• Šobrīd

  weather img

  Rīga +3°C Mākoņains, R/DR vējš, 3.09 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Skrituļo droši!

  Bērns
  12. jūnijs, 2009
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Pārvietojoties uz riteņiem – ar skrituļslidām, skrituļdēli un riteni –, vajadzīgi aizsargi.

  Sākumā rīkojos tāpat kā daudzi – iegādājos puikam skrituļslidas vien, aizsargu pirkšanu atstājot uz vēlāku laiku. Tā sakot – nekas traks taču notikt nevar!

  No sākuma, bažīgi steberēdams uz priekšu, puika nudien nekrita. Turklāt es biju turpat līdzās – gatava saķert ik mirkli. Bet bērni pie jaunām prasmēm piešaujas ātri, un drīz vien viņš uz priekšu devās daudz ātrāk, nekā spēju sekot. Kādā vakara pastaigā man atlika vien noskatīties, kā puika tālumā uz līdzenas vietas aizšļūca pa asfaltu. Rezultāts – nobrāzti ceļgali, cauras bikses un daudz asaru.

  Nākamajā dienā devāmies uz sporta preču veikalu. Ieguvumi izrādījās krietni lielāki par iztērēto naudas summu. Lūk, daži no tiem!

  • Drošības izjūta gan vecākiem, gan bērniem.

  • Praktiska aizsardzība. Reiz kritienā mazo snīpi no ietriekšanās asfaltā pasargāja vien ķiveres izbīdījums... Apskatot švīkas un robus uz aizsargiem, zinu – tieši tādi varētu būt puikas ādā. Bet – par laimi – nav!

  • Atbildības izjūta. Nu, nav skrituļošana izklaide vien – tā ir arī gana bīstama nodarbe, un tai pienācīgi jāsagatavojas. Kamēr puika uzvelk aizsargus, paiet minūtes piecpadsmit, tāpēc vairākkārt viņš mēģinājis čīkstot izdīkt iepriekšējo brīvo režīmu, bet es nepiekāpjos. Nē, un viss! «Aha,» viņš liek aiz auss, «ja reiz tik rūpīgi jāgatavojas, tātad tas ir nopietni!» – un tiešām apzināti vai neapzināti slido uzmanīgāk nekā iepriekš.

  • Rūpēties par sevi – tas ir stilīgi! Kaut arī vecmāmiņa par mūsu izskatu smejas aizgūtnēm un cenšas izlikties, ka mūs nepazīst, līdz skrituļošanas vietai mazpilsētā dodamies «pilnā ekipējumā». Un puika soļo, no lepnuma vai plīsdams – garāmgājējiem uzreiz redzams, ar ko viņš nodarbojas!

  Kā skrituļojot izvairīties no sadursmes ar šķērsli?

  • Visdrošāk – šķērslim ar loku apslidot apkārt. Bet ne vienmēr tas iespējams.

  • Balstoties uz vienas kājas, celt uz augšu otras kājas purngalu un bremzēt ar papēdi. Jārēķinās, ka bremzēšanas ceļš būs vairāki metri.

  • Vienu slidu pavērst šķērsām – perpendikulāri otrai. Bet, protams, velkot slidu grābekļveidīgi, tiek deldēti tās riteņi.

  • Ja iespējams, ielēkt zālienā un, lai nenokristu, pāris soļu paskriet. No smiltīm un zemes gan cietīs slidu gultņi.

  Kā aizsargus lietot pareizi

  • Ķivere jāvalkā taisni, nevis – kā to bieži dara bērni – atbīdīta uz pakauša.

  • Ķiveres stiprinājumiem vajadzētu būt nostieptiem, bet ne pārāk stingriem, slēdzim – aiztaisītam.

  • To, vai aizsargi atrodas īstajās vietās – uz locītavas –, var pārbaudīt, kāju un roku saliecot.

  • Nevajadzētu slinkot, aizsargu neuzvelkot pilnībā, bet fiksējot tikai ar siksniņām. Siltā laikā aizsargus velk uz kailas miesas, vēsākā – virs apģērba. Protams, var vilkt arī zem drēbēm – ja nav žēl kritienā sabojāt apģērbu.

  • Ražotāji iesaka pēc nopietna kritiena aizsargu vai ķiveri nomainīt arī tad, ja bojājums nav acīm redzams.

  • Tā kā ķivere un aizsargi var deformēties temperatūrā, augstākā par 60 grādiem, tos ilgstoši nedrīkstētu atstāt tiešos saules staros vai automašīnā.

  Sargā sevi arī pats!

  Kaut arī bērns ar ķiveri un aizsargiem var justies krietni drošāk nekā bez tiem, tomēr der atcerēties – no visām traumām tie nepasargā, un pat tad, ja trieciens trāpa tieši pa aizsargu, trieciena spēks tiek amortizēts tikai daļēji. Turklāt var gadīties nokrist tik nelaimīgi, ka aizsargi – bijuši nebijuši. Tāpēc jācenšas izvairīties no situācijām, kurās traumu iespēja ir īpaši augsta.

  Kaut arī šķiet – telpas ir droša vieta, kur apgūt pamatiemaņas, vissmagākās traumas var gūt tieši mājās. Laukā kritieniem ir vairāk vietas, bet te – ik uz soļa kāds ass stūris, apmale, rokturis. Turklāt kāja var aizķerties aiz elektrības vadiem, tepiķa malas, sliekšņa.

  Atšķirībā no riteņa vai skrejriteņa skrituļslidas vai skrituļdēli nevajadzētu izmantot par pārvietošanās līdzekli, piemēram, no mājām uz bērnudārzu. Kāpēc? Slidotāju no ierindas var izsist sīkākais olītis vai gramba ceļa segumā, turklāt ne ar skrituļdēli, ne skrituļslidām nav iespējams ātri apstāties. Skrituļojot pa ietvi, jebkurā mirklī no pagalma var izbraukt automašīna, kāds plaši atvērt mājas vai automašīnas durvis vai ātrā solī iznākt no veikala, un bērns, nespējot nobremzēt, spiests ietriekties šķērslī. Bīstamas vietas ir krustojumi ar ielu – pietiek ar nelielu ietves slīpumu, lai bērns nespētu apstāties un izbrauktu uz ielas.

  Ietves vietā labāk izvēlēties skeitparku, sporta trasi, parku vai iekšējo pagalmu, kurā automašīnas parādās reti un pārvietojas ar dzīvojamā zonā pieļauto ātrumu. Bet arī šeit bērnu ieteicams apģērbt košās drēbēs – lai viņš būtu pamanāms arī kājāmgājējiem. Kvalitatīvos aizsargos un ķiverēs ir iestrādāti arī atstarotāji.

  Konsultē sporta preču veikala «Champion» pārdevējs ANDRIS KRAUJA.

  Teksts: Zita Ramma

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+