Cik augsta temperatūra?

Slimību ABC
Dace Rudzīte
Dace Rudzīte
7. decembris, 2010
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Shutterstock
Shutterstock
Augsta, normāla, pazemināta temperatūra - kā rīkoties katrā situācijā? Konsultē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu slimību klīnikas virsārste VIJA RIMŠA.

Normāla ķermeņa temperatūra ir no 36 līdz 37 grādiem. Ja temperatūra ir zem 36 grādiem, tā ir pazemināta, ja virs 37 grādiem – paaugstināta. Paaugstināta temperatūra iedalās sīkāk – līdz 38,5 grādiem ir subfebrila temperatūra (pirmsdrudža temperatūra), bet virs 38 un 38,5 grādiem – febrila jeb drudža temperatūra. Ļaundabīgā temperatūra ir virs 39,5 grādiem. Parasti temperatūra līdz 38 un 38,5 grādiem nav bīstama, tāpēc to nevajag pazemināt, bet vērot, kā bērns jūtas. Arī bērniem līdz gada vecumam. Febrilo un ļaundabīgo temperatūru parasti ir visai grūti pazemināt, tāpēc tad bērnu mēģina gan atdzesēt (viena no tautas metodēm, kuru atzīst bērnu ārsti), gan dod viņam medikamentus.

Parasti temperatūra līdz 38 un 38,5 grādiem nav bīstama, tāpēc to nevajag pazemināt, bet vērot, kā bērns jūtas. Arī bērniem līdz gada vecumam.

Paaugstināta ķermeņa temperatūra ir organisma atbilde uz kaut ko, kas tam nepatīk, piemēram, vīrusu, baktēriju savairošanos. Vai arī – organisma pārkaršanu, pārsalšanu. Mediķi ir vienisprātis, ka bērni augstu ķermeņa temperatūru panes daudz vieglāk nekā pieaugušie. Tā ir augoša organisma īpatnība un saistīta ar to, ka bērnam termoregulācijas centrs strādā labāk nekā pieaugušajiem. Vienlaikus ķermeņa temperatūra ir arī katra organisma individuāla īpatnība, jo novērots – ir bērni, kuriem katrā slimošanas reizē ir ļoti augsta temperatūra, bet ir bērni, kuriem, arī nopietni saslimstot, temperatūra paaugstinās tikai nedaudz.

Reizēm bērnam var būt pazemināta temperatūra – zem 36 grādiem. Tā mēdz būt pēc ļoti augstas temperatūras, kad bērna termoregulācijas centrs ir apjucis.

Visbiežāk saslimšanu bērnu vecumā izraisa vīrusi. Un vīrusiem ļoti patīk normāla ķermeņa temperatūra – tad tie labi vairojas un jūtas kā karaļi! Bet organisms cīnās pretī – nekā nebija! Un ar paaugstinātu temperatūru mēģina izkarsēt vīrusus no organisma laukā. Ja temperatūru visu laiku pazemina, tas tikai palīdz vīrusiem vairoties, bet nepalīdz bērnam atveseļoties. Tāpēc temperatūru līdz 38,5 grādiem parasti ar medikamentiem pazemināt nevajag. Arī zīdaiņiem tā visbiežak nav jāpazemina. Taču zīdainis uzmanīgi jāvēro – ja viņš ir aktīvs, smaidīgs, labprāt rotaļājas, zāles nav jādod. Bet, ja bērns kļūst gurdens, apātisks, vēlas tikai gulēt, temperatūra jāpazemina. Jo bērniem līdz četru gadu vecumam vēl nav pilnībā nobriedusi nervu sistēma, tāpēc, ja ir augsta temperatūra, var sākties krampji. Ja ir risks, ka var sākties krampji (vecāku pieredze saka priekšā vai pazīmes liecina), mazajam cenšas mazināt pat nedaudz paaugstinātu temperatūru. Ja krampji mazulītim kādreiz bijuši, vecāki jau zina – kamēr bērnam ir, piemēram, 38 grādi, nav ko satraukties, bet, ja temperatūra ceļas vēl, tad gan var sākties krampji.

Reizēm bērnam var būt pazemināta temperatūra – zem 36 grādiem. Tā mēdz būt pēc ļoti augstas temperatūras, kad bērna termoregulācijas centrs ir apjucis. Parasti nekādus medikamentus nedod, bērnu tikai sasilda, un pazemināta temperatūra pāriet pati no sevis.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

 

 

Privātā Dzīve

Vairāk

Receptes

Vairāk

Veselība

Vairāk

Ieva

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+