Kompensējamie medikamenti bērnam

Slimību ABC
Dace Rudzīte
Dace Rudzīte
25. jūlijs, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Vairums ģimenes ārstu atzīst: lai gan noteiktu slimību ārstēšanai bērniem pienākas valsts kompensējamie medikamenti, realitātē to izrakstīšana ir ierobežota, jo valstij līdzekļu ir tik, cik ir.

Kā tiek piešķirti kompensējamie medikamenti?

Kompensējamo medikamentu piešķiršanas kārtību nosaka Ministru kabineta (MK) noteikumi, kuros definēts, kādi medikamenti kam pienākas. Tas nozīmē, ka pēc diagnozes apstiprināšanas ar zināmiem nosacījumiem var saņemt valsts apmaksātus medikamentus. Taču jāņem vērā, ka svarīga ir ne tikai diagnoze, bet arī papildu nosacījumi. Pilnībā vai daļēji apmaksātās zāles iekļautas valsts Kompensējamo zāļu sarakstā – ir A, B, C un M saraksts (uz bērniem parasti attiecas A un M saraksts). Bērniem līdz 18 gadu vecumam A saraksta zāles apmaksā 100% apmērā. Proti, tiek apmaksātas lētākās zāles ar līdzvērtīgu efektivitāti. Visbiežāk bērniem ārsti no šī saraksta izraksta zāles bronhiālās astmas ārstēšanai. Ja ir akūta vīrusu infekcija, vidusauss iekaisums, pneimonija, arī tad ārstam pastāv iespēja ar 100% atmaksu izrakstīt antibakteriālos līdzekļus. Taču ne jaunākos un labākos, kādus varbūt vēlas mamma, bet tos, kas pienākas pēc valstī noteiktajām vadlīnijām. Visus A saraksta medikamentus izraksta ar e-recepti. Jāatceras, ka kompensējamos medikamentus drīkst izrakstīt tikai ģimenes ārsts vai citas specialitātes ārsts (alergologs, pulmonologs), kas ir līgumattiecībās ar valsti. Daļu medikamentu drīkst izrakstīt tikai speciālists, piemēram, onkologs, nefrologs, nevis ģimenes ārsts.

Kas ir M saraksts?

Pastāv atsevišķs kompensējamo zāļu M saraksts, kurš attiecas uz bērniem līdz divu gadu vecumam un kurā esošās zāles apmaksā 50% apmērā. Šīs zāles raksta tikai uz papīra receptes, kas ir sarkanā krāsā. Pēc Nacionālā veselības dienesta sniegtās informācijas, visvairāk lietotās zāles no šī saraksta ir D vitamīns un vakcīnas pret ērču encefalītu, arī atsevišķi medikamenti elpceļu un alerģijas ārstēšanai, kā arī antibiotikas. Vakcīnas pret ērču encefalītu visiem bērniem līdz divu gadu vecumam valsts apmaksā 50% apmērā. Taču, piemēram, D vitamīnu ar atlaidi ārsti var rakstīt tikai tad, ja bērnam ir nopietna slimība, piemēram, rahīts. Tāpat vien profilaktiskai lietošanai izrakstīt D vitamīnu ar 50% atlaidi ārsts nevar vienkārša iemesla dēļ. Proti, visiem ārstiem ir noteiktas un limitētas valsts kvotas, kuru ietvaros jāspēj nodrošināt ar zālēm visus pacientus. Ja ārsts kvotu pārsniedz, ārstam pārtērētie līdzekļi jāmaksā no savas kabatas.

Aicina uz sapratni

Lai gan vecāki, protams, ārstam var vaicāt, vai bērnam pienākas valsts kompensētas zāles, jārēķinās, ka ne vienmēr tās var dabūt. Pirmkārt, daļu medikamentu ģimenes ārsts nevar uzrakstīt bez speciālista slēdziena. Otrkārt, ārstam jāņem vērā visas nianses un zāļu izrakstīšanas kārtība, kā arī MK noteikumu saraksts, kādas zāļu vielas un konkrēti zāļu nosaukumi tiek kompensēti. Piemēram, Pulmicort, ko lieto astmas simptomu ārstēšanai, bērniem līdz divu gadu vecumam pienākas ar 100% atlaidi, bet, tiklīdz bērns ir dienu vecāks, atlaides vairs nav. Ja ārsts izraksta D vitamīnu līdz divus gadus vecam mazulim ar rahīta pazīmēm, bet mamma to dod arī savam trīsgadniekam, ārsts nedrīkst šo vitamīnu izrakstīt biežāk, nekā noteikts lietošanas instrukcijā. Tāpēc ģimenes ārsti aicina vecākus būt saprotošiem un atcerēties, ka nereti teorija ir viena, bet realitāte – pavisam cita.

Ņem vērā!

Pērkot zāles bērnam ar e-recepti, mammai (tētim) aptiekā jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments un jānosauc bērna vārds, uzvārds. Bērna personas kods nav jānosauc! Rakstā izmantota Nacionālā veselības dienesta informācija.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+