Latvijā izdota starptautiski godalgotā bilžu grāmatu bērniem Visi skaitās

Literatūra
Santa.lv
Santa.lv
15. oktobris, 2020
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Publicitātes foto
Bērnu grāmatu izdevniecība Liels un mazs laiž klajā norvēģu autores un ilustratores Kristinas Rūšiftes bilžu grāmatu Visi skaitās, kas adresēta pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem. Grāmatu no norvēģu valodas tulkojusi Jolanta Pētersone.

Rūšiftes bilžu grāmata Visi skaitās tika izdota 2018. gadā norvēģu izdevniecībā Magikon Forlag. Tajā pašā gadā grāmatu nominēja Brāges balvai (Brageprisen, norvēģu gada balva literatūrā) un 2019. gadā grāmata saņēma presitžo Ziemeļvalstu padomes balvu bērnu literatūrā. Visi skaitās ir guvusi lielu starptautisko atzinību, grāmata jau tulkota vairāk kā 30 dažādās valodās.

Rūšifte ir atklājusi jaunu veidu, kā strādāt mudžgrāmatu žanrā. Viņas risinājums ir vienlaikus negaidīts un elegants un mudina pārlasīt grāmatu vēl un vēl. Proti, sākumā tā pat nav nekāda mudžgrāmata. Pirmajā lapā nav neviena cilvēka, tikai meža ainava, attēlota zilām līnijām.

Otrajā lappusē mēs redzam mazu zēnu, kurš guļ gultiņā un skatās laukā pa logu; tekstā lappuses apakšā lasāms: “Viens cilvēks. Viņš guļ un skaita savus sirdspukstus. Viņš prāto, cik cilvēku šajā mirklī vēro tieši tās pašas zvaigznes.”

Nākamajā lappusē šis pats zēns ir pirmajā lappusē redzamajā mežā kopā ar kādu pieaugušu vīrieti. Tekstā lasāms: “Divi cilvēki pārgājienā pa mežu. Viens no viņiem pasaka ko tādu, ko otrs atcerēsies visu mūžu.”

Un šādi Rūšifte turpina būvēt stāstu, lappusi pēc lappuses: pieci cilvēki ģimenē; trīspadsmit cilvēki zīmēšanas kursos; 45 cilvēki satiksmē; 135 cilvēki lidostā. Katru lappusi papildina teksts tajā pašā mazliet atsvešinātajā intonācijā, kas liek lasītājam saprast, ka daudzo sakarību atklāšana ir viņa paša ziņā. Cilvēki ir attēloti vienkārši, taču krāsaini, līdz ar to tie izceļas uz zilā, skičveidīgā fona.

Tas, kas padara Visi skaitās pārlasīšanu interesantu, ir veids, kā autore ļauj vieniem un tiem pašiem cilvēkiem parādīties dažādās lappusēs, kā tie dzīvo savu dzīvi un stāstītāja balss notiekošo komentē tikai ar mājieniem.

Divi cilvēki, kuri katrs atsevišķi jūtas vientuļi liftā vienā lappusē, citā lappusē satiekas bibliotēkā un galu galā apprecas. Kādā citā no šiem ministāstiņiem sieva palīdz vīram izbēgt no cietuma.

Dažkārt joka būtība parādās jau vairākas lappuses pirms paša joka, piemēram, kad satiekas 29 cilvēki biedrībā tiem, kas ģērbjas tikai rozā drēbēs, un “viens apsver izstāšanos”. Vai tas varētu būt tas vīrietis, kurš dažas lappuses iepriekš bija vienīgais atnācis uz bērēm rozā drēbēs? 

Kristina Rūšifte beigusi maģistra programmu Kingstonas universitātē Londonā, bakalaura studijas pabeigusi Kembridžas mākslas skolā. Līdz šim ir izdotas astoņas Rūšiftes bilžu grāmatas, kuras ir tulkotas un izdotas arī citās valstīs – ASV, Dienvidkorejā, Singapūrā, Francijā, Vācijā, Dānijā un citur. Rūšifte ir izdevniecības “Magikon Forlag” līdzīpašniece.

Ziemeļvalstu padome katru gadu izvēlas trīs grāmatas bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem, kurām pievērš īpašu uzmanību Ziemeļvalstu literatūras nedēļas laikā. Šogad projekts norisināsies no 9.-15. novembrim un lasītāji no visām Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm lasīs arī Kristinas Rūšiftes bilžu grāmatu Visi skaitās.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+