• Deviņi mēneši ar ginekoloģi Daigu Baranovsku – 9. mēnesis

    Grūtniecība
    4. septembris, 2017
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Par svarīgāko grūtniecības devītajā mēnesī stāsta ginekoloģe Daiga Baranovska.

    TAS brīdis ir tuvu!

    Sācies grūtniecības pēdējais mēnesis, un tas nozīmē, ka lielā satikšanās ar mazuli ir pavisam tuvu. Daļa sieviešu pēdējo mēnesi pavada priecīgās gaidās un fiziski jūtas labi, citām dzīvi apgrūtina lielais puncis un naktīs kļūst grūti gulēt. Tas saistīts ar ķermeņa aprišu maiņu un to, ka arī bēbis spiež no iekšpuses. Diezgan daudzām grūtniecēm beigu posmā atkal bieži jāceļas uz tualeti un pēc tam grūti iekārtoties un iemigt. Universālas receptes, ko darīt šajā situācijā, nav; topošās māmiņas izmanto grūtnieču spilvenus – vienu galu var apķert un palikt zem galvas, otru likt starp kājām. Var sev apkārt aplikt segas un spilvenus, lai viens sāns būtu mazliet augstāk nekā otrs, bet arī tas ne vienmēr ir ērti, tāpēc katrai jāmeklē savs veids, kā labāk gulēt.

    Topošās māmiņas mēdz mocīt nakts murgi, jo zemapziņa darbojas visu laiku un to atslēgt nav iespējams, sevišķi, ja dienā sieviete domā un uztraucas par to, kā sāksies dzemdības, kā viss notiks.

    Ja murgi traucē ilgstoši un uzmācīgi, ieteicams konsultēties ar meditācijas speciālistu, psihoterapeitu un censties izdzīvot nomācošās emocijas. Var aprunāties ar dzīvesbiedru, taču, iespējams, viņš sievieti īsti nesapratīs, tāpēc varbūt var meklēt citas grūtnieces ar līdzīgu problēmu un dalīties savās emocijās ar viņām. Tiesa, reizēm šīs sarunas vēl vairāk uzkurina situāciju un topošā māmiņa var sadomāties diez ko; vienlaikus sarunas sniedz atbalstu, jo sieviete saprot, ka ne viņu vienīgo vajā nomācošas domas. Daļai topošo māmiņu parādās vai turpinās Brekstona-Hiksa jeb viltus kontrakcijas – nesāpīgas dzemdes savilkšanās, kas uz beigām var būt sajūtamas vairāk. Par to nav pamata uztraukties.

    Dzemdību vēstneši

    Lai gan dzemdības, sevišķi pirmās, sievietes gaida ar lielu satraukumu un neziņu, ārsti un jau pieredzējušas mammas mēdz jokot, ka dzemdības neviena vēl nav palaidusi garām. Daiga Baranovska uzskata, ka pārspīlēta vēlēšanās saprast un zināt, kam jānotiek un kā nepalaist garām īsto brīdi, ir tā pati izmisīgā vēlēšanās kontrolēt dzemdību procesu. Taču tas nav iespējams. Jo vairāk dzemdības cenšas kontrolēt, jo sliktāk tās iet, tāpēc jāļauj visam ritēt savu gaitu. Protams, pastāv signāli, kas liecina, ka dzemdību brīdis tuvojas, taču neviens no tiem nav absolūts un nenozīmē – ja šodien notiek tas, rīt būs tas. Viss ir relatīvi un nosacīti. Parasti dažas dienas pirms dzemdībām atdalās gļotu korķis – tie ir gļotaini izdalījumi, kuru ir vairāk nekā ikdienā. Izdalījumos var būt smalka asins stīdziņa, tie var būt brūngani, jo, dzemdes kaklam sākot vērties vaļā, var pārplīst sīkie kapilāri un sākties smērēšanās.

    Par nelielu smērēšanos nav jāuztraucas, jo, ja ir placentas atslāņošanās vai priekšguļa, tek asinis, un tad steidzami jābrauc uz slimnīcu.

    Pēc gļotu korķa atdalīšanās var pieņemt, ka tuvāko divu triju dienu laikā sāksies dzemdības, taču arī to var nepamanīt. Tāpat ir sievietes, kuras ļoti gaida vēdera noslīdēšanu, taču arī tā var nenotikt. Ja vēders tomēr noslīd, var domāt, ka tuvāko divu nedēļu laikā sāksies dzemdības. Bet, vai tas notiks tieši pēc 14 dienām, paredzēt nevar.

    Bailes un sekss pirms dzemdībām

    No dzemdībām baidās daudzas, reizēm šīs bailes ir pamatotas, piemēram, ja pirmās dzemdības nav ritējušas, kā iecerēts, reizēm bailēm nav nekāda pamata. Ar bailēm vajadzētu strādāt uzreiz, tiklīdz tās parādās, un jau pirms dzemdībām konsultējoties ar psihologu, psihoterapeitu, dūlu, jo dzemdību speciālists un vecmāte šajā jautājumā tomēr nav pirmie palīgi. Arī dzīvesbiedrs šajā ziņā nav labākais palīgs, jo viņš nav objektīvs. Proti, arī vīrietis var sākt baidīties no tā, kas būs, vai – tieši pretēji – nostāties pozīcijā: «No kā baidīties? Visas piedzemdē!» Mīlēties pirms dzemdībām var un vajag, ja vien abiem ir šāda vēlme un ja grūtnieces aprūpes veicējs to nav aizliedzis (iznēsātas grūtniecības gadījumā aizliegums varētu būt, ja ir placentas priekšguļa). Lai gan sperma satur dabiskos prostaglandīnus, kas kaut kādā mērā ietekmē dzemdes kakla stāvokli, sekss tomēr nav noteicošais dzemdību veicinātājs.

    Gatavs dzimšanai!

    Mazulim pēdējā mēnesī būtu jāieņem pareizā dzimšanas pozīcija, ar galvu uz leju. Daļa mazuļu grūtniecības beigās sāk kustēties retāk, tāpēc, ja rodas bažas, vai viņš kustas pietiekami un vai jūtas labi, jākonsultējas ar savu aprūpes veicēju. Kopumā grūtniecības pēdējās nedēļās bērniņš krāj spēkus, aug garumā un pieņemas svarā. Mazulis ir gatavs nākt pasaulē un satikt savus vecākus! Jautājums: Daudzviet informatīvajos materiālos lasu, ka plīsumu profilaksei starpene un arī maksts jāiesmērē ar eļļu. Gribēju uzzināt, cik tas ir droši un vai eļļa makstī nepalielina infekciju risku. Atbild Daiga Baranovska: Ja sieviete vēlas, starpenes masāžas eļļas var izmantot. Izvēloties eļļu, svarīgi, lai tās būtu maksimāli dabīgas, to sastāvā nebūtu parabēnu, konservantu un citu ķīmisku piedevu, kā arī vielu, kas konkrētajai sievietei var izraisīt alerģiskas reakcijas. Eļļu var sākt lietot aptuveni mēnesi pirms dzemdībām, puspirksta dziļumā, 2–3 centimetrus, bet ne dziļāk. Ar atbilstošu produktu, higiēniski, ar tīrām rokām pareizi veikta starpenes masāža nepalielina infekciju risku. Taču tā nav garantija, ka plīsumu nebūs, jo ir sievietes, kas smērē visu ko un plīst tāpat, un sievietes, kas nesmērē neko un kam nekas neplīst. Līdzīgi ar masāžu – tā var palīdzēt un var nepalīdzēt. Daudz lielāka nozīme dzemdībās tomēr ir sievietes paļāvībai uz sevi un savu organismu, ka tas izdarīs labāko, ko spēj. Tāpēc vērtīgāk sākt ar savu emociju un domu sakārtošanu, jo dzemdībās sāpēs kā nekad, bet tā ir jābūt, jo tikai sāpēs var sasniegt rezultātu – satikt savu bērniņu. Sagatavoja: Dace Rudzīte      

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē