• Vai hemangioma bērnam ar laiku var izzust?

    Veselība
    Zane Kazāka
    Zane Kazāka
    4. marts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Diezgan daudziem mazuļiem uzreiz pēc piedzimšanas vai piedzimstot uz ādas redzams ugunīgi sarkans plankums jeb hemangioma. Vai ar laiku hemangioma izzudīs? Vai to var izārstēt? Un kādēļ tā rodas? Konsultē Zane Ābola, bērnu ķirurģe Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

    Kas ir hemangioma?

    Hemangioma bērnam var parādīties divējādi – piedzimstot ir redzams pavisam niecīgs sārts veidojums uz ādas, kas samērā strauji sāk augt, vai arī tā ir ļoti labi redzama jau piedzimstot. Hemangioma var atrasties jebkur – uz rokām, kājām, sejas, vēdera, dzimumorgāniem u. c. Tā var būt plāna (ādas līmenī), kā zemādas veidojums vai arī abi kopā. Zemādas hemangiomas gadījumā to uzreiz var redzēt cauri bērna plānajai ādiņai. Dažkārt virsādas hemangiomas, kas ir tuvu galvaskausa atverēm (acīm, ausīm), ietiecas arī ķermeņa iekšienē, kā arī var atrasties iekšējos orgānos kā atsevišķs veidojums. Hemangiomas izmēri mēdz būt dažādi, tā var būt pavisam neliela, vidēja vai – pavisam retos gadījumos – jau pārklāj lielas ķermeņa daļas, bērniņam piedzimstot (pa visu roku, pusi sejas u. tml.). Bet, kā uzsver daktere Zane Ābola, lai cik liela būtu hemangioma un lai kur tā atrastos, tā ir pilnībā labdabīgs asinsvadu veidojums.

    Meitenēm biežāk nekā zēniem

    Ir novērots, ka meitenēm hemangiomas veidojas biežāk nekā puišiem. Zane Ābola stāsta, ka pasaulē nevienam vēl nav skaidrs, kāpēc tās rodas. Un, tā kā hemangiomu izcelsme nav līdz galam izpētīta, nav arī iespējams neko profilaktiski darīt, lai no tās izvairītos. Respektīvi, nav datu par kādu īpašu riska faktoru, kam grūtniecības laikā būtu jāpievērš uzmanība, lai hemangioma bērniņam neuzrastos.

    Kā hemangioma uzvedas?

    Apmēram līdz gada vecumam hemangiomai ir tā sauktais ziedēšanas laiks jeb laiks, kad tai piemīt potenciāls augt.

    Vienam bērnam hemangiomas augšanas process apstāsies jau piecu mēnešu vecumā, citam – septiņos mēnešos, bet kādam tikai ap gada vecumu.

    Tas ir atkarīgs no katra bērna individuāli, un no malas nav iespējams pateikt, kā konkrētā hemangioma uzvedīsies. Pēc tam, kad hemangioma ir pārstājusi ziedēt, tās dabiskā attīstības gaita norit pretējā virzienā – sāk samazināties jeb regresēt. Ugunīgais sārtums, sākot ar centru, palēnām noplok. Samazināšanās un pazušana notiek samērā ilgi. Atkarībā no tā, cik liela un bieza hemangioma ir paspējusi izveidoties, tā mazinās līdz triju, piecu, septiņu vai pat desmit gadu vecumam. Plānās un mazās hemangiomas līdz bērna triju gadu vecumam parasti pazūd pilnībā bez pēdām. Apmēram puse hemangiomu līdz galam nesamazinās un paliek redzamas – gan ne tik košas un lielas, kādas tās bijušas sākotnēji.

    Vai hemangiomu var izārstēt?

    Hemangioma bērnu neapdraud, līdz ar to mierīgi var gaidīt, kad tā apstājas augt un pati ar laiku samazinās. Vēlams gan to darīt ārsta uzraudzībā un plānu, kā rīkoties, ir vērts saskaņot bērna pirmajos dzīves mēnešos, kad hemangioma vēl ir aktīva, ar potenciālu augt. Dažkārt vecākiem rada bažas hemangiomas straujā palielināšanās. Taču, lai saprastu, vai tā arī objektīvi ir strauja, pirms dodaties pie ārsta, sagatavojiet datus, cik ātri notiek izmaiņas, vai nu to ik pārnedēļas nofotografējot vienā un tajā pašā rakursā, vai izmērot ar lineālu vienā un tajā pašā vietā. Ja, atnākot pie ārsta, viņš apstiprinās, ka hemangioma vēl ir samērā neliela, aktīva, ar tendenci ātri augt, viņš izrakstīs ziedi (propranolola gelu, kas neuzsūcas organismā, bet darbojas lokāli.) hemangiomas augšanas apstādināšanai.

    Hemangioma no ziedes lietošanas nevar pazust pavisam, tas nav iespējams, un tāds arī nav tās uzdevums. Hemangioma var kļūt mīkstāka, mazliet saplakt, kā arī vairs nebūt tik spilgta.

    Gela mērķis ir neļaut tai augt lielākai, lai brīdī, kad tās augšana apstājas pavisam, tai būtu jāveic mazāks samazināšanās ceļš atpakaļ.

    Ķirurgs vai dermatologs?

    Vecākiem nereti ir priekšstats, ka ar hemangiomu cīnās ķirurģiski, bet tā gluži nav. Aktīvā fāzē ķirurģiski hemangiomu neizņem. To dara tikai tad, ja bērnam piecu, septiņu vai desmit gadu vecumā hemangioma vēl nav pavisam pazudusi, āda neaktīvās hemangiomas dēļ ir izmainīta un vecākus vai bērnu neapmierina, kā tā izskatās. Vēl viens klasisks priekšstats par cīņu ar hemangiomu ir lāzeroperācija. Taču lāzers nevar noslīpēt vai izņemt hemangiomu, tikai dot impulsu, lai tā apstātos augšanā. Turklāt atšķirībā no gela procedūra ir sāpīga un var radīt izčūlojumus, atstāt rētas, un tad, kad hemangioma pēc gadiem izzūd, lāzera iedarbības vietā var palikt redzamas pēdas. Kārtība, kā rīkoties hemangiomas gadījumā ir šāda: doties pie ģimenes ārsta, kurš novērtē situāciju un izlemj, pie kura speciālista bērniņu tālāk nosūtīt. Pēc būtības sniegt konsultāciju par ādas stāvokli un uzraudzīt bērnu var arī dermatologs.

    Sarežģītāki gadījumi

    Ir reizes, kad hemangioma atrodas tādā ķermeņa vietā, kas bērnam traucē funkcionāli (piemēram, uz acu plakstiņa; tas no smaguma noslīd uz leju, un ir traucēta redze, vai hemangioma aug aiz acs ābola, to spiežot ārā, vai elpceļos, apgrūtinot elpošanu), vai arī tā aizņem ļoti plašu laukumu – tad ārsts var izrakstīt propranololu lietot iekšķīgi. Pirms tā izrakstīšanas bērniņam veic papildu izmeklējumu – kardiogrammu, kā arī nosūta uz konsultāciju pie bērnu kardiologa. Tas ir nepieciešams, jo ir bērni, kam mēdz būt noteiktas sirds ritma vadīšanas īpatnības (kas nav saucama par slimību, bet ir atšķirīga, individuāla iezīme). Tad šīs zāles dot nedrīkst, jo tās var apdraudēt bērna veselību un pat dzīvību. Šādos gadījumos, kas gan ir ļoti reti, ārsts izraksta citus medikamentus. Uz ķermeņa var būt arī vairākas hemangiomas. Ja ir trīs līdz piecas vai vēl vairāk, ārsts saskaņā ar vadlīnijām nosūtīs bērnu uz papildu izmeklējumiem – vēdera dobuma ultrasonogrāfiju, lai noteiktu, vai hemangiomas nav arī kādos iekšējos orgānos. Tās, piemēram, mēdz būt aknās. Tas gan nenozīmē, ka steidzamā kārtā būs jāveic ķirurģiska iejaukšanās. Ārstam vienkārši ir jāzina, vai iekšējos orgānos hemangioma ir vai nav un cik tā ir liela, lai attiecīgi pieņemtu tālāku lēmumu par to ierobežošanu. Tāpat, ja uz ādas redzamas trīs vai piecas hemangiomas, pastāv ļoti neliels procents, ka kāds veidojums ir arī galvas smadzenēs. Vienīgais veids, kā to droši uzzināt, – veikt bērniņam magnētisko rezonansi. Maziem bērniem to ir iespējams izdarīt tikai vispārējā anestēzijā, līdz ar to lēmumu par to, vai to darīt vai ne, vecāki pieņem kopā ar ārstu.

    Magnētisko rezonansi veic arī tad, ja uz ādas esošā hemangioma ir pie galvaskausa atverēm – pie acīm, pie ausīm. To dara, lai noskaidrotu, cik dziļi un cik lielā laukumā tā ietiecas iekšā galvaskausā, lai izlemtu, kā tālāk rīkoties.

    Vai jāsadzīvo ar ierobežojumiem?

    Daktere mierina, ka hemangioma nerada bērna dzīvei nekādus papildu ierobežojumus. Ar to droši var iet peldēties, vannoties, aktīvi dzīvot. No saules jāsargā tieši tāpat kā mazi bērni bez hemangiomas – atļauts atrasties saulē saprātīgi, bet piesardzīgi, bez ilgstošas uzturēšanās tiešos un karstos saules staros. Vasarā var uzvilkt brīvu, elpojošu, plānu krekliņu ar garām rokām – kā to darītu jebkurā citā gadījumā.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē