• Mazulis vanniņā. Ieteikumi patīkamai bērna vannošanai

    Bērns
    Ērika Bērziņa
    Ērika Bērziņa
    4. marts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Ieteikumi, kas palīdzēs padarīt pirmo un arī nākamās mazuļa vannošanas reizes par priekpilnu un relaksējošu procedūru.

    1. Pirmā reize vissvarīgākā!

    Jutīgiem bērniem pirmajai vannošanas reizei jāpievērš īpaša uzmanība. Lai zīdaiņa ādas saskare ar ūdeni nebūtu tik strauja un bērniņš labāk sajustu savu ķermeni, liekot vanniņā, viņu var ietīt kokvilnas autiņā vai frotē dvielītī. Mazo var likt vannā un mazgāt, arī turot ar seju pret ūdeni, – ir zīdaiņi, kas labāk un drošāk jūtas, esot vannā šādā pozā.

    2. Lēni un pamazām

    Vannošanās jāveic lēni un mierīgi, stāstot mazajam, kas tagad notiks un kas tiek darīts. Liekot mazuli ūdenī, vispirms tajā jāiemērc kājiņas un tikai pēc tam pārējais ķermenis. Sākumā bērniņu var vannot pavisam neilgu brīdi, vien dažas minūtes, ar laiku vannošanās ilgumu palielinot.

    3. Palīdz sadzīt nabiņai

    Pirmo vanniņu mazajam var ieplānot jau pirmajās dienās pēc dzimšanas, bet ne pirmajā vakarā pēc tuberkulozes potes. Ja nabiņas klipsis vēl nav nokritis, arī tad vannā likt drīkst. Ja nabiņa vēl dzīst, ūdens tai palīdzēs ātrāk sadzīt.

    4. Sākumā mazajā vanniņā

    Tā kā pirmajos mēnešos vannošanās ilgumam nevajadzētu pārsniegt 5–7 minūtes, mazuli var vannot mazajā vanniņā. Pēc divu mēnešu vecuma zīdainis kopā ar kādu no vecākiem var doties jau ilgākā peldē lielajā vannā.

    5. Ne katru dienu

    Nav vienotas un zinātniski pamatotas atbildes, cik bieži bērnu vajadzētu vannot. Mazuli var vannot reizi divās trijās dienās, bet tas atkarīgs no vecāku vēlmēm. Ja zīdaiņa kakla un citas krociņas ir apsārtušas, tā gan ir zīme – šodien jāiet vannā! Ja, vannojot mazuli, vecāki jūt, ka bēbīša āda kļuvusi sausa, vannošanās reizēm jābūt retākām.

    6. Vannā no rīta?

    Daļa mazuļu ūdenī atslābinās, nomierinās un pēc vannas kļūst miegaini, bet daļa – moži, tāpēc vannošanai nav obligāti jāieplāno vakars. Ja bērns pēc vannas ir grūti nomierināms un nevar iemigt, ieteicams bērna vannošanu veikt no rīta vai jebkurā citā laikā pa dienu.

    7. Vislabāk tīrā ūdenī

    Ir dzirdēti ieteikumi ūdeni mazuļa vannai novārīt, bet vajadzības to darīt nav. Galvenais, lai ūdens ir tīrs. Ja gribas, ūdenim var pievienot kumelīšu novārījumu, taču arī bez tā noteikti var iztikt.

    8. Pareizā temperatūra

    Vannojot zīdaini, ūdenim jābūt 37 grādu temperatūrā, un vislabāk to kontrolēt, izmantojot ūdens termometru, nevis uzticēties savai intuīcijai vai elkonim. Ja ūdens būs par vēsu vai karstu, bērnam tas var radīt diskomfortu un mazais pēc tam var izrādīt nepatiku pret vannošanos.

    9. Siltā telpā

    Ja vannošanas laikā mazais raud, iespējams, ka bērniņam vannošanās nepatīk nevis ūdens temperatūras dēļ, bet tāpēc, ka pati vannasistaba ir pārāk vēsa vai arī tajā ir kaut kas cits, kas bērniņam šķiet neierasts. Labi, ja telpā, kur vanno bērniņu, ir ne mazāk par 21–22 grādiem.

    10. Šampūns reizi nedēļā

    Vismaz pirmos pāris mēnešus nekādus kosmētikas līdzekļus izmantot nevajag. Arī vēlāk, kad bērniņš jau paaudzies, šampūnu un ziepes vajadzētu lietot ne biežāk kā reizi nedēļā. Pirmajos mēnešos mazuļa matus mazgā tikai ar tīru ūdeni. Pēc vannas mazuļa ādu var ieziest ar kādu bērnu losjonu vai pieniņu, kas ir atbilstošs bērna vecumam.

    11. Bez steigas arī pēc vannas

    Pēc vannošanas vecāki cenšas pēc iespējas ātrāk apģērbt bērniņu. Bet labāk zīdaini pēc vannas ietīt lielā dvielī un pielikt mammai pie krūts. Kad mazulis būs paēdis un pārdzīvojis stresu, viņa āda būs atdevusi mitrumu un mazais sapratīs, ka vairs nav ūdenī, viņu varēs mierīgi apģērbt.

    12. Vannas paliktnis

    Jaunajiem vecākiem nereti ir bail turēt mazuli rokās vannojot, jo jaundzimušais šķiet tik trausls. Tad var izmantot vannas paliktni vai lūgt, lai tētis patur jaundzimušo, kamēr mamma viegli apmazgā bēbīti. Galvenais, lai vecākiem vannošanas process ir ērts, lai ir viegli pie vannas noliekties un mazuli noturēt. Var iegādāties arī zīdaiņa vannas statīvu, lai, mazuli vannojot, nav jānoliecas.

    13. Saldākam miedziņam

    Ja vakara pelde bērnu nomierina, pediatre Vita Vītola iesaka pamēģināt darīt šādi: pirms bērna likšanas vannā izsmelt no tās lielu krūzi ūdens. Kad mazais novannots, viens no vecākiem mazuli tur vertikāli, bet otrs, sākot no pleciņiem, aplej mazo ar ūdeni (kas būs atdzisis par kādu grādu vai pusgrādu, ne vairāk). Tā būs ne tikai higiēniska, bet arī enerģētiska noskalošana, kā arī neliela rūdīšana. Tas pirms miega mazo vēl vairāk atslābina, jo viņš iztērē enerģiju, lai sasildītos, un tas reizēm ļauj mazulim labāk iemigt.

    Ņem vērā!

    Ja bērniņš klepo, viņam ir iesnas, paaugstināta temperatūra, likt mazo vannā nevajag!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē