Kad darba devējam jāatklāj grūtniecība?

Grūtniecība
Sindija Meluškāne
Sindija Meluškāne
19. augusts, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Kad topošajai māmiņai būtu jāatklāj savam darba devējam, ka viņa ir mazuļa gaidībās? Un vai par to jābrīdina darba devējs, dodoties uz darba interviju?

Grūtniecei jāizlemj pašai

Izrādās, ka tikai pati topošā māmiņa drīkst izlemt, kad un kā darba devēju informēt par savu grūtniecību. Darba intervijas laikā darba devējs nedrīkst uzdot jautājumus par jūsu ģimenes stāvokli, grūtniecību un visu citu, kas neattiecas uz paredzētā darba veikšanu. Tāpēc, ja darba devējs pārrunu laikā uzdod jautājumu: «Vai jums ir bērni vai arī tuvākajā laikā tos plānojat?» – tā ir uzskatāma par diskrimināciju.

Tiesa gan, ja runa ir par jau esošām darba attiecībām, iespējamas diskriminācijas gadījumā atšķirīgu attieksmi ir vieglāk pierādīt, ja darba devējs par grūtniecību ir informēts rakstiski, iesniedzot ārsta izziņu. Tāpat arī tiesības, kas attiecas uz grūtnieču aizsardzību, var izmantot tikai tad, ja darba devējs ir informēts par grūtniecības faktu. Un, protams, visas sociālās garantijas, kas pienākas grūtniecības laikā un pēc mazuļa piedzimšanas, varat saņemt vien tad, ja strādājat ar rakstisku darba līgumu.

Kādas tiesības grūtniecei ir darbā?

  • Darba devējam grūtniecei ir jānodrošina iespēja darba laikā atpūsties piemērotos apstākļos, arī atgulties.
  • Grūtniecības laikā ir tiesības atteikties no virsstundām.
  • Tāpat, gaidot mazuli, nav jāstrādā veselībai kaitīgos darba apstākļos. Darba devējam pēc ārsta atzinuma saņemšanas ir jānodrošina topošās māmiņas veselībai nekaitīgi darba apstākļi vai jāpārceļ topošā māmiņa piemērotākā amatā, nemainot darba samaksas apmēru.
  • Ja tas nav iespējams, darba devējam ir jāpiešķir atvaļinājums, saglabājot iepriekšējo vidējo izpeļņu.
  • Ja grūtniece to pieprasa, darba devējam grūtniecei ir jānosaka nepilns darba laiks.

Kā rīkoties, ja saskaries ar diskrimināciju?

  • Ja grūtniecības vai ģimenes stāvokļa dēļ esat saskārušies ar netaisnīgu vai diskriminējošu attieksmi darbavietā, bet darba devējs nereaģē uz jūsu rakstisko sūdzību, ir iespēja vērties: arodbiedrībā;
  • Valsts darba inspekcijā;
  • Tiesībsarga birojā;
  • tiesā.

* Materiāla tapšanā izmantota informācija no bukleta Īsais tiesību kurss jaunajiem vecākiem, ko iespējams lejuplādēt Tiesībsarga mājaslapā tiesibsargs.lv.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+