Īpašā koncertā tuvie piemin bijušo Operas direktoru Andreju Žagaru

Piemiņa
Evija Kalnbērza
31. oktobris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: ĢIRTS OZOLIŅŠ (F64)
Dažas dienas pirms aizsaulē aizgājušā bijušā Operas direktora jubilejas viņam tuvie cilvēki pulcējās Cēsīs. Andreja Žagara kultūras attīstības fonds rīkoja jau otro koncertu Draugi – Andrejam Žagaram.

Brāļa atdusas vietā gulst balti ziedi

Bijušais Latvijas Nacionālās operas un baleta direktors un režisors Andrejs Žagars, kurš pēc smagas slimības no šīs pasaules aizgāja 2019. gada februārī, 16. oktobrī būtu svinējis 62. dzimšanas dienu. Šogad viņam veltītajā koncertā piedalījās Latvijas opermūzikas zvaigznes – soprāns Liene Kinča, tenors Aleksandrs Antoņenko, mecosoprāns Zanda Švēde un jaunais daudzsološais baritons Rinalds Kandalincevs. Skanēja Riharda Vāgnera, Džuzepes Verdi, Pētera Čaikovska, Kamila Sensānsa un citu komponistu mūzika.

«Kad atskanēja pirmie akordi, es vienkārši domāju par to, ka laimīgu sakritību kopums ļauj mums baudīt ko tādu kā šis koncerts,» PDz sacīja Andreja Žagara brālis Dailes teātra direktors Juris Žagars.

«Viena sakritība ir tā, ka Andrejs, nebūdams no mūzikas pasaules, kļuva par Operas direktoru un varēja palīdzēt izaugt daudziem izciliem solistiem. Otra – tā,  ka šajā laikā varējām sapulcēt vienkopus mūsu solistus – zvaigznes, Andreja draugus, kas citkārt ir ārzemēs. Laimīga sakritība ir arī tā, ka mūsu dzimtajās Cēsīs ir akustiski tik laba koncertzāle. Ir sajūta, ka visas kārtis saliekas un,  iespējams, kāds vēl no mākoņa pierežisē, lai ir stilīgi un augstākajā kvalitātē – tā, kā pašam būtu paticis,» smaidot piebilda Juris.

«Mums ģimenē nav tipiski ņemties ar sērošanu un pieminēšanu pieminēšanas pēc. Šāds koncerts ir labākā piemiņa brālim. Arī draugus, no kuriem lielākā daļa šovakar ir atbaukuši, Andrejs, šķiet, apvienojis vienā lielā mūzikas cienītāju klubā. Viņš akadēmiskajai mūzikai, īpaši Vāgnera daiļradei, piesaistījis tik daudz klausītāju kā neviens beidzamo desmitgažu laikā.»

Žagars pastāstīja, ka nākamajā dienā pēc koncerta mammu Viju vedīs uz Priekuļu kapiem, kur atdusas Andrejs, lai viņa varētu apskatīt, kā izskatās pēc tik daudz draugu apciemojuma. Tur saveduši klēpjiem baltu ziedu. «Uz koncertu viņai nepietiek spēka atbraukt, bet es mammu apbrīnoju, ka savos 92 gados pēc diviem izsūtījumiem, divu dēlu uzaudzināšanas vienai, pēc Andreja nāves, pēc gūžas laušanas un divām operācijām viņa nupat pabeigusi lasīt grāmatu par Mišelu Obamu, un viņai vēl ir par to viedoklis un komentāri. Viņa seko līdzi visiem notikumiem.»

Uz jautājumu, vai Juris joprojām tur rūpi par Cēsu kultūras dzīvi, viņš sacīja: «Neesmu vairs koncertzāles direktors. Esmu Cēsu domes deputāts, esmu arī Eiropas kultūras galvaspilsētas darba grupā. Tā kā Cēsis startē uz šo statusu, katras pirmdienas pirmo pusi esmu šeit. Tas ir mans pienākums pret Cēsīm,» pauda viņš.

Operdziedātaja Liene Kinča neslēpj asaras

Operdziedātāja Liene Kinča ir brīvmāksliniece un lielākoties dzied uz Eiropas opernamu skatuvēm. Pēc koncerta, satiekoties ar Andreja Žagara draugiem, viņa neslēpa aizkustinājuma asaras. «Tas tāpēc, ka Riharda Vāgnera opera Tristans un Izolde man vienmēr saistīsies ar Andreju. Ir aizkustinoši būt šeit.

Man šķiet, ka Andrejs ir klātesošs un nekur tālu nav aizgājis.

Pagāja ilgs laiks, līdz es izdzēsu viņa telefona numuru…» atzinās dziedātāja. «Esmu Latvijā, un ir jauki, ka varu mājās padziedāt. Ir gan grūti, gan ļoti patīkami. Man šajā laikā bija paredzēts dziedāt operas iestudējumā Fidelio Beļģijā, taču tas tika atcelts. Jācer, ka nākamie darbi, kas paredzēti no janvāra, notiks, kā plānots.»

Zanda Švede dalās studentes laika atmiņās par Andreju

Operdziedātāja Zanda Švēde ilgus gadus dzīvojusi Ņujorkā, bet tagad ikdienu vada Frankfurtē. Šobrīd uz mēnesi Zanda kopā ar ģimeni atbraukusi uz Latviju. Sarunā ar PDz viņa stāsta – Vācijā atsākušies pasākumi, taču mazākos apmēros. Lielākie iestudējumi pārcelti uz nākamo gadu.

Uzstāties Andreja Žagara piemiņas koncertā viņu uzaicināja Artūrs Maskats. Par Andreju Zanda saka: «Atceros, ka laikā, kad viņš vadīja Operu, es vēl studēju. Viņš bija tik elegants un harismātisks, kad nāca runāt ar mums, studentiem.»

Aleksandrs Antoņenko un Artūrs Maskats: Andrejs mūs visus atkal savedis kopā

«Lielais, stiprais, skaistais Andrejs, kurš tik ļoti mīlēja dzīvi un mūziku, mūs atkal savedis kopā. Viņš par šo koncertu ļoti priecātos,» pēc koncerta sacīja komponists Artūrs Maskats. Viņš pateicās arī pasaulslavenajam tenoram Aleksandram Antoņenko, kurš pandēmijas laika ierobežojumu dēļ ar savu talantu biežāk priecē klausītājus Latvijā.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+