar noziedzīgi iegūtajiem līdzekļiem ikdienā – par degvielu, pārtiku, izklaidi, kā arī veica ieguldījumus kriptovalūtā un zeltā.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka personas, kas krāpniecisko darbību rezultātā cietušas, pārsvarā atrodas ārvalstīs. Tādēļ cietušo personu skaits un viņu atrašanās vieta šobrīd vēl tiek skaidrota, taču jāpiebilst, ka cietušo skaits varētu būt vairāk nekā 1 000 cilvēku – pārsvarā Rietumu Eiropas un Ziemeļamerikas kontinenta iedzīvotāji.

Nodaļas amatpersonas, veicot operatīvo un kriminālprocesuālo pasākumu kopumu, tajā skaitā veicot slēgtā tipa interneta platformu DarkNet forumu monitoringu, identificēja un aizturēja trīs Latvijas iedzīvotājus –  divi no aizturētajiem ir Latvijas pilsoņi un viens nepilsonis. Aizturētie ir 1986., 1989. un 1991. gadā dzimuši vīrieši. Kriminālprocesa ietvaros visi trīs vīrieši tika atzīti par aizdomās turētiem. Vienam no aizdomās turētajiem, 1986. gadā dzimušajam vīrietim, tiesa piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu. Pārējām personām tika piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu.

Tāpat kriminālprocesa ietvaros tika veiktas vairāk nekā 12 kratīšanas, kā rezultātā izņemts liels skaits elektronisko pierādījumu, kam ir būtiska nozīme kriminālprocesā.

Kratīšanu un citu izmeklēšanas darbību laikā tika izņemts arī ievērojams daudzums naudas līdzekļu un materiālo vērtību – skaidras naudas – ap 280 000 eiro un 37 000 dolāru. Kā arī kriptovalūtas (BTC, ETH, XRP un USDT) līdzekļu vairāk nekā 110 000 tūkstošu eiro apmērā.

Neatliekamības kārtībā tika uzlikti vairāki aresti aizdomās turēto personu  privātīpašumiem un transportlīdzekļiem – 11 nekustamiem īpašumiem, kuru kopējā tirgus vērtība ir aptuveni 315 000 eiro un trīs automašīnām, kuru kopējā tirgus vērtība ir aptuveni 30 000 eiro. Šobrīd izmeklēšana kriminālprocesā turpinās.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+