• Vai ir gadījumi, kad epidurālā anestēzija nav vēlama?

    Grūtniecība
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    25. jūlijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Ginekoloģe Daiga Baranovska atbild topošās māmiņas jautājumam par epidurālo anestēziju.

    Jautājums: Gatavojos savām pirmajām dzemdībām. Esmu dzirdējusi dažādus stāstus un nevaru saprast, vai izvēlēties epidurālo anestēziju. Vai ir gadījumi, kad epidurālā anestēzija ieteicama, un reizes, kad tā nav vēlama?

    Atbild ginekoloģe Daiga Baranovska: Objektīvi raugoties, nav situāciju, kad epidurālā anestēzija nav ieteicama. Vienīgi tad, ja sieviete dzemdību vietā ierodas ar pilnu dzemdes kakla atvērumu, anestēziju īsti nevajag. Pārējām neatkarīgi no tā, vai šīs ir pirmās vai otrās dzemdības, vai dzemdību darbība rit uz priekšu ātri vai lēni, ja sieviete no sāpēm jūt lielu diskomfortu, var izvēlēties anestēziju. Nelielās dzemdību nodaļās tā var būt sarežģīti plānojama un varbūt ne uzreiz pieejama, tāpēc par anestēzijas iespējām ieteicams konsultēties ar personālu jau iepriekš. Lielajās dzemdību palīdzības iestādēs anesteziologi parasti ir turpat uz vietas, tādēļ atsāpināšana iespējama vienmēr.

    Ir atsevišķas medicīniskas situācijas, kad anestēziju iesaka īpaši: piemēram, sievietēm, kam ir ļoti paaugstināts asinsspiediens, asinsrites slimības, sarežģīts psihoemocionālais stāvoklis vai dzemdes disfunkcija, ko var koriģēt ar anestēziju.

    Taču tas ir dzemdību nodaļas speciālistu kompetencē, un tad atsāpināšanu piedāvā mediķi, izvēloties atbilstošāko dzemdību taktiku. Ja topošajai māmiņai ir nopietnas mugurkaula problēmas, bijušas traumas vai operācijas (bet ne vienkārši diska trūce), tad var domāt, vai nepieciešama anestēzija. Vislabāk visas neskaidrās situācijas izrunāt ar izvēlētās dzemdību iestādes anesteziologu. Vēl labāk, ja uz konsultāciju aiziet ar visiem izmeklējumiem, lai palīdzētu izlemt, vai anestēzija ir iespējama. Jāatceras, ka var taču gadīties, ka pēkšņi nepieciešams akūts ķeizargrieziens, un tad 99% gadījumu veic spinālo anestēziju, kas principā ir tas pats. Arī tad, ja sievietei ir nopietni asins recēšanas traucējumi vai nopietna strutaina ādas infekcija un pastāv risks inficēt arī mazuli, anestēzija ir diskutējams jautājums. Alternatīvas? Smieklu gāze, bet daudzos stacionāros tās nav. Var izmantot akupunktūru, masāžu, eļļas, aromterapiju. Arī dzemdības ūdenī var būt mazāk sāpīgas un relaksējošas – tās piedāvā daudzās dzemdību nodaļās.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē