• Šobrīd

  weather img

  Rīga +2°C Mākoņains, DR vējš, 3.09 m/s

  Kā piedzīt uzturlīdzekļus?

  Ģimene
  Laura Liepa
  20. jūnijs, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Ko darīt, ja rūpes par bērnu sagūlušas tikai uz viena vecāka pleciem gan emocionāli, gan finansiāli? Konsultē Linda Sparāne, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas Juridiskās nodaļas vadītāja.

  Izrādās, uzturlīdzekļu pieprasīšana vairs nav ilgs un sarežģīts process, kā tas bija vēl samērā nesen, un tiek darīts viss, lai naudu bērna uzturēšanai vecāks varētu saņemt pēc iespējas ātrāk. Ja viens no vecākiem par bērnu negādā un nedod naudu bērna uzturēšanai – lai saņemtu valsts garantētos uzturlīdzekļus, vairs nav jāvēršas tiesā, bet tikai  jāraksta iesniegums Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijai.

  Kādos gadījumos pienākas uzturlīdzekļi?

  Civillikums nosaka, ka vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu, un šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Nav izšķirīgi, vai vecāki ir bijuši oficiālā laulībā un šī laulība ir šķirta vai nav, galvenais kritērijs ir tas, ka viens no vecākiem nenodrošina bērnam uzturlīdzekļus.

  Ja viens no vecākiem nonācis šādā situācijā un savstarpēji vienoties par uzturlīdzekļiem bērnam nav iespējams, uzturlīdzekļus var pieprasīt Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijai.

  Sākot ar 2017. gada 1. septembri, uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda iespējams saņemt arī pēc bērna pilngadības sasniegšanas, ja bērns turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijas Republikā (izziņa no mācību iestādes nav nepieciešama!), bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecumam. Uzturlīdzekļu izmaksa no Uzturlīdzekļu garantiju fonda netiks veikta bērniem, kuri pēc pilngadības sasniegšanas turpina iegūt augstāko izglītību.

  Kas nosaka uzturlīdzekļu apmēru?

  Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem minimālais uzturlīdzekļu apmērs katram bērnam līdz 7 gadu vecumam ir 25%, savukārt no 7 līdz 21 gada vecumam – 30% no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēnešalgas. Iepriekš līdz ar minimālās mēneša darba algas pieaugumu pieauga arī valsts garantēto uzturlīdzekļu apmērs bērnam. Taču kopš pagājušā gada valsts garantēto uzturlīdzekļu apmērs nav piesaistīts minimālās algas apmēram. Tas nozīmē, ka valsts maksāto uzturlīdzekļu summa nemainās un ir konstanta summa neatkarīgi no tā, vai valstī tiek palielināta minimālā alga.

  Atbilstoši Ministru kabineta noteikumos Nr. 616 “Noteikumi par izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru no Uzturlīdzekļu garantiju fonda” ietvertajiem nosacījumiem no fonda arī nākamajā gadā izmaksā:

  • 107,50 eiro katram bērnam no viņa piedzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai, bet ne vairāk par tiesas nolēmumā vai vienošanās tekstā par uzturlīdzekļiem noteikto;
  • 129 eiro katram bērnam no septiņu gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai un pilngadīgai personai no 18 gadu vecuma sasniegšanas līdz 21 gada vecuma sasniegšanai, ja tā turpina apgūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību, bet ne vairāk par tiesas nolēmumā vai vienošanās tekstā par uzturlīdzekļiem noteikto.

  Izšķirot strīdu par uzturlīdzekļu apmēru tiesā, tos var pieprasīt arī lielākā apmērā par minimālo, taču prasītājam ar pierādījumiem jāpamato, ka prasītā summa atbilst bērna vajadzībām un abu vecāku materiālajām iespējām. Ja ar tiesas lēmumu būs noteikts lielāks uzturlīdzekļu apmērs, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija izmaksās uzturlīdzekļus noteiktajā minimālajā apmērā, bet starpību piedzīs (ja tas būs iespējams) tiesu izpildītājs. Tiesu izpildītājs vērš piedziņu uz ienākumiem, kustamo un nekustamo īpašumu, un uzturlīdzekļu parādam nav noilguma (tad, kad ir ienākumi, parāds tiek piedzīts).

  Kā var saņemt uzturlīdzekļus?

  No 2017. gada 1. aprīļa uzturlīdzekļus var saņemt arī bez tiesas nolēmuma. Tas nozīmē, ka vecākam, kura aprūpē ir bērns (bērnam jābūt noteiktai paternitātei – bērna tēvs ir norādīts dzimšanas apliecībā un par viņu ir ziņas Iedzīvotāju reģistrā), jāvēršas Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā ar iesniegumu.

  Visērtāk uzturlīdzekļu saņemšanai var pieteikties, aizpildot iesniegumu portālā latvija.lv.

  Pēc iesnieguma saņemšanas Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija pieprasa informāciju no otra vecāka (pierādījumus par uzturlīdzekļu nodrošināšanu un informāciju par apstākļiem, kas saskaņā ar likumu var būt šķērslis uzturlīdzekļu izmaksai no Uzturlīdzekļu garantiju fonda). Ja ir konstatēti visi apstākļi, lai varētu saņemt uzturlīdzekļus, tiek pieņemts lēmums par uzturlīdzekļu izmaksu. Uzturlīdzekļus iespējams saņemt apmēram triju mēnešu laikā no pieprasījuma iesniegšanas datuma. 

  Kas notiek ar uzturlīdzekļu nemaksātājiem?

  Parādniekam ir pienākums atmaksāt Uzturlīdzekļu garantiju fondam viņa vietā izmaksātos uzturlīdzekļus un likumiskos procentus par tiem. Ja parādnieks labprātīgi nepilda Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, parāds tiek piedzīts piespiedu kārtā.

  Krimināllikumā paredzēta kriminālatbildība, ja vecāks izvairās pildīt tiesas nolēmumu, ar kuru uzlikts pienākums nodrošināt bērnu ar uzturlīdzekļiem. No 2018. gada 1. janvāra stāsies spēkā arī regulējums, kas paredz kriminālatbildību, ja parādnieks nepilda Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu par uzturlīdzekļu izmaksu. Tas nozīmē, ka vecāks, kura aprūpē ir bērns, var vērsties policijā ar iesniegumu, ja ir aizdomas, ka otrs vecāks izvairās no uzturlīdzekļu maksāšanas. Uzturlīdzekļu parādniekiem var arī tikt piemērots transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums.

  Uzturlīdzekļu parādnieku dati pieejami portālā latvija.lv (autorizējoties un ievadot konkrētā cilvēka personas kodu, var uzzināt, vai viņš ir uzturlīdzekļu parādnieks). Ja bērna vecāks, no kura tiek pieprasīti uzturlīdzekļi, ir izbraucis ārpus Latvijas, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija ar attiecīgu konkrētās valsts iestāžu palīdzību meklē nemaksātāju (minimālo uzturlīdzekļu saņemšanu tas neietekmē).

  Tev palīdzēs!

  Daudz vērtīgas informācijas atradīsi Uzturlīdzekļu garantiju fonda mājaslapā sadaļā Uzturlīdzekļu saņemšana). Ir pieejamas arī konsultācijas pa telefonu (tālr. 67830626) vai klātienē Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā (Rīgā, Pulkveža Brieža ielā 15).

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+