Saldā sieviete jeb Grūtniecības diabēts

Diabēts grūtniecei
Gunta Šenberga
Gunta Šenberga
26. jūlijs, 2010
1 komentārs

Drukāt

Saglabāt

Sesiones de fotos especiales y embarazo 💓
Foto: Reproducción Asistida, flickr.com/fertilidad
Sesiones de fotos especiales y embarazo 💓
Latvijā tas netiek uzskaitīts. bet grūtniecības diabēts var būt 1-14 procentiem grūtnieču. Konsultē P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcas ginekoloģe SANDRA VĪTIŅA un endokrinoloģe DACE TETEROVSKA.

Diabēts ir cukura vielmaiņas traucējumi, par ko liecina palielināts cukura daudzums asinīs. Cukura līmeni asinīs līdzsvarā notur tādi kā svari. Vienā svaru kausā ir ogļhidrāti, ko tu apēd, otrā – insulīns, ko ražo aizkuņģa dziedzeris. Ogļhidrāti cukura līmeni paaugstina, insulīns – samazina. Lielākajai daļai cilvēku organisms šos svarus notur līdzsvarā automātiski, un viņi pat nepamana, kā tie darbojas.

Īstais grūtniecības diabēts beidzas līdz ar bērniņa piedzimšanu. Taču apmēram pusei sieviešu, kam bijis grūtniecības diabēts, kaut kad vēlāk tomēr var attīstīties otrā tipa cukura diabēts.

Grūtniecības laikā placentas hormoni daļu insulīna neitralizē, padara neefektīvu, tāpēc aizkuņģa dziedzerim tas jāražo krietni vairāk. Aizkuņģa dziedzera šūniņām, kuras ražo insulīnu, jāpalielinās gan izmēru, gan skaita ziņā – lai saražotu tik daudz insulīna, cik grūtniecei vajag. Līdzko šis kompensācijas mehānisms nenostrādā, attīstās grūtniecības diabēts. Kad grūtniecība beidzas un placentas hormoni vairs netraucē, cukura rādītāji atkal ir normāli. Īstais grūtniecības diabēts beidzas līdz ar bērniņa piedzimšanu. Taču apmēram pusei sieviešu, kam bijis grūtniecības diabēts, kaut kad vēlāk tomēr var attīstīties otrā tipa cukura diabēts.

Visbiežāk par grūtniecības diabētu diemžēl neliecina nekas, jo topošās māmiņas pašsajūta ir laba.

Par grūtniecības diabētu var liecināt:

 • Sausums mutē, slāpes. Izdzert 2–3 litrus šķidruma dienā grūtniecei ir normāli, bet 5-8 litri dienā tiešām ir pārāk daudz.
 • Bieži un daudz gribas čurāt. Parasti grūtniecei gan bieži gribas uz tualeti, bet neko daudz viņa tur neatstāj.
 • Palielināta apetīte un pie reizes arī novājēšana, kas parasti nav raksturīga grūtniecēm.
 • Nieze, pārsvarā ārējo dzimumorgānu rajonā, pioreja – strutainas pūtītes un furunkuli.
 • Sonogrāfijā konstatēts, ka ir bieza placenta, daudz augļūdeņu, bērniņa galvas izmērs atbilst mazākam grūtniecības nedēļu skaitam nekā vēdera izmērs.
 • Līdz šim bērniņa lielums ir atbildis grūtniecības laikam, bet pēkšņi viņš sācis neparasti strauji augt, piemēram, 30. grūtniecības nedēļā atbilst 33.-34. nedēļām.
 • Urīna analīzēs parādās cukurs. Aptuveni 20 procentos gadījumu cukurs urīnā tomēr var neliecināt par grūtniecības diabētu, tā ir tikai grūtniecības laikam raksturīga fizioloģiska īpatnība.
 • Ketonvielas urīnā, kas grūtniecei var būt gan tad, ja asinīs ir augsts cukura līmenis asinīs, gan arī tad, ja viņa nepietiekami ēd vai badojas.
 • Cukura slodzes tests – asins analīze, kas apstiprina vai noliedz grūtniecības diabēta diagnozi.

Grūtniecības diabēts ir diezgan nopietna slimība, kuras nozīmīgumu grūtnieces diemžēl nereti nenovērtē. Neārstēts grūtniecības diabēts nodara pāri gan pašai sievietei, gan gaidāmajam mazulim.

Grūtniecības jeb gestācijas diabēta parastais izpausmes laiks ir ap 20.-24. grūtniecības nedēļu. Jo agrīnāk grūtniecības diabēts izpaužas, jo lielāka ir iespēja, ka tas patiesībā ir pirmā vai otrā tipa cukura diabēts, kurš pirmo reizi atklājies grūtniecības laikā.

Grūtniecības diabēts var būt 1-14 procentiem visu grūtnieču. Latvijā tas netiek precīzi uzskaitīts, turklāt ne vienmēr tiek arī laikus pamanīts un ārstēts. Nereti tikai pēc tam, kad bērniņš jau piedzimis, ārsti pieņem, ka, iespējams, grūtniecības laikā mammai bijušas cukura vielmaiņas problēmas. Grūtniecības diabēta izpausmes ne vienmēr ir izteiktas un viegli pamanāmas, tāpēc tās būtu īpaši jāmeklē.

Grūtniecības diabēta risks ir lielāks:

 • Ja ir liekais svars, jo tas nereti ir saistīts ar traucētu cukura vielmaiņu.
 • Ja cukura diabēts bijis tuviem radiniekiem – tiek uzskatīts, ka nosliece uz otrā tipa diabētu var iedzimt, savukārt grūtniecības diabēts nereti ir tā priekšvēstnesis.
 • Ja grūtniece ir vecāka pēc 25 gadiem. Ir valstis, kurā cukura slodzes testu (tas ir galvenais diagnozes noteikšanas veids) veic pilnīgi visām grūtniecēm. Piemēram, ASV izpētīts, ka ar grūtniecības diabētu nākas sastapties apmēram 4 % grūtniecību. Tas ir simtreiz biežāk nekā grūtniecības sievietēm ar «īstā» - pirmā vai otrā tipa - diabēta diagnozi.
 • Ja sievietei bijis vairāk par trim spontānajiem abortiem pirmajā vai otrajā grūtniecības trimestrī – nereti tos izraisa tieši cukura vielmaiņas traucējumi.
 • Ja kādā no iepriekšējām grūtniecībām bijusi daudzūdeņainība, piedzimis nedzīvs bērniņš vai bērns ar attīstības traucējumiem.
 • Ja bērnam bijušas dzemdību traumas. Visbiežāk tās rodas tāpēc, ka bērns ir liels (ar ķermaņa masu, kas lielāka par 4500 g), un tāpēc, piemēram, iesprūst pleci.
 • Ja iepriekšējā grūtniecībā bijis grūtniecības diabēts.

Šajos gadījumos pēc 20. grūtniecības nedēļas būtu vismaz jākontrolē cukura līmenis asinīs tukšā dūšā– tā ir tikai viena papildu asins analīze ārpus skrīninga.

Kāpēc grūtniecības diabēts jāārstē?

Grūtniecības diabēts ir diezgan nopietna slimība, kuras nozīmīgumu grūtnieces diemžēl nereti nenovērtē. Neārstēts grūtniecības diabēts nodara pāri gan pašai sievietei, gan gaidāmajam mazulim. Placenta brīvi laiž cauri cukuru. Ja sievietes asinīs cukura daudzums paaugstinās virs normas, tas nonāk arī pie bērniņa, un arī viņa asinīs ir palielināts cukura daudzums.

Pēc 28. grūtniecības nedēļas sāk funkcionēt un ražot insulīnu mazuļa aizkuņģa dziedzeris. Ja līdz viņam nonāk vairāk cukura, aizkuņģa dziedzeris sāk ražot vairāk insulīna, lai to kompensētu. Bet insulīns ir hormons, kas arī veicina šūnu augšanu. Insulīna dēļ bērniņš aug liels. Diemžēl nenozīmē, ka viņš ir arī stiprs. Mazulim var rasties sarežģījumi gan grūtniecības laikā, gan dzemdībās, gan pēc dzemdībām. Ja cukura daudzums asinīs ir augsts pirmajās 12. grūtniecības nedēļās, kad attīstās visas augļa orgānu sistēmas, tas var atstāt negatīvu ietekmi uz orgānu veidošanos, grūtniecība var pat beigties ar spontānu abortu tieši nekontrolēto cukura vielmaiņas traucējumu dēļ.

Ja cukura diabēts grūtniecības laikā netiek ārstēts, tas rada labvēlīgu vidi, lai arī pašai grūtniecei attīstītos komplikācijas, kas saistītas ar diabētu, vai arī diabēts progresētu.

Biežākie sarežģījumi, ja diabēts netiek ārstēts:

 • priekšlaicīgas dzemdības,
 •  preeklampsija – paaugstināts asinsspiediens, tūskas, nieru un aknu darbīas traucējumi,
 • urīnceļu infekcijas,
 • biežāk notiek dzemdību darbības vājums, skābekļa trūkums auglim,

izaug tik liels bērns, ka nevar pats piedzimt.

 

Kādas būs dzemdības? Kā klāsies mazulim

Ja diabēts ir labi kompensēts (ārstējoties izdevies noturēt cukura un insulīna līdzsvaru), nav komplikāciju un bērniņš ir labi attīstījies, sieviete var dzemdēt pati. Ja tik labi nav veicies, grūtniecības 37.–38. nedēļā ieteicams ķeizargrieziens.

Ja diabēts ir labi kompensēts (ārstējoties izdevies noturēt cukura un insulīna līdzsvaru), nav komplikāciju un bērniņš ir labi attīstījies,

sieviete var dzemdēt pati

Ja māmiņai ir grūtniecības diabēts, kuru nav izdevies labi kompensēt, bērniņš, lai gan izskatās liels un apaļš, tomēr nobriest vēlāk, un pret viņu drīzāk jāizturas kā pret priekšlaikus dzimušu. Mazulim pēc dzimšanas biežāk var būt elpošanas problēmas, nepieciešama skābekļa piegāde. Lielākā problēma ir cukura krišanās pēc dzemdībām, t. s. hipoglikēmija, jo bērna organisms nespēj uzreiz pārslēgties uz režīmu, ka vairs nav jāražo tik daudz insulīna kā pirms dzimšanas. Bērniņš ir kā tāds mazs «cukuramāns», un viņam kādu laiku vēnā jāpilina glikozes šķīdums, kamēr aizkuņģa dziedzeris pārorientējas un sāk darboties normāli. Visbiežāk tas notiek ap 4.–5. dienu pēc dzimšanas, bet dažkārt paiet pat vairākas nedēļas.

Kā ārstē grūtniecības diabētu?

Ginekologs vai ģimenes ārsts, kas novēro grūtniecību, sievieti nosūta pie endokrinologa. Ārstēšana atkarīga no tā, cik ļoti ir paaugstināts cukura līmenis asinīs. Ja tas nav ļoti augsts, sāk ar diētu. Grūtnieces uzturam jābūt sabalansētam, un tajā pašā laikā tādam, lai cukura daudzums asinīs būtu normāls. Uztura plānu vienmēr izveido individuāli. Diabēta apmācības māsa iemāca atšķirt tos produktus, kuri paaugstina cukura līmeni, iemāca uzskaitīt tos. Ja gestācijas diabētu ārstē tikai ar uztura plānošanu, ir rekomendējamie un nerekomendējamie ēdieni, taču nav tādu, kuri būtu kategoriski aizliegti. Jācenšas atturēties no t.s. ātrajiem cukuriem – cukura, sulām, limonādēm u. c. saldinātiem dzērieniem, konfektēm. Bet tas nenozīmē, ka, apēdot vienu konfekti, notiks kaut kas briesmīgs. Jāiemācās konfekti līdzsvarot, izvairoties no citiem ēdieniem, kuros ir «ātrie» ogļhidrāti, kas strauji uzsūcas asinīs.

Jācenšas atturēties no t.s. ātrajiem cukuriem – cukura, sulām, limonādēm ub citiem saldinātiem dzērieniem, konfektēm.

Grūtniecei jāiemācās pašai kontrolēt cukura līmeni asinīs, izmantojot glikometru. Glikometrs ir aparātiņš, kurā ieliek teststrēmeli, uz kuras uzpilināts asins piliens, un izmēra cukura līmeni. Visi rādītāji – kas apēsts un kādi bijuši cukura mērījumu rezultāti - jāpieraksta dienasgrāmatā.

Ja arī ievērojot diētu, cukura līmenis tomēr ir par augstu, vai arī, ja jau sākumā cukura rādītāji ir ļoti augsti, sāk ārstēšanu ar zālēm – insulīna injekcijām. Insulīns ir hormons, kuru diabēta gadījumā grūtnieces organisms neražo pietiekamā apjomā vai arī tas nedarbojas pietiekami efektīvi. Parasti nozīmē nelielas insulīna injekcijas pirms katras lielās ēdienreizes, un, ja vajadzīgs, pagarinātas darbības insulīns pirms naktsmiera.

Lai bērniņš augtu vesels, kontrolei jābūt ļoti intensīvai. Cukura līmenis jāmēra, sākot no divām reizēm līdz četrām sešām reizēm dienā, arī naktī. Katrai grūtniecei ir sava kontroles shēma, bet prasti to dara tukšā dūšā, pirms lielajām ēdienreizēm, pusotru stundu pēc ēdienreizēm, un, ja izmanto ilgas iedarbības insulīnu, - arī trijos naktī (reizi 7-10 dienās).

 

 

 

Lasi citur

1 komentārs

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Noderīgi un interesanti

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs

Santa+