Kā zināt, vai tavs bērns runā pareizi?

Slimību ABC
Santa.lv
Santa.lv
2. jūlijs, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Spēlējoties ar bērnu, var veicināt viņa runas attīstību, un pat novērst dažus runas traucējumus. Konsultē Arina BINGELIENE, bērnu neiroloģe.
Lai noteiktu, vai bērnam nav runas traucējumu, vecāki var orientēties pēc šādām pazīmēm:
  • 3 gados mazulim ir absolūtas tiesības uz nepareizām skaņām un teikumiem. Galvenais ir, lai viņš saprastu vienkāršas pavēles, un jūs varētu saprast, ko viņš saka, neskatoties uz neskaidru runu. Pēc palīdzības pie speciālista ir jāvēršas, ja trīsgadnieks nerunā vai nemaz nesaprot citu teikto.
  • 4 gados bērnam ir jārunā tā, lai viņu varētu saprast ne tikai vecāki, bet arī pārējie cilvēki. Dabiski, ka tuvākie cilvēki pierod pie neskaidras bērna runas un var to „iztulkot”. Bet ja draugi vai bērnudārza audzinātāja atkārtoti pārprasa, ko mazulis saka, tad, iespējams, ka derētu nodarbības pie logopēda.
  • 5 gados bērns var atļauties nepareizi izrunāt „r” burtu.
  • 6 gados par normu ir pieņemta pareiza izruna un vārdu locījumu izmantošana, prasme sakarīgi un pareizi runāt.

Kā veicināt bērna runas attīstību ar spēļu palīdzību?

Runas attīstību veicina spēle „iesāc – turpini”. Piemēram, jūs parādāt zīmējumu un piedāvājat sacerēt stāstu, jūs to sākat, tad bērns turpina, un jūs pabeidzat. Viens no vecāku uzdevumiem ir atcerēties, ka galvenie spēļu noteikumi ir smaids, prieks, uzslava, sirsnīga ieinteresētība.
 
Bieži bērni, kuri nepareizi runā, arī slikti ēd. Tas izskaidrojams ar košanas muskuļu vājumu. Tos var nostiprināt, dodot mazajam grauzt dārzeņus, augļus, gaļas gabaliņus, sausiņus. Lai bērns paspēlējas, aizturot gaisu aiz vaigiem.
 
Ļoti svarīga ir roku pirkstu kustību attīstība. Vecākiem jābūt pacietīgiem un jāspēj pagaidīt, kamēr bērns PATS aizpogā apģērba pogas vai sašņorē kurpes. Ļoti vērtīga ir veidošana no māla vai plastilīna, tikai jāseko, lai mazulis neapēstu kādu izveidotās figūriņas gabalu!
 
 

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+