• Kāpēc bērnam mēdz asiņot deguns?

    Bērna veselība
    Sindija Meluškāne
    Sindija Meluškāne
    12. februāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Deguna asiņošana bērniem ir bieža parādība. Taču svarīgi ir saprast iemeslus, kāpēc tas notiek, zināt, kā rīkoties un kādos gadījumos jāmeklē speciālista palīdzība. Uz jautājumiem atbild Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ausu, kakla un deguna slimību klīnikas vadītājs Jānis Sokolovs.

    Kas izraisa asiņošanu?

    Deguna starpsienās ir simtiem sīku asinsvadu, kurus aizsargā deguna gļotāda. Ja kāds no tiem plīst, deguns asiņo. Nereti asiņošanu izraisa akūtas iesnas vai arī kāda vīrusu saslimšana, kuru rezultātā gļotāda tiek bojāta un nespēj tik labi pasargāt asinsvadus. Iemesls var būt arī bērna augšanas process. Degunā ir gan kauli, gan skrimšļi un, ja kāds no tiem aug ātrāk, bet asinsvadi netiek līdzi, var gadīties plīsums. Tāpat asiņošanu var izraisīt trieciens, paaugstināts asinsspiediens un citi iemesli. Tomēr atkārtotas asiņošanas iemesls ir vienkāršāks – parasti to izraisa norauta krevele. Līdzīgi kā tad, ja gadās sagriezt pirkstu, mēs redzam, ka uz brūces izveidojas asins sarecējums, kas to pasargā un ļauj ātrāk sadzīt, arī degunā šis process ir identisks. Ja krevele nokrīt vai arī to noplēš, asinis atkal sāk tecēt. Šādi asiņošana var turpināties pat vairākus mēnešus.

    Kāpēc vienam deguns asiņo bieži, bet citam nekad?

    Pirmkārt, tas ir atkarīgs no deguna gļotādas stāvokļa. Ja tā bojāta un nespēj asinsvadus pasargāt, tie var plīst. Otrkārt – katrs bērns attīstās citādi. Augšanas process norisinās arī degunā – vienam viss aug sinhroni un bez problēmām, citam kāds kauls vai skrimslis mēdz pasteigties, bet asinsvads neizturēt. Svarīgi arī, lai augošam bērnam būtu saprātīga fiziskā slodze, kas neizraisa paaugstinātu asinsspiedienu.

    Mēdz gadīties, ka kāds no asinsvadiem ir mazliet prāvāks nekā citi, tam ir daudz sīku atzarojumu un, ja to gadās savainot, asiņošana var būt ievērojami spēcīgāka.

    Kā bērnam palīdzēt?

    Ja sākas asiņošana, noteikti nevajag gulēt uz muguras vai sēdēt ar degunu augšu. Tas ir nepareizi, jo asinis vienkārši turpina plūst. Pareizi ir aizspiest degunu un turēt to uz leju, lai asinis sakrājas un izveidojas receklis. Pie deguna saknes vai uz spranda var likt ledu vai aukstā ūdenī samērcētu dvieli, kas sašaurinās asinsvadus un mazinās asiņošanu. Šādā pozā vajadzētu sēdēt 12–15 minūtes. Asinis pārtrauc tecēt apmēram 9–10 minūšu laikā, un vēl dažas minūtes nepieciešamas sarecēšanai. Ja bērnam tik ilgi nosēdēt ar aizspiestu degunu ir grūti, var izmantot tradicionālos vates tamponiņus, bet jāņem vērā, ka tos nevajadzētu mainīt ik reizi, kad tie piesūcas sarkani, bet gan pagaidīt līdz asinis sarecējušas. Ņemot ārā vati, var noraut kreveli un viss sāksies no jauna.

    Kad jāmeklē palīdzība?

    Ja deguns asiņo bieži un tas atkārtojas regulāri, drošāk būtu doties pie speciālista, kurš niķīgo asinsvadu var piededzināt vai arī, ja nepieciešams, izrakstīt medikamentus. Tāpat svarīgi ir vērot vai asinis sarec 10–12 minūšu laikā. Ja tas nenotiek, jāveic pārbaudes, lai noskaidrotu, vai bērnam nav asins recēšanas traucējumu. Ja mājas apstākļos asiņošanu 15–20 minūšu laikā pārtraukt neizdodas, vēlams saukt ātro palīdzību, kas veiks nepieciešamās manipulācijas. Sekas, to laikus neizdarot, var būt ļoti bēdīgas.

    Kas jāņem vērā?

    Ja bērnam regulāri asiņo deguns, jānoskaidro, kāds tam varētu būt iemesls. Iespējams, ka vainojama pārlieka fiziskā slodze, kas izraisa asinsspiediena paaugstināšanos. Jāseko, lai pēc tam, kad bijusi pirmā asiņošana, brūce varētu netraucēti sadzīt, tātad – nekādas deguna urbināšanas. Ja esat bijuši pie ārsta, kurš veicis asinsvada piededzināšanu, bet asiņošana atsākas no jauna, nevajadzētu pārlieku satraukties, jo piededzina jau tikai vienu vai pāris no simtiem asinsvadu. Ar visiem to izdarīt nevar, citādi deguns vairs nepildīs savas funkcijas. Un pats galvenais, kas jāzina – neatkarīgi no asiņošanas iemesliem, agrāk vai vēlāk tā beigsies, jo pamatā tā ir kādas konkrētas situācijas rezultāts. Bērni izaug, brūces sadzīst un asinis vairs netek.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē