• Mazuļa augšanas seriāls — 12. mēnesis

  Bērns
  Santa.lv
  Santa.lv
  26. septembris, 2018
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Var uzskatīt, ka līdz ar pirmo dzimšanas dienu mazais ir izaudzis no bēbīša vecuma. Pats svarīgākais, lai bērnam netiktu atņemta motivācija darīt pašam, pētīt un darboties. Konsultē pediatre Anna Birka un fizioterapeite Klaudija Hēla.

  Rīkojas apzināti

  12. mēnesī daudzi mazuļi sāk staigāt (taču staigāšanas prasmi var apgūt līdz pat pusotra gada vecumam, jo katrs bērns attīstās savā tempā!). Mazais sāk rīkoties apzināti un saprast, ko vecāki saka un lūdz. Ja mamma aicina bērnu paņemt karotīti, viņš to izdara, ja mamma saka – karsts! –, bērns saprot, ko tas nozīmē. Ar mazuli ieteicams runāt mierīgā, pārliecinošā tonī. Var pamazām bērnam stāstīt, kāpēc kaut kas nav atļauts. Bet jābūt gataviem, ka ne vienmēr, dzirdot nedrīkst!, bērns reaģēs tā, kā pieaugušie vēlas. Labāk novērst bērna uzmanību no nevēlamas rīcības uz vēlamu.
  Padoms! Radiet apstākļus, lai mazulis jūtas droši, netraucējiet viņam izzināt apkārtējo pasauli, priecājieties par katru viņa atklājumu un iejaucieties tikai tad, ja tas apdraud bērna veselību.

  Jaunas prasmes

  Sasniedzot gada vecumu, bērnam parādās jaunas emocionālās izpausmes: kontaktējoties ar svešiem cilvēkiem, viņš kautrējas vai uztraucas, neierastās situācijās var paust bailes. Bērnam patīk atdarināt citus. Lai pievērstu sev uzmanību, mazais atkārto apkārtējo žestus vai dzirdētās skaņas. Daudziem mazuļiem patīk, ja mamma vai tētis dzied, – tā bērns apgūst jaunus vārdiņus. Mazais labprāt darbojas pats, bet protestē, ja kāds mēģina ar viņu kaut ko darīt, piemēram, apģērbt, uzvilkt autiņbiksītes. Kad mazais sāk staigāt, jāraugās, lai bērnam uz grīdas neslīd kājiņas, tad viņam ir grūti paiet, viņš staigā platām kājām vai krīt, dažreiz pat nevēlas staigāt. Daudzi mazuļi šajā vecumā vēlas visur rāpties un kāpt, tāpēc mammām un tētiem vajadzētu paredzēt un novērst riskantās situācijas, lai mazais negūtu traumas. Tā kā šajā vecumā bērns ir īpaši aktīvs un kustīgs, arī ārā daudziem negribas sēdēt ratos, bet iet pašiem vai stumt ratus. Ap gadu bērnu var sākt sēdināt uz podiņa, taču, ja viņš nevēlas, uzspiest podiņmācību nevajadzētu.
  Padoms! Nevajadzētu mazuli atstāt uz dīvāna, no kura viņš var nokrist! Vislabāk mazajam iemācīt pareizi no dīvāna nokāpt – ar kājām pa priekšu.

  Dzīvi uztver kā rotaļu

  Bērnam patīk rotaļāties, un vislabākās rotaļas ir tās, kurās viņš pats var kaut ko izdarīt. Mazais pats izvēlas mantiņas, ar ko spēlēties, kā arī cilvēkus, ar kuriem palikt kopā. Spēlējoties kopā ar vecākiem un vecvecākiem, vērtīgs ir arī kopējs prieks. Bērns dzīvi uztver kā rotaļu, un viss, kas ir apkārt, viņaprāt, ir viens liels rotaļu laukums, un spēlēties un atklāt arvien jaunas lietas taču ir tik interesanti. Piedāvājot bērnam spēles, jāņem vērā, ka šajā vecumā viņš visu bāž mutē, tāpēc vienmēr jābūt līdzās, ja mazais spēlējas ar sīkām lietām, piemēram, pogām, zīlēm. Parasti ap gada vecumu bērnam nepatīk skaļi trokšņi, arī salūts mazo var izbiedēt, tādēļ viņš var slikti gulēt, kļūt raudulīgs.
  Padoms! Pirmā gada jubileju ieteicams svinēt bez lieka skaļuma, lieliem ļaužu pulkiem un trokšņiem. Svinot svētkus, jāatceras, ka bērnam tomēr ir savs režīms un viņš nogurst daudz ātrāk nekā pieaugušie. 

  Patīk samīļoties

  Līdz gada vecumam bērns un mamma ir kā viens vesels, bet ap gadu viņi sāk atdalīties un būt viens otram līdzās. Šajā vecumā bērnam nav nepieciešama 100% mammas uzmanība, viņš var paspēlēties viens pats, galvenais, lai mamma ir netālu. Piemēram, virtuvē gatavo maltīti, atstājot vaļā durvis, lai mazais mammu redz. Ja bērnam būs vēlme, viņš dosies uz virtuvi un mammu atradīs.
  Padoms! Gada vecumā mazuļi parasti labprāt samīļojas un apkampjas. Bērns ir jāmīļo un ik reizi viņam jāatgādina, ka mamma un tētis viņu mīl!

  Zināji?

  Šajā vecumā zūd zīšanas reflekss, tāpēc būtu prātīgi ierobežot māneklīša došanu bērnam, jo tas kļūst par sliktu ieradumu un var ietekmēt bērna sakodienu.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+