• Šobrīd

  weather img

  Rīga +12°C Daļēji saulains, D/DR vējš, 1.03 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Itālijā apcietinātās Dženiferes Rancānes mamma: Nevienam to nenovēlu. Tas bija kā šausmu filmā

  Cietums
  Gita Vīksne
  15. oktobris, 2020
  1 komentārs

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: No privātā arhīva
  «Nevienam nenovēlo to, ko mēs šajās nedēļās pārdzīvojām,» PDz saka Itālijā apcietinātās latviešu mūziķes mamma. Pēc piecām cietumā pavadītām nedēļām jauniete nonākusi mājas arestā Romā.

  «Pēdējo reizi meitu satiku 17. augustā, kad kopā ar vīru pavadījām viņu uz Rīgas lidostu,» atceras mūziķes Dženiferes Rumpānes mamma Pāvula Jurjāna mūzikas skolas skolotāja Vija Rumpāne. Itālijā Dženifere plānoja pavadīt piecas dienas, lai uzfilmētu videoklipu un izņemtu izglītības dokumentus no Frosinones mūzikas konservatorijas Licinio Refice Itālijā, kur bija mācījusies piecus gadus un ieguvusi bakalaura un maģistra grādu džeza klavieru specialitātē.

  «Pēc divām dienām man zvanīja meitas skatuves partneris Dins Sumerags un teica, ka Itālijā notiekot kaut kas traks – Dženifere pēkšņi apcietināta. Ar šausmām domāju, kā viss izvērstos, ja viņai līdzās nebūtu bijis Dins. Es nezinātu, kur meitu meklēt,» saka Vija, jo meitai ticis konfiscēts telefons.

  PDz jau vēstīja, ka Dženifere Itālijā tika aizturēta par vairākus gadus senu notikumu – viņa braukusi autobusā bez biļetes un policistiem melojusi par savu identitāti. Vēlāk gan atklājusi savu īsto vārdu un palaista mājās. Par to, ka notikusi tiesa un viņai piespriests 12 mēnešu cietumsods, latviete visus šos gadus nebija zinājusi.

  «Mēs ar vīru vairākas naktis no vietas vienkārši negulējām,» saka Vija. «Jūtamies kā šausmu filmā. Daudzi mums netic, bet es varu apzvērēt – tieši tā arī bija. Turklāt meita man telefonsarunā teica: «Mammu, bet es toreiz to biļeti atradu! Biļete bija nopirkta!» Tas bija meitas pirmais mācību gads Itālijā, un viņa vēl īsti nezināja itāļu valodu, arī angļu valodas zināšanas tolaik Dženiferei nebija izcilas. Viņa bija panikā, kad tika izsēdināta no sabiedriskā transporta, jo nespēja uzrādīt biļeti,» atminas Vija.

  «Paldies advokātei, brīnišķīgai sievietei no Itālijas, kuru atrada Dins. Viņa momentā devās pie meitas uz cietumu. Pateicoties viņai, mums bija iespēja sazināties. Dažreiz saruna ilga tikai divas minūtes, citreiz internetā varējām sarunāties pat stundu. Pirmajā sarunā meita ļoti raudāja. Stāstīja, ka ielikta vienā kamerā ar kādu recidīvisti, kura kāvusies ar cietuma uzraugiem.

  Sieviete kamerā smēķējusi, situsi ar ķebli pa restēm un beigās nolēmusi izdarīt pašnāvību, iedzerot tīrīšanas līdzekli.

  Meita viņu izglāba, liekot dzert daudz ūdens. Pēc šī notikuma vērsos Latvijas vēstniecībā Itālijā ar lūgumu noskaidrot situāciju. Jau nākamajā dienā meita tika pārvietota uz citu kameru citā stāvā. Turpmākās nedēļas Dženifere pavadīja sešvietīgā kamerā,» stāsta Vija.

  «Sākumā centāmies tikt galā pašu spēkiem, taču tie izrādījās par vājiem. Tādēļ Dins lūdza sabiedrības atbalstu. Pateicoties tam, izdevās panākt meitas mājas arestu un viņa devās uz dzīvokli Romā,» atklāj Rumpāne.

  Atrast Itālijā mājokli, kur meita varētu izciest mājas arestu, nebija viegli. «Daudzi dzīvokļu īpašnieki atteica, uzzinot, ka nepieciešama garantijas vēstule, kurā jāuzņemas atbildība par Dženiferes māja aresta ievērošanu.» Palīdzējis kādas viesnīcas īpašnieks, kurš izmitinājis Dženiferi apartamentos un garantējis, ka viņa ievēros mājas arestu. «Policija meitai regulāri zvana un pārbauda. Lai iegādātos pārtiku, viņa mājokli drīkst pamest tikai uz iepriekš norunātu laiku.»

  Visi finansiālie izdevumi šobrīd gulstas uz vecāku pleciem, palīdzīgu roku sniedzot arī Dženiferes draugi.

  «Lai segtu ar meitas apcietināšanu saistītās izmaksas, esam paņēmuši kredītu.

  Vēl nezinām, kāds būs tiesas uzliktais naudas sods. Jāmaksā būs arī par advokāta pakalpojumiem,» saka viņa. Ar Vijas skolotājas algu un Dženiferes tēva pensiju tam nepietiek. «Šobrīd iesniegta apelācijas sūdzība. Meitai mājas arestā jāpavada vēl 40 dienas. Tad notiks tiesa un tiks paziņots lēmums,» stāsta Vija.

  Viņa cer, ka šogad meita atgriezīsies mājās. «Notikušais viņai ir milzīga emocionālā slodze, pēc kuras vēl ilgi būs jāatgūstas. Brīnos, kur viņa rada sevī spēku, lai apcietinājuma laikā divas reizes uzstātos cietuma baznīcā. Pirmajā reizē viņa spēlēja Pūt vējiņus džeza apdarē, otrajā izpildīja pašsacerētu dziesmu Vai tu jūti itāļu valodā. Klātesošie no aizkustinājuma raudājuši. Pie viņas pienāca mācītājs un teica – Dženifere, tu ienesi cietumā paradīzi! Cilvēki uz brīdi aizmirsa, kur viņi atrodas,» saka Vija.

  1 komentārs

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+