• Kad gaidīt mazuļa pirmo zobiņu?

    Zobu šķilšanās
    Elīna Kondrāte
    22. jūnijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: SHUTTERSTOCK
    Daudzi vecāki satraucas, kad beidzot mazajam būs pirmais zobiņš. Kas ietekmē zobu šķilšanās ātrumu? Un kā vecākiem saglabāt mieru, ja zobiņu šķilšanās ir šķietami aizkavējusies? Konsultē pediatre un bērnu neiroloģe Vizma Meikšāne.

    Cik mierīgi vai trauksmaini noritēs pirmo zobiņu šķilšanās, lielā mērā atkarīgs no tā, kāds ir bērna nervu sistēmas tips. «Bērns, kurš jūtīgāk reaģēs pret apkārtējiem trokšņiem vai jauniem notikumiem, nemierīgāks būs arī zobiņu nākšanas laikā. Kā jebkuram cilvēkam, arī mazam bērnam ir atšķirīgs sāpju slieksnis, tāpēc pieredzes var būt dažādas, un vecākiem tās nevajadzētu salīdzināt,» iesaka pediatre Vizma Meikšāne un atgādina, ka zobu šķilšanās ir tikai dabisks process, tāpat kā nagu vai matu augšana.

    Zobu augšana un šķilšanās ir ilgstošs process, kas nenotiek vienā dienā vai naktī – zobiņš aug arvien lielāks pamazām, kamēr pāršķeļ smaganu.

    Zobu aizmetņi bērnam veidojas, jau esot mammas vēderā, taču zobiņi ar mazu saknīti sāk augt aptuveni pirmajā dzīves mēnesī. No smaganām zobi sāk šķilties ap pusgada vecumu (laikā no ceturtā līdz devītajam mēnesim). Parasti paši pirmie izšķiļas vidējie priekšzobi apakšžoklī. Drīz vien seko priekšzobi augšžoklī, un tad pārējie zobiņi. Pēc pusotra gada vecumu izšķilsies arī dzerokļi, un šo zobu iznākšanu vecāki parasti pat nepamana.

    Zobu šķilšanās ir ļoti individuāla – kādam mazulim pirmo zobiņu sagaidīs jau četru mēnešu vecumā, taču citam bērnam pirmais izšķilsies vien gada vecumā.

    Ja bērns ir vesels, satraukties nevajag. Nav nozīmes, vai bērns ēd no krūts vai piena maisījumu no pudelītes, zobu šķilšanās ātrumu tas neietekmē – to nosaka ģenētika. «Vecākiem ir jāskatās uz bērna veselības stāvokli kopumā – jāsāk jau ar to, kā bērns ir iznēsāts un piedzimis, kāda ir kaulu sistēma, cik veselīgi ir nagi, mati un āda, kā darbojas gremošanas sistēma, vai bērns saņem pilnvērtīgu uzturu atbilstoši vecumam. Ja bērns ir vesels, aktīvs, ar labu apetīti, attīstās atbilstoši vecumam, ir enerģijas pilns, tad nav pamata uztraukumam, ja pirmais zobiņš izšķilsies tikai pēc 9 mēnešu vecuma.» Tas neietekmēs arī ēšanu vai laiku, kad būtu jāpiedāvā papildēdiens – saspiestu kartupeli vienlīdz labi varēs sakost gan ar smaganām, gan ar zobiem. Neatkarīgi no tā, cik ātri izšķilsies pirmais zobiņš, divarpus gadu vecumā parasti bērnam jau ir visi 20 piena zobi (10 augšžoklī un 10 apakšžoklī).

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē