Ko 2020. gadā visvairāk lasīja mazie lasītāji?

Kultūra
Santa.lv
Santa.lv
5. janvāris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Publicitātes foto
Bērnu grāmatu izdevniecība Liels un mazs, gadam noslēdzoties, izveidojusi savu 2020. gada pirktāko izdevumu topu.
 1. Pirmo vietu šajā topā ieņem Jurgas Viles un mākslinieces Linas Itagaki komikss Sibīrijas haiku, ko no lietuviešu valodas tulkojusi Dace Meiere.

  1941. gada 14. jūnija deportācija izstāstīta grafiskā stāstā. Komiksa valoda, kurā vienlīdz aktīvi darbojas gan vārdi, gan attēli, spilgti attēlo desmitgadīga zēna pasauli un ļauj tajā ieiet ļoti dziļi un personiski. Grafiskais stāsts «Sibīrijas haiku» atklāj ne tikai grāmatas galvenā varoņa Aļģa likteni: tādus sāpīgus stāstus sirdī glabā daudzi lietuvieši un tieši tāpat arī latvieši. Taču, nepierakstīti un neuzzīmēti, šie stāsti var nogrimt aizmirstībā.

  Tulkotāja un autores par šo grāmatu saņēma Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu, grāmata iekļauta lasīšanas veicināšanas programmas Bērnu un jauniešu žūrija kolekcijā.
   
 2. Otrajā vietā ir jau 2019. gadā lielu popularitāti guvusī ornitologa Viestura Ķerus sarakstītā grāmata Meža meitene Maija ar Didža Upena ilustrācijām.

  Tā ir humāna un jūtīga, bet ne sentimentāla, no klišejām brīva, zināšanās balstīta proza. Sapludinot paša bērnībā piedzīvoto, savu bērnu dzīves epizodes un biologa zināšanas, autoram izdevies radīt dzīvas, ticamas ainas, kas var palīdzēt ģimenēm veidot cieņpilnas attiecības ar dabu.

  Viesturs Ķerus par grāmatu Meža meitene Maija saņēmis Latvijas literatūras gada balvu un Jāņa Baltvilka balvu par debiju bērnu literatūrā Jaunaudze, tā iekļauta lasīšanas veicināšanas programmas Bērnu un jauniešu žūrija kolekcijā.
 3. 3. vietā ir Jura Kronberga dzejoļu krājums Laika bikses.

  Māksliniece Anete Melece papildinājusi tekstu ne tikai asociatīvi, bet arī sižetiski, veidojot savu interpretāciju abu grāmatas varoņu — laika un laika vērotāja īpašībām un sacerot viņu dzīves notikumus. Meleces asprātīgā pasaules uztvere, zīmējuma vieglums un spontanitāte ir radniecīga Jura Kronberga zobgalīgajai prātniecībai, bet viņas radīto tēlu bērnišķīgais mīļums spēj tuvināt tekstu gados jaunākam lasītājam.
 4. 4. vietā ir Ineses Zanderes dzejoļu krājums Bērns, kas neiekrita, ko ilustrējis mākslinieks Reinis Pētersons. Krājuma dzejoļi veltīti bērnu drošībai, traumām un bīstamajām situācijām, no kurām jāiemācās uzmanīties. Abi dzejoļu krājumi iekļauti lasīšanas veicināšanas programmas Bērnu un jauniešu žūrija kolekcijā.
 5. Topa 5. vietu ieņem Svena Nūrdkvista grāmata par večuku Petsonu un kaķi Findusu Pankūku torte, ko no zviedru valodas tulkojusi Mudīte Treimane. Līdz ar Pankūku tortes izdošanu atkārtoti izdota arī grāmata Kad Finduss bija maziņš un pazudis.
 6.  6. vietā ierindojies Ulfa Starka dzejoļu krājums Zvēri, kurus nav redzējis neviens, tikai mēs ar Lindas Bundestamas ilustrācijām.
 7. 7. vietā ir vēl viens tulkojums no zviedru valodas – Pēra Nīlsona grāmata kā suns kā kaķis – vienkāršs, taču emocionāli dziļš romāns jauniešiem. Gan Ulfa Starka dzejoļu krājums, gan Pēra Nīlsons romāns iekļauts lasīšanas veicināšanas programmas Bērnu un jauniešu žūrija kolekcijā.
 8. 8.vietu topā ieņem mūzikas pedagoģes un bērnu dziesmu autores Daces Kravales debija bērnu literatūrā Dorabellas istaba, ko krāšņi ilustrējusi jaunā māksliniece Vivianna Maria Stanislavska.

  Šī grāmata mudina nebūt vieglprātīgi nevērīgiem pret vecām lietām un veciem laikiem, kurus var neiedziļinoties aizmest un aizstāt ar jauniem. Stāsta gaitā bērni sastopas ar restaurācijas jēdzienu, pievērš uzmanību vecu lietu vēsturiskajai un cilvēciskajai vērtībai, tajās iemiesotajām attiecībām, bet līdztekus tiek akcentēta radoša izdoma un spēle gan ģimenes ikdienā, gan bērnu jaunradē, gan radošās profesijās.
 9. Topu noslēdz iemīļotie animācijas filmu un grāmatu varoņi Lupatiņi: 9. un 10. vietā ierindojas interaktīvo uzdevumu grāmatu sērijas Kā Lupatiņi mācījās grāmata Lupatiņi laukos un runājošā pildspalva.

  Sērijas “Kā Lupatiņi mācījās” grāmatas izskatās pēc parastām bilžu grāmatām, bet kļūst ļoti neparastas, kad tiek ieslēgta runājošā pildspalva, kas tiešām prot runāt – gan Kaķa, gan Lupatiņu balsīs. Pietuvinot pildspalvu attēliem, tā stāsta stāstus, dzied dziesmas, skaita dzejoļus un uzdod lasītājam vairākus simtus jautājumu un uzdevumu. Sērijā pašlaik pieejamas četras grāmatas.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+