• Šobrīd

  weather img

  Rīga -4°C Daļēji apmācies, D vējš, 2.06 m/s

  Septiņu gadu laikā Latvijā ar garo klepu miruši jau trīs bērni

  Slimību ABC
  Indra Ozoliņa
  8. novembris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  «Lai glābtu dzīvības, jāvakcinē grūtnieces,» žurnālam IEVAS VESELĪBA saka Slimību profilakses un kontroles centra Infekciju slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas epidemioloģe Larisa Savrasova, atklājot, ka no 2012. gada, kad Latvijā sāka pieaugt garā klepus gadījumu skaits, līdz šā gada 25. oktobrim reģistrēti trīs nāves gadījumi – visi bija nevakcinēti bērni līdz gada vecumam.

  Saslimšanas pieaugumu ar garo klepu var skaidrot ar infekcijas slimībām raksturīgo cikliskumu – vidēji ik pa pieciem gadiem pieaug vai samazinās slimības uzņēmīgo skaits. Turklāt vakcinācijas rezultātā gan pusaudžiem, gan pieaugušajiem samazinās tā sauktais dabiskā bustera efekts, kas nozīmē dabiskās imunitātes stimulāciju, saskaroties ar garā klepus izraisītāju.

  No 2012. gada, kad Latvijā sāka pieaugt garā klepus gadījumu skaits, līdz šā gada 25. oktobrim reģistrēti trīs nāves gadījumi – visi bija nevakcinēti bērni līdz gada vecumam. Lai glābtu dzīvības, svarīgi vakcinēt grūtnieces, jo zīdaiņi pirmajos dzīves mēnešos ir ļoti uzņēmīgi pret garā klepus ierosinātāju.

  Būtu vēlams vakcinēt arī pusaudžus. Imunizācijas valsts padome lems par izmaiņām vakcinācijas kalendārā. Kompleksajā vakcīnā pret difteriju un stingumkrampjiem, kas tiek veikta 14 gadu vecumā, jau no nākamā gada vairs nebūs iekļauta poliomielīta vakcīna. Jo – Pasaules Veselības organizācija ir paziņojusi, ka noturīgai aizsardzībai pret poliomielītu pietiek ar piecām vakcīnas devām, un piekto bērni pie mums saņem septiņu gadu vecumā. Tālākā nākotnē Imunizācijas valsts padomē izskatīs priekšlikumu poliomielīta komponentu vakcīnā bērniem 14 gadu vecumā aizstāt ar garā klepus komponentu.

  Garā klepus saslimšanas gadījumu skaits pieaug visā Eiropā, piemēram, Vācijā, Spānijā un Norvēģijā to ir daudz vairāk nekā Latvijā. Piemēram, Austrijā, Beļģijā un Čehijā arī pieaugušos ik pēc 10 gadiem vakcinē pret garo klepu. Tas ir svarīgi, jo viens garā klepus slimnieks var aplipināt vidēji 12–17 cilvēkus.

  Pirms vakcīnu pret garo klepu 1958. gadā iekļāva vakcinācijas kalendārā, ar to slimoja vairāk nekā 5000 cilvēku gadā, bet 2014.–2018. gadā daudz mazāk – vidēji 158 iedzīvotāji gadā.

  Zināšanai:

  • 2017. gadā Latvijā reģistrēti
  • 95 garā klepus slimnieki,
  • 2018. gadā – 159,
  • 2019. gadā līdz septembrim – jau ārstējušies 510 bērni.

   • Izrādās, ar GARO KLEPU var saslimt arī potētie! Īpaši jāuzmanās jaundzimušajiem un grūtniecēm.
   • «Man bail, kas notiks ar Latvijas onkoloģiju,» saka onkoloģe ķīmijterapeite EVA VECVAGARE.
   • Stiprajā stāsta valmieriete LUDMILA DUDOVSKA, kas būšanu par asinsdonoru uzskata par savu pilsoņa pienākumu. Viņa asinis ziedojusi jau 37 reizes!
   • Labākā taktika un līdzekļi, ar ko sadziedēt AUKSTUMPUMPU.
   • SALMONELLA olās? Jā un nē! Uzzini, kuriem olu ēdieniem drošāk mest līkumu.
   • Sāp KRUSTOS. Pie vainas 100 un 1 iemesls, bet – ir arī RISINĀJUMI!
   • Tev jāiet uz HEMOROĪDU operāciju? Špikeris, kā tai sagatavoties un – kā dzīvot pēc tam!
   Ievas Veselība nr23


   Izlasi arī:

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+