Kā pieteikt bērnu pašvaldības dārziņā?

Noderīgi
Elīna Kondrāte
29. jūnijs, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: SHUTTERSTOCK
Viens no vecāku uzdevumiem uzreiz pēc mazuļa piedzimšanas ir reģistrēt bērnu rindā uz pašvaldības bērnudārzu. Cik pašvaldības bērnudārzos vienlaikus var reģistrēties? Kam bērnudārza rindā ir priekšroka? Un vai vietu pašvaldības bērnudārzā var atlikt?

Kur un kā reģistrēties?

Bērnu pirmsskolas izglītības iestādē var pieteikt, iesniedzot pieteikumu pašvaldības domē, pagasta pārvaldē, izglītības pārvaldē vai pirmsskolas izglītības iestādē. Rīgā uz bērnudārzu var pieteikties arī Rīgas domes Apmeklētāju pieņemšanas centrā, pilsētas dzimtsarakstu nodaļās, kā arī Rīgas Dzemdību namā. Šajās iestādēs arī iespējams interesēties par virzību bērnudārza rindā.

Reģistrējot bērnu pašvaldības bērnudārzā, nepieciešams viena vecāka personu apliecinošs dokuments, kā arī bērna dzimšanas apliecība.

Arvien vairāk pašvaldību aicina pieteikt mazuļus bērnudārzā arī elektroniski. Piemēram, interneta vietnē epakalpojumi.lv var pieteikties uz Rēzeknes, Olaines, Jelgavas, Ventspils, Carnikavas un Ādažu pirmsskolas izglītības iestādēm, bet pilsētu pašvaldību interneta vietnēs bērnus var pieteikt dārziņos Siguldas, Rīgas, Mārupes un citās pašvaldībās. Arī Valmierā bērnudārza rindā iespējams reģistrēties neklātienē, izmantojot portālu latvija.lv. Šajās interneta vietnēs, ievadot unikālu reģistrācijas numuru vai bērna datus, ērti arī sekot līdzi rindas virzībai.

Cik pašvaldības bērnudārzos var pieteikties?

Skaits, cik bērnudārziem var pieteikt bērnu, katrā pašvaldībā atšķiras. Rīgā un Ventspilī tie ir trīs bērnudārzi, savukārt Rēzeknē bērnu vienlaikus var pieteikt visos 12 pašvaldības dārziņos, bet Dobelē un Siguldā vecākiem jānorāda viens prioritārais bērnudārzs. Kamēr tiek gaidīta vieta pašvaldības dārziņā, mainoties dzīvesvietai vai citiem apstākļiem, vecākiem ir iespējams mainīt izvēlēto vai prioritāro bērnudārzu, iesniedzot iesniegumu attiecīgajā pašvaldības iestādē. Šādi vieta rindā netiks zaudēta. Rīgā, ja bērns reģistrēts trijos bērnudārzos un kādu no tiem vecāks nolemj mainīt, tad no jauna izvēlētajā dārziņā bērns rindā tiek uzņemts, sākot ar pieteikšanās datumu. Savukārt bērnudārzā, kuru nemaina, paliek pirmreizējais reģistrēšanās datums.

Kad bērns jau ir uzņemts kādā no vecāku izvēlētajiem pašvaldības bērnudārziem, uz pārējiem viņš vairs nepretendē un no rindas izstājas.

Kamēr gaida rindā uz pašvaldības dārziņu, bērns var apmeklēt arī pašvaldības līdzfinansētas interešu izglītības iestādes (piemēram, estētikas skolu) vai saņemt pašvaldības līdzfinansējumu, apmeklējot privāto dārziņu. Arī šajā gadījumā vieta pašvaldības bērnudārza rindā netiks zaudēta.

Kāpēc vieta rindā pēkšņi mainās?

Dažkārt šķiet, ka rinda uz pašvaldības bērnudārzu jau pienākusi, taču vieta tajā pēkšņi mainās. Kāpēc tā? Pašvaldības bērnudārzos saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem un Latvijas Republikas spēkā esošo normatīvo aktu noteiktajiem gadījumiem ir prioritātes, kuriem bērniem uzņemšanā būs priekšroka. Kādā kārtībā šīs prioritātes darbosies, nosaka katra pašvaldība individuāli. Garākās rindas uz pašvaldības bērnudārziem veidojas Latvijas lielākajās pilsētās un Pierīgas pašvaldībās. Tomēr ne visās pašvaldībās ir šāda problēma. Piemēram, Mālpilī, kurā ir viens bērnudārzs, vai Rēzeknē, kurā ir 12 pirmsskolas izglītības iestādes, vai Dobeles novadā, kurā ir septiņi bērnudārzi un četrās skolās izveidotas pirmsskolas grupas, par garām rindām jāsatraucas nav – tās uz priekšu virzās raiti.

Par spīti garajām rindām, pašvaldībai līdz obligātajam izglītības vecumam bērnam jānodrošina vieta pašvaldības bērnudārzā.

Rīgā bērnam, kuram kalendārajā gadā aprit pieci vai seši gadi, statusu obligātais izglītības vecums katra kalendārā gada sākumā piešķir elektroniskā datubāze, ja bērna dzīvesvieta ir deklarēta Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā. Savukārt Rēzeknes administratīvajā teritorijā visi deklarētie bērni tiek nodrošināti ar vietu pirmsskolas izglītības iestādē jau no triju gadu29.06.2018 12:34 vecuma.

Ārpuskārtas statuss parasti tiek piešķirts:

  • ja brālis vai māsa jau apmeklē šo pašu pirmsskolas izglītības iestādi;
  • ja bērnudārzā strādā kāds no vecākiem;
  • ja bērnam attiecīgajā kalendārajā gadā aprit pilni trīs vai pieci gadi;
  • ja bērna vai viņa likumiskā pārstāvja dzīvesvieta ir deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā;
  • ja kāds no vecākiem darba pienākumus veic militārajā dienestā vai ir Iekšlietu ministrijas sistēmas amatpersona;
  • ja bērns maina izglītības programmu no speciālās uz vispārizglītojošo;
  • bērniem no trūcīgām vai audžu ģimenēm.

Kā notiek uzņemšana pašvaldības bērnudārzā?

Pieteikt bērnu pašvaldības dārziņā var visa gada garumā, taču jaunu grupu komplektācija parasti notiek no maija līdz augustam. Rīgā tā beidzas rudens sākumā, bet Carnikavā  uzņemšana jaunajam mācību gadam notiek jau martā. Mācību gads pašvaldības bērnudārzos sākas 1. septembrī. Taču, ja atbrīvojas kāda vieta, bērnu uzņems arī citā laikā (piemēram, Saulkrastos pašvaldības bērnudārzā rinda tiek precizēta divreiz gadā). Ja apstiprināta bērna uzņemšana pašvaldības dārziņā, vecāki no bērnudārza saņems rakstisku vēstuli, elektronisku vai telefonisku uzaicinājumu. Parasti uzaicinājums jāapstiprina nepilna mēneša laikā (Rīgā un Ventspilī – 15 dienu laikā, Siguldā – piecu dienu laikā).

Vai vietu bērnudārzā var atlikt?

Nereti bērns pieteiktajā laikā vēl nav gatavs sākt apmeklēt bērnudārzu. Šādos gadījumos vietu bērnudārzā var pārcelt uz vēlāku laiku, to nezaudējot. Ja Rīgā vecāki rindā uz bērnudārzu reģistrējušies elektroniski (eriga.lv), var atteikties no piedāvātās vietas, kā arī reģistrēšanās sistēmā norādīt vēlamo laiku, kad bērns sāks iet dārziņā. Šo laiku var mainīt, sākotnējais reģistrēšanās datums no tā nemainās. Sistēmā ir arī atzīme Neiekļaut uzņemamo sarakstā, kas arī norāda, ka pašreiz vecāki nevēlas saņemt uzaicinājumu no pirmsskolas izglītības iestādes. Saulkrastos no vietas dārziņā var atteikties un to pārcelt uz laiku līdz vienam gadam. Sazinoties telefoniski vai uzrakstot iesniegumu, laiku, kad bērns vēlas uzsākt bērnudārza gaitas, var mainīt arī Dobelē, Valmierā, Ventspilī un citās pašvaldībās.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+