• Šobrīd

  weather img

  Rīga +21°C Skaidrs, Z vējš, 0.51 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Nokārtoti dokumenti — vairāk laika kāzu plānošanai

  Sekss un attiecības
  Santa.lv
  Santa.lv
  12. oktobris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Publicitātes foto
  Kāzas — tā ir balta kleita, laimīgi smaidi un mīlestība pāri visam. Lai skaisto notikumu nekas neaizēnotu, laicīgi jāpadomā arī par formālo un oficiālo pusi — jāiesniedz nepieciešamie dokumenti laulības reģistrēšanai. Turklāt, ja kāds no jaunā pāra mainīs uzvārdu, jāieplāno laiks dokumentu maiņai, jo tas var būtiski ietekmēt kāzu ceļojuma plānus!

  Digitālā laikmeta priekšrocība — daudzus jautājumus, kas saistīti ar laulību noslēgšanu, šodien var risināt elektroniskajā vidē.

  Laulību reģistrācijas pieteikums – elektroniski

  Ja pāris nolēmis laulību reģistrēt dzimtsarakstu nodaļā, abiem kopā jāiesniedz noteikta parauga iesniegums. Lai to izdarītu, vairs nav nepieciešams doties uz dzimtsarakstu nodaļu, jo iesniegumu var nosūtīt elektroniski, ja abas personas to paraksta ar drošu elektronisko parakstu (e-parakstu). 

  Jāņem gan vērā, ka elektronisko pieteikumu laulību reģistrācijai var iesniegt tikai pilngadīgi Latvijas Republikas pilsoņi un nepilsoņi tajā dzimtsarakstu nodaļā, kurā plānots noslēgt laulību. Proti, ja vēlaties laulāties Daugavpilī, tad iesniegums jāsūta Daugavpils dzimtsarakstu nodaļai, nevis, piemēram, Rīgas nodaļai ar domu, ka tas tiks pārsūtīts pēc piederības.

  Ja vēlaties laulāties kādā noteiktā datumā, kas ir tikai pēc gada, šodien rakstīt iesniegumu dzimtsarakstu nodaļai nav  nozīmes. 

  Vienlaicīgi ar iesnieguma iesniegšanu, par laulības reģistrāciju dzimtsarakstu nodaļā ir jāsamaksā valsts nodeva. To var izdarīt gan klātienē konkrētajā dzimtsarakstu nodaļā, gan ar internetbankas starpniecību. Rekvizīti valsts nodevas samaksai jānoskaidro izvēlētajā dzimtsarakstu nodaļā.

  Dodoties uz laulību ceremoniju, jaunlaulātajiem jāņem līdz personu apliecinošs dokuments – pase vai  personas apliecība (eID karte).

  Latvijā laulību var slēgt arī vairāku konfesiju baznīcās. Ja esat izvēlējušies šādu laulības noslēgšanas veidu, jādodas uz konkrēto baznīcu, jo elektronisku dokumentu iesniegšanu baznīcas nepiedāvā.

  Atcerieties – laulību noslēdz ne agrāk kā viena mēneša un ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc iesnieguma un citu laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu iesniegšanas dzimtsarakstu nodaļā. Tādēļ, ja vēlaties laulāties kādā noteiktā datumā, kas ir tikai pēc gada, piemēram 2020.gada 2.februārī (02.02.2020.), šodien rakstīt iesniegumu dzimtsarakstu nodaļai nav  nozīmes. Ja ir bažas, ka vēlamais datums būs aizņemts, atliek kalendārā izrēķināt pusgadu līdz noskatītajai dienai un tad vērsties ar iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā.

  Ja kāds no jaunā pāra reiz jau bijis precējies, vēlams pārbaudīt, vai ziņas par iepriekšējās laulības šķiršanu ir iekļautas Iedzīvotāju reģistrā

  Pirms piesakies ceremonijai – pārbaudi dokumentus!

  Ja cilvēki laulājas pirmo reizi, tad vienīgais nepieciešamais dokuments laulības reģistrācijas pieteikuma iesniegšanai ir personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība (eID karte). Taču, ja kāds no jaunā pāra reiz jau bijis precējies, vēlams pārbaudīt, vai ziņas par iepriekšējās laulības šķiršanu ir iekļautas Iedzīvotāju reģistrā. Īpaši šīs ziņas ir jāpārbauda, ja kāda no pusēm ir laulību šķīrusi ārvalstīs.

  To var izdarīt, izmantojot portālā Latvija.lv e-pakalpojumu “Man dati iedzīvotāju reģistrā”. Ja ziņas par iepriekšējās laulības šķiršanu Iedzīvotāju reģistrā nav atrodamas, jūsu pienākums ir doties uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP), līdzi ņemot laulības šķiršanas fakta apliecinoša dokumenta oriģinālu, lai ziņas tiktu iekļautas Iedzīvotāju reģistrā.

  Ja ziņas par iepriekšējās laulības šķiršanu nav iekļautas Iedzīvotāju reģistrā, tad papildus iesniegumam un personu apliecinošam dokumentam būs jāuzrāda arī dokuments, kas apliecina iepriekšējās laulības šķiršanu – piemēram, dzimtsarakstu nodaļas vai notāra izsniegta laulības šķiršanas apliecība, tiesas lēmums par laulības šķiršanu, izraksts (izziņa) no laulības reģistra ar ziņām par laulības šķiršanu vai bijušā laulātā miršanas apliecība. Arī šos dokumentus iespējams saņemt elektroniski.

  Kas jādara, ja reģistrējot laulību, tiek mainīts uzvārds?

  Uzvārda maiņa ir katra cilvēka brīva izvēle. Sieva var pieņemt vīra uzvārdu vai otrādi, tāpat mūsdienās daudzi pāri izvēlas veidot dubultuzvārdus.

  Daudzi jaunlaulātie uzreiz pēc laulību ceremonijas vēlas doties kāzu ceļojumā uz ārzemēm, taču jāatceras – ja laulību rezultātā mainījies uzvārds, personu apliecinošie dokumenti vairs nav derīgi un tos nedrīkst izmantot arī ceļošanai!

  Pēc uzvārda maiņas 30 dienu laikā PMLP ir jāveic jauna personu apliecinoša dokumenta pieteikšana. Pieteikties uz noteiktu laiku dokumentu maiņai iespējams elektroniski, izmantojot e-pakalpojumu Pieteikšanās personu apliecinoša dokumenta izsniegšanai, telefoniski vai izmantojot e-pastu. Protams, var doties arī klātienē uz kādu no PMLP nodaļām.

  Daudzi jaunlaulātie uzreiz pēc laulību ceremonijas vēlas doties kāzu ceļojumā uz ārzemēm, taču jāatceras – ja laulību rezultātā mainījies uzvārds, personu apliecinošie dokumenti vairs nav derīgi un tos nedrīkst izmantot arī ceļošanai. Šādā gadījumā laulību laikā katram jāpaliek pie sava uzvārda, bet vēlāk, pēc ceļojuma, var doties uz dzimtsarakstu nodaļu un uzrakstīt iesniegums par uzvārda maiņu. Tiesa, šajā gadījumā tā būs jau ilgstošāka procedūra, kā arī būs jāmaksā valsts nodeva par uzvārda maiņu. Vairāk par uzvārda maiņas procedūru var izlasīt šeit.

  Svarīgi atcerēties, ka mainoties uzvārdam pēc laulības noslēgšanas vai šķiršanas, nepieciešams nomainīt  arī citus dokumentus, piemēram, autovadītāja apliecību, bankas kartes u.tml. Lai apliecinātu jūsu identitāti, uzrādot, piemēram, pirms uzvārda maiņas saņemtu izglītības diplomu, nepieciešama laulības apliecība vai cits dokuments, kas apliecina uzvārda maiņu.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+